Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.11.2019 06:54

Prezes ZUS o emeryturach: publiczny system nie wystarczy

Emerytura powinna opierać się na kilku źródłach, nie tylko na publicznym systemie - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Prezes ZUS zachęca do korzystania z PPK i IKE.

Według szacunków ZUS, w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc. Z kolei w 2060 r. już tylko niecałe 30 proc.

Systematycznie wzrasta też liczba osób pobierających emerytury poniżej gwarantowanej emerytury minimalnej.

Na kwotę emerytury ma wpływ przede wszystkim wysokość odprowadzonych składek i wiek, w którym przechodzi się na emeryturę. Dlatego, zdaniem prezes ZUS, powinno się korzystać z różnych zabezpieczeń.

Oglądaj też: Podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce nieuniknione. "Jedyna droga"

"Ważnym elementem jest zróżnicowanie źródeł, z których mają pochodzić pieniądze na okres emerytury. Część dochodu na starość będzie pochodzić z publicznego systemu emerytalnego, a część z dodatkowego oszczędzania, np. z lokat i inwestycji, ale także z pracowniczych planów kapitałowych (PPK), czy też indywidualnych kont emerytalnych (IKE)" – powiedziała Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Jak na razie, emerytury Polaków w 80 proc. pochodzą ze środków publicznych. Na ponad 22 mln kont emerytalnych w ZUS przypada zaledwie 1,7 mln IKE i IKZE, z czego na zaledwie 30 proc. wpływa w ciągu roku przynajmniej jedna wpłata.

"Pokazuje to, że od około 20 lat nie dokonaliśmy w Polsce znaczącego postępu w dobrowolnym oszczędzaniu na starość. Dlatego ważne, że państwo nie poddaje się i reformuje ten obszar, korzystając ze światowych wzorców. Z uwagą obserwuję efekty wprowadzanych stopniowo PPK" – powiedziała szefowa ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-11-2019

ehMnie ciekawi powód utajnienia raportu z kontroli NIK w zusie...

19-11-2019

KGWczesniej jakos banki rzetelnie nie informowaly kredytobiorcow , ja sie pytam kiedy ktos personalnie odpowie za wprowadzenie do obuegu prawnego … Czytaj całość

19-11-2019

IiiA gdzie pieniadze mojego taty ktory pracowal ponad 40 lat i nie zdazyl pobrac ani jednej emerytury

Rozwiń komentarze (249)