Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Prezes ZUS o emeryturach: publiczny system nie wystarczy

249
Podziel się:

Emerytura powinna opierać się na kilku źródłach, nie tylko na publicznym systemie - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezes ZUS zachęca do korzystania z PPK i IKE.
Prezes ZUS zachęca do korzystania z PPK i IKE. (Fotolia)
bETzMalN

Według szacunków ZUS, w 2040 r. relacja przeciętnej emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do przeciętnego wynagrodzenia będzie wynosiła ok. 40 proc. Z kolei w 2060 r. już tylko niecałe 30 proc.

Systematycznie wzrasta też liczba osób pobierających emerytury poniżej gwarantowanej emerytury minimalnej.

Na kwotę emerytury ma wpływ przede wszystkim wysokość odprowadzonych składek i wiek, w którym przechodzi się na emeryturę. Dlatego, zdaniem prezes ZUS, powinno się korzystać z różnych zabezpieczeń.

bETzMalP
Zobacz także: Oglądaj też: Podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce nieuniknione. "Jedyna droga"

"Ważnym elementem jest zróżnicowanie źródeł, z których mają pochodzić pieniądze na okres emerytury. Część dochodu na starość będzie pochodzić z publicznego systemu emerytalnego, a część z dodatkowego oszczędzania, np. z lokat i inwestycji, ale także z pracowniczych planów kapitałowych (PPK), czy też indywidualnych kont emerytalnych (IKE)" – powiedziała Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Jak na razie, emerytury Polaków w 80 proc. pochodzą ze środków publicznych. Na ponad 22 mln kont emerytalnych w ZUS przypada zaledwie 1,7 mln IKE i IKZE, z czego na zaledwie 30 proc. wpływa w ciągu roku przynajmniej jedna wpłata.

bETzMalV

"Pokazuje to, że od około 20 lat nie dokonaliśmy w Polsce znaczącego postępu w dobrowolnym oszczędzaniu na starość. Dlatego ważne, że państwo nie poddaje się i reformuje ten obszar, korzystając ze światowych wzorców. Z uwagą obserwuję efekty wprowadzanych stopniowo PPK" – powiedziała szefowa ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETzMamq
gospodarka
wiadomości
emerytury
KOMENTARZE
(249)
jania
2 lata temu
Dobrze ze jest dodatkowa możliwość oszczędzania to jest tylko na plus dla wszystkich
Evva
2 lata temu
Publiczny system może i wystarczyłby gdyby PIS nie wprowadził swoje plusy. Emerytury mama+ , kombinowanie z OFE, które powinno trafić do zus bo pochodziły ze zmniejszonej obowiązkowej składki zus. Rząd wie, że obniżenie wieku emerytalnego też na to wpływa. Ludzie mówią, nie dozyjemy długo, ale emerytura w zzus jest obliczona na około 20 lat zycia, a jest wielu emerytów po 80 roku życia i nikt im emerytury nie zabiera.
obserwator
2 lata temu
Ale tym uprzywilejowanych grupom w publicznym systemie zawsze starcza.
bETzMamr
Tytus
2 lata temu
Z czego inwestować jak pensją starcza od wypłaty do wypłaty.
Zapytanie do ...
2 lata temu
Jeśli taka katastrofa grozi przyszłym emerytką, to dlaczego dziś muszą pracować na świadczenia obecnych emerytów którzy pobierają je w absurdalnie dużych wartościach? Dlatego domagajmy się opublikowania danych: Ile świadczeń obecnie wypłacanych przez ZUS ma wartość powyżej średniej krajowej? Ile procent wartościowo stanowią takie wypłaty w sumie świadczeń wypłacanych? Jakie grupy społeczne są ich beneficjentami ?
...
Następna strona