Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka, KRO
|

Jedyna stała podwyżka. Sejm zdecydował, ile dostaną emeryci

346
Podziel się

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto. Najniższe wyniosą 1250 zł. Oprócz tego posłowie przyjęli też ustawę ustanawiającą 14. emeryturę.

Jedyna stała podwyżka. Sejm zdecydował, ile dostaną emeryci
Od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto (Pixabay)
bDJbMBwB

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 438 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 8 - informuje PAP.

Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez opozycję, które zakładały m.in. gwarancję wzrostu świadczeń nie mniejszą niż 70 zł.

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

bDJbMBwD

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

To nie wszystko, emeryci dostaną też w tym roku bonus: w kwietniu trzynastą emeryturę, a w listopadzie czternastą, którą właśnie przegłosował Sejm. 420 posłów głosowało za przyjęciem ustawy przyznającą "czternastkę".

bDJbMBwJ

- Czternasta emerytura to ogromne wsparcie dla dużej grupy emerytów i rencistów - ma ona trafić do 9,1 mln osób - podkreśliła Maląg. Dodała, że koszt wypłaty świadczenia szacowany jest na 11,4 mld zł.

- Przewidujemy, że to świadczenie byłoby wypłacane w listopadzie, ewentualnie w grudniu. Dotyczyłoby tych wszystkich osób, które nabyły prawa emerytalno-rentowe na dzień 31 października tego roku - wyjaśnił wiceminister Stanisław Szwed.

Co ważne, czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

Ponadto, przy czternastej emeryturze obowiązywać będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce".

bDJbMBwK

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbMBxe
Źródło:
KOMENTARZE
(346)
Zodiak
miesiąc temu
Kiedyś za lewackich nierządów emerytury były POdwyższane od 2 do 5 złotych !! to był śmiech na sali !!! Wtedy POmroczni tyle dawali i co było wam dobrze... za rządów PIS wreszcie emeryci odetchnęli, mogą coś zaplanować i godnie żyć. Dlatego ludzie głosują za nimi , bo dotrzymują słowa i są godni zaufania. Oby było to jak najdłużej i nigdy więcej POmroczni nie POwrócili
POLAk
miesiąc temu
Bezczelna opozycja chce trozdawać nie swoje pieniądze. Jak rządzili to waloryzacje emerytur wynosiły kilka złotch. Jacy oni teraz chojni.
Polka
miesiąc temu
Nie wyobrażajcie sobie że emerytura to są pieniądze na dorobek i wygodne życie. Emerytura jest dla osób które swoje życie przepracowały i należy im się żyć w nie podłych tylko przyzwoitych warunkach. Żądając wysokich emerytur zmuszasz fundusz emerytalny do większych obciążeń tych którzy dziś pracują i nie mogą utrzymać rodziny . Nie jest etyczne domagać się takich samych pieniędzy jak pracujący młodzi ludzie którzy muszą utrzymać dzieci i sami mieć coś z młodego zycia. POmyślcie : to nie jest dobre rozwiązanie kiedy z emerytury wspomagacie pracujące dzieci !?
bDJbMBxf
OBIEKT.III
miesiąc temu
Nie rozumiem Was. Jak było Po z PSL-em to waloryzacje wynosiły 2 zł i 3 zł. Ludzie opanujcie się z wypisywaniem takich pierdołów..
68-latek
miesiąc temu
Nigdy więcej nierządów partii liberalno-lewackich w Polsce!!!🤗 bo jak wygra wybory PO bis Hołowni to emerytura będzie zlikwidowana, gdyż pracować będzie trzeba do 80-go roku życia + obowiązkowe przepłynięcie Wisły od Gdańska do Wa-wy w czasie spustu kanalizacji z Czajki ! --- Moja siostra w niemczech ma 340 Euro Emerytury i muszę jej pomagać. --- Jak za PO-mylonych podwyzka byla 1,40 gr.To był sukces. --- Teraz to szał, obecny rząd dba o seniorów ! o tym Polacy marzyli od 30 lat. Tak jak zapowiadał i TYLKO OBIECYWAŁ tusk - POpuliści !
...
Następna strona