Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Trzynaste emerytury. Ministerstwo pokazało projekt ustawy

341
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pokazało projekt ustawy o wypłacie tzw. trzynastych emerytur. Kilka minut przed godz. 17:00 dokument pojawił się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Elżbieta Rafalska miała ledwie kilka dni na przygotowanie projektu ustawy
Elżbieta Rafalska miała ledwie kilka dni na przygotowanie projektu ustawy (WP.PL)

Trzynaste emerytury do seniorów mają trafić już w maju tego roku. Stąd błyskawiczne tempo prac nad przepisami - w końcu projekt przyjąć zostać skonsultowany, zaopiniowany, przyjęty przez rząd, Sejm, Senat, a wreszcie podpisany przez prezydenta. Wszystko w maksymalnie w 8 tygodni. Sam dokument datowany jest na 5 marca.

Projekt ustawy umożliwiający wypłatę dodatkowych emerytur liczy 11 artykułów zapisanych na czterech stronach. Jako dzień wejścia w życie wskazano 1 maja 2019 r., czyli dzień od którego świadczenia mają być wypłacane. Niemal połowa treści ustawy to wyliczanie osób, którym 1100 zł brutto - na koncie pojawi się zatem tak naprawę około 888 zł - przysługuje. To zarówno emeryci otrzymujący pieniądze z ZUS, emeryci mundurowi, renciści, osoby na świadczeniach przedemerytalnych, jak i emerytowani rolnicy ubezpieczeni w KRUS.

Co ciekawe, dodatkowa trzynasta emerytura nie będzie traktowania jako dochód "w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej, o dodatkach mieszkaniowych oraz o świadczeniu wychowawczym" i nie będzie podlegać egzekucji komornika. Tym samym każdy pieniądze dostanie i nie straci przez nie prawa do innych świadczeń, gdyby ich wliczenie powodowało przekroczenie progów ustalonych np. dla 500+.

Zobacz także: Kaczyński obiecuje "trzynastkę" dla emerytów:

W uzasadnieniu projektu znalazło się także potwierdzenie informacji o tym skąd pochodzić będą pieniądze. "Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych" - napisano. Mowa o 10,7 mld zł rozdzielonych na 6,94 mln emerytów, 2,62 mln rencistów oraz 282 tys. rencistów socjalnych.

Interesującym jest także fakt, że pierwsze słowa uzasadnienia projektu ustawy nie dotyczą konieczności pomocy najuboższym czy wsparcia seniorów. Dotyczą... obietnicy, która padła na konwencji wyborczej PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(341)
hen
5 lata temu
prosze mi odpowiedziec mam zajecie komornicze -nie otrzymalem ,,13,, em poniewaz bank przekazal ja w calosci do komornika u zrodla wyplaty em tego nie uczyniono natomiast bank to uczynil
Dis
5 lata temu
Pitolicie..brac nie musicie...chcieli to rozdzielili ...jakies ale to do poprzednikow , łoili kroili nic nie ,,dali,,
Henry
5 lata temu
Gdyby podpisali ustawę że 13 emerytura bedzie co roku to bym pomyślał że PiS zaczyna dbać o emerytów i rencistów. Ta 13 to jednorazowy kaprys Kaczyńskiego i od niego zależy czy będzie co roku czy nie. Pod warunkiem że PiS wygra. Chcę przekupic Polaków pieniędzmi z naszych podatków. Jak to jest ze szeregowy poseł rozdaje państwowe pieniądze wg swojego widzimisie.
Ed
5 lata temu
Kraj kwitnacej gospodarki
maxx
5 lata temu
Żona nauczyciel dyplomowany dostała 140 zł in + ja emeryt 56 zł netto Siedzieliśmy sobie i oglądaliśmy katalogi Dilerów samochodowych Opel Peugeot Fiat aż tu nagle 888zł dodatkowej trzynastki. Teraz wspomnianymi katalogami palimy sobie w piecu. Dziadami już nie jesteśmy. Przeglądamy nowe Maserati BMW Lexus Bentley. Jarosławie KOCHAMY CIĘ !!! uff chyba mnie zadusi :-)
...
Następna strona