Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Pracownicze Plany Kapitałowe. Tak na emeryturę oszczędza 3 mln osób

23
Podziel się:

Jak podaje Polski Fundusz Rozwoju, partycypacja w PPK wnosi 32,6 proc. Na emeryturę oszczędza dodatkowo prawie 3 mln pracowników.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Tak na emeryturę oszczędza 3 mln osób
Do PPK przystąpiło ponad 30 proc. pracowników. (Adobe Stock)

- Na koniec maja 268 tys. firm oferowało programy emerytalne, a średnia stopa zwrotu z funduszy inwestycyjnych PPK wyniosła ponad 18 proc. - powiedział na konferencji prasowej prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Pracownicze Plany Kapitałowe to system gromadzenia oszczędności emerytalnych, który współtworzony jest przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia.

Zobacz także: PPK nie tak popularne, jak zakładał rząd. Polacy nie chcą oszczędzać na emeryturę?

Z kolei pracodawca dopłaca składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia. Maksymalna wpłata na PPK w przypadku jednego pracownika może wynosić 8 proc.

Jak wyliczaliśmy w money.pl, do uczestnictwa w PPK najmniej dołożą osoby najsłabiej wynagradzane – do 120 proc. minimalnej pensji – praktycznie nic nie muszą wykładać ze swoich.

Uczestnictwo w PPK to koszt jedynie 0,5 proc. Pracodawca dołożyć musi trzy razy tyle. Przy 2800 zł wynagrodzenia minimalnego Kowalski wykłada 14 zł, pracodawca dopłaca 42 zł miesięcznie. Do tego dołoży się też państwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
edwin
3 lata temu
No każdy ma tu wybór, ale ja wolę już pomagać sobie w lepszej emeryturze poprzez ppk. Koszty są pomijalne, ale po wielu latach zbiorą się konkretne pieniążki, co każdego staruszka ucieszy.
Magda
3 lata temu
To nadal niewielka liczba, a naprawdę warto pomyśleć nad tym aby w taki sposób odkładać na przyszła emeryturę.To moze nawet dac 1000zł wiecej do emerytury wypracowanej.
Marek
3 lata temu
Szczerze to kasa odkłada się niewielkim kosztem w ppk, ale systematycznie więc zawsze to będą dodatkowe pieniądze. Jak ja nie doczekam to są dziedziczone, więc jakby nie patrzeć warto.
2022 r.
3 lata temu
W przyszlym roku emerytura minimalna przy waloryzacji 4% wyniesie 1300 zl brutto oraz po zmianach Ladowych 1173 zl netto. W tym roku stanowi ona 46% placy minimalnej, w przyszlym bedzie stanowic 43%. Jedziemy w dol. ------ 1173 zl netto dla samotnej emerytki , wg Eurostatowych przelicznikow ekwiwalentnych, oznacza taki sam poziom zycia jak 2463 zl netto dla 4 osobowej rodziny 2+2DM.
dziadek
3 lata temu
....przez lata mi "rosło" kiedy i jak chciałem, jak zacząłem "widzieć na horyzoncie" emeryturę, po wzrostach zostało wspomnienie ..... samo życie .....
...
Następna strona