Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Reprymenda dla ZUS. Sąd Najwyższy bierze w obronę kobiety rocznika '53

20
Podziel się

ZUS powinien działać na korzyść ubezpieczonych, a nie szukać kruczków prawnych - orzekł Sąd Najwyższy.

Reprymenda dla ZUS. Sąd Najwyższy bierze w obronę kobiety rocznika '53
(money.pl, Rafał Parczewski)
bEheZlcl

Przed Sąd Najwyższy trafiła sprawa kobiety z rocznika '53, której ZUS odmówił przeliczenia emerytury ze względu na czas jaki minął na występowanie do ZUS z wnioskami o zmianę decyzji - pisze "Rzeczpospolita".

Kobieta posiłkowała się korzystnym dla niej się wyrokiem TK. Ale orzeczenie zapadło po kilku latach. Zdaniem ZUS i zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego nie można uchylać decyzji, jeśli od jej wydania minęło pięć lat.

TK rozważył sprawę. W ustnych motywach rozstrzygnięcia, które przytacza dziennik, Dawid Miąsik, sędzia sprawozdawca zaznaczył, że "w praworządnym państwie ta sprawa nigdy nie powinna trafić do SN".

bEheZlcn
Zobacz także: ZUS bije rekordy. W danych nie widać kryzysu

- Ustawodawca powinien respektować orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego (obsadzonego w prawidłowym składzie) i po wyroku zapewnić takie rozwiązania, które umożliwią realizację standardu konstytucyjnego, a w konsekwencji zaspokojenie słusznych praw ubezpieczonych - dodał.

Sąd Najwyższy na koniec upomniał również ZUS.

bEheZlct

- Organ rentowy w sytuacji gdy takie regulacje jeszcze nie weszły w życie, powinien natomiast zrealizować standard konstytucyjny, a nie szukać kruczków prawnych i wykorzystywać najwygodniejszą podstawę prawną do tego, żeby świadczenia nie przeliczyć. Wówczas byłoby to działanie zgodne z prawem – mówił sędzia Miąsik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEheZlcO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
ADAM
7 miesięcy temu
W walce z kruczkami zus najlepszy jest kaparuk z kalisza. Glowe ma nie od parady. Czlowiek ktory ratuje zycie i zdrowie innym ludziom. Godny polecenia.
Mistrz Polika...
7 miesięcy temu
zus to taki państwowy Amber Gold
Obywatel
7 miesięcy temu
Może czasem sady wydadzą jakiś normalny wyrok, ale patologia jest że trzeba czekać po kilkanaście lat na takie wyroki. W demokratycznych państwie prawa coś takiego jest nie do akceptacji, ale cóż mamy bananowa republikę z największymi bananami w rządzie.
bEheZlcP
Niki
8 miesięcy temu
Owoc żywota Twojego je zus
wd 65
8 miesięcy temu
ZUS do likwidacji - składki na subkonta do PKO BP !