Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka,
KRO
|

Jedyna stała podwyżka. Sejm zdecydował, ile dostaną emeryci

347
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto. Najniższe wyniosą 1250 zł. Oprócz tego posłowie przyjęli też ustawę ustanawiającą 14. emeryturę.

Jedyna stała podwyżka. Sejm zdecydował, ile dostaną emeryci
Od marca emerytury i renty wzrosną o co najmniej 50 zł brutto (Pixabay)
bEEEvUdh

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 438 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 8 - informuje PAP.

Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez opozycję, które zakładały m.in. gwarancję wzrostu świadczeń nie mniejszą niż 70 zł.

Najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 937,50 zł.

bEEEvUdj

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur 2021. Będzie wyższa od planowanej

To nie wszystko, emeryci dostaną też w tym roku bonus: w kwietniu trzynastą emeryturę, a w listopadzie czternastą, którą właśnie przegłosował Sejm. 420 posłów głosowało za przyjęciem ustawy przyznającą "czternastkę".

bEEEvUdp

- Czternasta emerytura to ogromne wsparcie dla dużej grupy emerytów i rencistów - ma ona trafić do 9,1 mln osób - podkreśliła Maląg. Dodała, że koszt wypłaty świadczenia szacowany jest na 11,4 mld zł.

- Przewidujemy, że to świadczenie byłoby wypłacane w listopadzie, ewentualnie w grudniu. Dotyczyłoby tych wszystkich osób, które nabyły prawa emerytalno-rentowe na dzień 31 października tego roku - wyjaśnił wiceminister Stanisław Szwed.

Co ważne, czternasta emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. To odróżni ją od trzynastej emerytury, która wypłacana jest co roku.

Ponadto, przy czternastej emeryturze obowiązywać będzie kryterium dochodowe, które wyniesie 2900 zł brutto. Takiego progu nie ma przy "trzynastce".

bEEEvUdq

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEvUdK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(347)
Teresa
6 miesięcy temu
Podatki biorą od wszystkich ,a emerytury podwyższają swoim!Kiedy kiedyś jeszcze za komuny ja ciężko pracowałam,a dzieci moje z kluczami na szyji starsze opiekowało się młodszym, choć różnicy między nimi cztery lata,sąsiadki przesiadywały na ławeczkach,przed blokiem opiekując się swoimi dziećmi twierdziły źe nie muszą pracować, wjec dzisiaj ja pytam czy to jest wobec mnie i moich dzieci ,i wobec innych matek i ich dzieci,w porządku,źe dzisiaj to nierobstwojest premiowane ? A kto doceni moją cieźką pracę, która mi da premie?
expert emeryt
8 miesięcy temu
Brednie piszecie. Waloryzacja 5,18%. 3,9% za inflację, 1,28% za realny wzrost płac 2020/2019 (ok. 5400zł/4900zł)
Wiktor
8 miesięcy temu
Opozycja może dokładać z własnej kasy zajumanej przez ich rządy, Amber Gold, przy budowie dróg, przy likwidacji przemysłu stoczniowego, i inne wszystkie wały jakie dokonali na spoleczństwie, oraz z swoich nie opodatkowanych gaży. To ta k jak bym kupował samochód pod warunkiem że sąsiad którego nienawidzę i codziennie na niego pluję miał mi za niego zapłacić. Co za dziwolągi.
bEEEvUdL
Jasia
8 miesięcy temu
Jedyny rzad który dba o emerytów to PIS , za poprzednich nierządów waloryzacja była 2 zł i wiek podwyższony 67 lat. - Dziękuję obecnym władzom i modlę sie abyście rządzili zawsze.
szalom
8 miesięcy temu
Co wy wypisujecie? Ile wam dał Tusk, Stolzman, Miller, Bolek, Kreska - Mazowiecki ....i POzostali, za którymi tęsknicie?
...
Następna strona