Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Prezent dla 10 mln Polaków. Ruszają wypłaty

34
Podziel się:

Trzynasta emerytura znów poprawi humor wszystkich polskich emerytów i rencistów. 1 kwietnia pierwsze świadczenia trafią na ich konta. Dodatkowe pieniądze wypłacane są w wysokości minimalnej emerytury.

Prezent dla 10 mln Polaków. Ruszają wypłaty
Wszyscy renciści i emeryci dostaną w kwietniu na konto "trzynastkę" w wysokości 1217,98 zł (Adobe Stock, muchomoros)

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Jak przypomina resort rodziny, w 2022 r. trzynastka wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. Po odliczeniu składki zdrowotnej będzie to 1217 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Minister o 14-tej emeryturze. "To jednorazowe świadczenie"

Trzynasta emerytura. Ile wyniesie świadczenie?

Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo zaznacza, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać trzynastkę, nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Trzynastki. Kiedy przelew?

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Według szacunków resortu, w latach 2019-2022 z tytułu trzynastej emerytury do emerytów i rencistów trafi w sumie ok. 47,8 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Teresa
3 miesiące temu
Za te pieniądze kupię sobie iRobota to już postanowione.
Emerytka
3 miesiące temu
Na składkę zdrowotną zabiorą w ciągu roku kilka razy więcej, dadzą w zamian zapomogę dumnie nazwaną trzynastką a durny naród się cieszy ... Zacznijcie w końcu liczyć emeryci !
Gosc01
3 miesiące temu
No I super.moja mama juz sie cieszy.nie zazdroscie emerytom Bo Sami jak dozyjecie nimi bedziecie :)
RAMBO
3 miesiące temu
ZABRAL...EMERYTOM...NA...WALORYZACJI...11.ODJAC..7...PROCENT..TO...Z..4..PR..JEST..NIBY...13...A..GLUPI..NAROD...NIE..UMI..LICZYC
ZK590
3 miesiące temu
za 45 pracy na budowie zwaloryzowali mi emeryturę o 120 złotych. Teraz ku uciesze gawiedzi wypłacają TRZYNASTKĘ w wys. 1200 zł. Uczciwa waloryzacja to termin nie znany począwszy od czasów kiedy dla Polaków zaczął się dobrobyt tj. od 1989 roku.
...
Następna strona