Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emerytura wyższa o 73 proc. Dzięki reformom Tuska

1
Podziel się:

Money.pl policzył, o ile wzrosną emerytury, jeżeli rząd wprowadzi zapowiedziane reformy systemu emerytalnego.

Emerytura wyższa o 73 proc. Dzięki reformom Tuska
(Reporter)

Zapowiedź wydłużenia wieku emerytalnego, zwłaszcza kobiet, budzi kontrowersje nawet w rządzącej koalicji. PSL proponuje, by moment przejścia na emeryturę uzależnić od tego, czy kobieta wychowywała dzieci. Jednak eksperci podkreślają, że im krócej będziemy pracować, tym niższe świadczenia dostaniemy na starość. Dlatego bez względu na to, o ile zwiększy się nasz emerytalny kapitał przy okazji wydłużenia stażu pracy, warto oszczędzać samemu.

Donald Tusk [na zdjęciu] zapowiedział stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego. Rząd chce, by od 2020 roku mężczyźni na emeryturę przechodzili w wieku 67 lat, czyli dwa lata później niż obecnie. Kobiety mają ten poziom osiągnąć 20 lat później, ale dla nich oznacza to wydłużenie momentu zakończenia aktywności zawodowej aż o siedem lat.

Jak wynika z szacunków Money.pl dzięki nowym rozwiązaniom znacznie mają wzrosnąć przyszłe emerytury. Szczególnie powody do zadowolenia będą miały kobiety. W ich przypadku praca tylko o rok dłużej zwiększy świadczenia emerytalne o około 8 procent. Przesunięcie wieku emerytalnego o siedem lat, spowoduje wzrost emerytury niemal o trzy czwarte.

źródło: obliczenia Money.pl, KNF

| Do obliczeń przyjęto następujące założenia: kobieta urodzona w 1975 roku, która rozpoczęła pracę w 2000 r., zarabia 3225 zł brutto (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2010 r. według GUS). Roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 4 proc., roczny wzrost wynagrodzeń to 5 procent, a szacowany wzrost wynagrodzeń w gospodarce 0,5 proc. rocznie. |
| --- |

W przypadku mężczyzn (przy takich samych założeniach) późniejsze o dwa lata zakończenie pracy przełoży się na emeryturę o 18 procent wyższą. Praca do 66 roku życia oznaczałaby, że emeryt będzie miał do dyspozycji o ponad 8 procent więcej.

Krótszy staż - głodowa emerytura- _ W nowym systemie wielkość zebranych składek, podzielona zostanie przez przeciętną długość życia i to pozwoli określić wysokość emerytury. Kobiety które teraz kończą karierę zawodową w wieku 60 lat, żyją jeszcze średnio 22 lata. Z tego względu ich emerytury są bardzo niskie _- mówi Jeremi Mordasewicz przedstawiciel PKPP Lewiatan w radzie nadzorczej ZUS.

Ekspert zaznacza jednak, że długość życia kobiet będzie nadal rosła i w 2030 roku, przed 60-letnią kobieta będzie jeszcze 27 lat życia. - _ Dlatego jeśli wiek emerytalny nie zostanie podniesiony to relacja między czasem pracy kobiety a jej emeryturą będzie prawie jak jeden do jednego i wtedy emerytura będzie głodowa _ - podkreśla Mordasewicz.

Wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet chwali także ekonomista, prof. Ryszard Bugaj, ale jego zdaniem pomysł PSL, by w jakiś sposób wspomóc matki wychowujące dzieci nie jest pozbawiony sensu. - _ Może niekonieczne powinny one móc szybciej przechodzić na emeryturę, ale państwo powinno wyskrobać pieniądze na to, by opłacać za nie składki emerytalne w czasie, gdy nie pracują i wychowują dzieci _ - sugeruje prof. Bugaj.

Zdaniem ekonomisty takie rozwiązanie powinno jednak wykluczać sytuację, w której bardziej opłacalne byłoby siedzenie w domu z dziećmi niż praca.

Czytaj w Money.pl

Inny pogląd na propozycje PSL ma Mordasewicz, który uznaje je za idące w kierunku zupełnie przeciwnym do reform. - _ Bo taka matka będzie miała niższą emeryturę i w konsekwencji będzie musiała być utrzymywana przez państwo _- prognozuje.

Mordasewicz zwraca uwagę na przepisy Kodeksu pracy, które mogą jeszcze pogłębić niekorzystny skutek pomysłu ludowców. - _ Na cztery lata przed przejściem na emeryturę pracownik podlega ochronie. Nie można go zwolnić, zmienić mu pensji ani stanowiska. To czasami jest absurdalne, bo przykładowo ze względu na wiek jego efektywność jest już mniejsza. Przez to firmy zwalniają takich ludzi tuż przed wejściem w okres ochronny. Przyjmując teraz, że kobiecie przysługiwałaby wcześniejsze przejście na emeryturę ze względu na wychowanie dzieci - jej okres ochronny zacząłby się wcześniej. Można by się spodziewać, że taka osoba wypadałby z rynku pracy jeszcze wcześniej _ - argumentuje.

Eksperci uważają także, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany. Argumenty, że w niektórych zawodach praca osób wiekowych kobiet będzie problematyczna oceniają jako przedkładanie spraw jednostkowych nad ogólną zasadę.

- _ Jeśli nawet dla niektórych osób osiągnięcie 67 lat w danym zawodzie będzie niemożliwe, to nie można go z tego powodu obniżać wieku emerytalnego. Jest przecież system rentowy, który w sytuacji, gdy ktoś ze względów zdrowotnych nie może już pracować pozwala na przejście w stan bezczynności zawodowej. Rzecz tylko w tym, by miał godziwa rentę _- mówi prof. Bugaj.

Stopa zastąpienia urośnie, ale...Jeżeli projekt rządu wejdzie w życie, przyszłym emerytom i tak znacznie spadną dochody, które będą mieli do dyspozycji. Przy zachowaniu obecnych rozwiązań kobieta może liczyć na emeryturę na poziomie nieco wyższym niż 22 procent ostatniego wynagrodzenia. Praca o siedem lat dłuższa zwiększa tę relację do ponad 28 procent.

źródło: obliczenia Money.pl, KNF

W lepszej sytuacji są mężczyźni. Przy zachowaniu obecnego systemu ich emerytura będzie stanowić niecałe 30 procent ostatniej pensji. Przejście o dwa lata później na emeryturę spowoduje wzrost do niecałych 32 procent.

To pokazuje, że aby na emeryturze utrzymać stopę życia zbliżoną do tej z czasów aktywności zawodowej niezbędne będzie samodzielne oszczędzanie. Jak wynika z obliczeń *Money.pl *także i w tym przypadku wydłużenie wieku emerytalnego znacznie zwiększy kwotę, którą będziemy mieli do dyspozycji po zakończeniu pracy zawodowej.

Przy założeniu, że co miesiąc odkładamy w ramach indywidualnego konta emerytalnego IKE (a więc unikając podatku od dochodów kapitałowych) 100 zł od 25 do 60 roku życia kobieta w wariancie bezpiecznego inwestowania (stopa zwrotu 6 proc. w skali roku) zaoszczędzi ponad 143 tysiące złotych. Mężczyzna - według obecnych zasad przechodzący na emeryturę pięć lat później - na IKE uzbiera się 200 tys. zł.

Wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat zwiększy kwotę zaoszczędzoną na indywidualnym koncie emerytalnym do ponad 228 tysięcy zł. Dla kobiety to prawie 60 procent więcej, przy założeniu, że będzie ona pracować o siedem lat dłużej.

Zdecydowanie więcej zyskać można na wydłużeniu wieku emerytalnego, wybierając bardziej ryzykowne instrumenty (np. fundusze akcji lub akcje spółek giełdowych). Przy średnim rocznym zysku z takich inwestycji na poziomie 12 procent, oszczędzanie co miesiąc 100 zł. przyniesie prawie 650 tys. oszczędności w wieku 60 lat i ponad 1,5 mln zł, gdy przejście na emeryturę nastąpi w wieku 67 lat.

IKE wraca do łask?Po kilku latach nastąpiła zmiana trendu. O ile od 2007 roku liczba kont IKE systematycznie malała, o tyle w pierwszym półroczu 2011 r. zarysował się trend przeciwny.

Do końca czerwca tego roku fundusze zgromadzone na kontach wynosiły 2,9 mld zł. W porównaniu do końca pierwszego półrocza w 2010 r. widać wzrost odłożonych w ten sposób pieniędzy. Z danych KNF wynika, że zgromadzone aktywa wzrosły o 24,4 proc. w stosunku do 2010 r.

źródło: KNF, * dane za pierwsze półrocze

W sumie konta IKE ma 799 tys. osób, co stanowi 4,9 proc. ogółu aktywnych zawodowo Polaków. W pierwszym półroczu rachunek założyło 31 tys. osób, czyli o 17,4 tys. więcej niż w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przeciętna wartość rachunku IKE to 3,7 tys. zł, natomiast wysokość średniej wpłaty w pierwszym półroczu to 1,3 tys. zł.

O reformie i przywilejach emerytalnych czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t130044.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mundurowi;emeryci;przed;50;kosztuja;12;7;mld;zlotych,41,0,877609.html) Trzydziestoletni emeryci. Zobacz, ile im płacisz Mogą przechodzić na emeryturę już przed czterdziestką i dostają tysiąc złotych więcej niż cywile.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/polacy;beda;chcieli;przechodzic;pozniej;na;emeryture,237,0,976877.html) Polacy będą chcieli dłużej pracować Jeżeli ludzie będą mieć dobre warunki pracy i satysfakcję z jej wykonywania, będą chcieli przechodzić na emeryturę później.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t89171.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/matki;w;czechach;i;na;slowacji;maja;przywileje;emerytalne,160,0,975264.html) Wcześniej na emeryturę za wychowanie... Za wychowanie co najmniej jednego dziecka Czeszki i Słowaczki mogą pójść nawet 5 lat szybciej na emeryturę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Mareks
3 lata temu
pracując dwa lata dłużej w przypadku mężczyzn i 7 lat dłużej w przypadku kobiet-emerytura wzrosła by o 73 %......byli już raz eksperci, którzy zapowiadali złote góry z OFE. Taki kit możecie wciskać, obywatelom rp, działaczom KOD czy uczestniczkom strajku kobiet, oni to łykną.