Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

13. emerytura. Wypłaty już od maja. Co trzeba zrobić?

130
Podziel się

"Trzynastki" dla emerytów i rencistów będą wypłacane jeszcze w tym roku. Znamy założenia "Nowej Piątki" PiS i programu "Emerytura plus". Co trzeba zrobić, by dostać dodatkowe świadczenie?

Od kiedy wypłata "trzynastek"? Wyjaśniamy
Od kiedy wypłata "trzynastek"? Wyjaśniamy (PAP, Marcin Bielecki)
bDKgsiIB

"Emerytura+" jest kolejnym flagowym programem w ramach "Nowej Piątki" Prawa i Sprawiedliwości. Jest też tym programem, który wejdzie w życie najszybciej.

Już o 1 maja będą wypłacane "trzynastki". Program obejmie wszystkich emerytów i rencistów. Na ich konta trafi 1100 zł brutto – niezależnie od wysokości pobieranej emerytury czy renty.

bDKgsiID
Zobacz także: Zobacz też: Ekspert o zaskakującym efekcie "trzynastki"

- Osoby starsze to ta grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani. Emeryci i renciści naprawdę czekają na ten jednorazowy dodatek – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

bDKgsiIJ

Kwota nie wzięła się z powietrza, jest to równowartość minimalnej emerytury. Odliczając opodatkowanie – na ręce emerytów i rencistów w 2019 r. trafi 888,25 zł dodatkowego, jednorazowego świadczenia.

Inaczej, jak w przypadku świadczeń 500+, by dostać pieniądze z programu "Emerytura+" nie trzeba robić kompletnie nic. Nie będą wymagane żadne dodatkowe wnioski o wypłatę świadczenia.

Co ważne, jeśli ktoś przejdzie na emeryturę przed 1 maja lub zostanie objęty rentą przed tą datą – również dostanie "trzynastkę" w 2019 r.

bDKgsiIK

Forma wypłaty będzie dokładnie taka sama, jak obecnie pobieranych świadczeń. Jeśli ktoś dostaje pieniądze na konto – będzie tak i tym razem. Jeśli przynosi je listonosz – tu również tak będzie.

- Jesteśmy gotowi wdrożyć rozwiązania - bez zbędnych formalności - dla wszystkich emerytów i rencistów już od 1 maja – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Na razie rząd mówi o "jednorazowym dodatku". Jednak trwają rozmowy, by program utrzymać również w kolejnych latach. Dlatego emeryci i renciści już zacierają ręce.

bDKgsiIL

Program "Emerytura+" to kolejne 9-10 mld zł jednorazowego obciążania budżetu lub rocznego (przy założeniu, że będzie kontynuowany w następnych latach).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKgsiJe
KOMENTARZE
(130)
teejay
2 lata temu
Żadna łaska. To i tak mało."Kiełbacha wyborcza"
DobraZmiana
2 lata temu
Obecny emeryt płacił podatki i składki przez całe życie zawodowe ! Ale to MAŁO ! Od emerytury NADAL PŁACI PODATEK ! Ale od 500+ czy 300+ już ŻADNEGO podatku nie ma ! Czyli VIVAT nieroby, dziecioroby, menele, pijacy i złodziejska patologia - mnóżcie się i powiększajcie stada nierobów i złodzieji !!!
Kiika
2 lata temu
Zamiast tej "13" lepszym rozwiazaniem byloby nieopodatkowanie emerytur.
bDKgsiJf
EMERYTKA
2 lata temu
RESZTKI Z PAŃSKIEGO STOŁU .......SOBIE NAGRODY PO 60.000 TYS .....A NAM GROSZE ... MOJEGO GŁOSU I TAK NIE KUPIĄ...............
seba
2 lata temu
zacierają ręce,ze dostana TRZY ZŁOTE dziennie??no to nisko wyceniliscie głos emeryta,pomijam oczywiscie oszywisty motłoch wsiowych popieraczy za pinsetplus kupionych
...
Następna strona