Notowania

13. emerytura. Wypłaty już od maja. Co trzeba zrobić?

"Trzynastki" dla emerytów i rencistów będą wypłacane jeszcze w tym roku. Znamy założenia "Nowej Piątki" PiS i programu "Emerytura plus". Co trzeba zrobić, by dostać dodatkowe świadczenie?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Od kiedy wypłata "trzynastek"? Wyjaśniamy (Fot: Marcin Bielecki)

"Emerytura+" jest kolejnym flagowym programem w ramach "Nowej Piątki" Prawa i Sprawiedliwości. Jest też tym programem, który wejdzie w życie najszybciej.

Już o 1 maja będą wypłacane "trzynastki". Program obejmie wszystkich emerytów i rencistów. Na ich konta trafi 1100 zł brutto – niezależnie od wysokości pobieranej emerytury czy renty.

Zobacz też: Ekspert o zaskakującym efekcie "trzynastki"

- Osoby starsze to ta grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani. Emeryci i renciści naprawdę czekają na ten jednorazowy dodatek – powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Kwota nie wzięła się z powietrza, jest to równowartość minimalnej emerytury. Odliczając opodatkowanie – na ręce emerytów i rencistów w 2019 r. trafi 888,25 zł dodatkowego, jednorazowego świadczenia.

Inaczej, jak w przypadku świadczeń 500+, by dostać pieniądze z programu "Emerytura+" nie trzeba robić kompletnie nic. Nie będą wymagane żadne dodatkowe wnioski o wypłatę świadczenia.

Co ważne, jeśli ktoś przejdzie na emeryturę przed 1 maja lub zostanie objęty rentą przed tą datą – również dostanie "trzynastkę" w 2019 r.

Forma wypłaty będzie dokładnie taka sama, jak obecnie pobieranych świadczeń. Jeśli ktoś dostaje pieniądze na konto – będzie tak i tym razem. Jeśli przynosi je listonosz – tu również tak będzie.

- Jesteśmy gotowi wdrożyć rozwiązania - bez zbędnych formalności - dla wszystkich emerytów i rencistów już od 1 maja – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.

Na razie rząd mówi o "jednorazowym dodatku". Jednak trwają rozmowy, by program utrzymać również w kolejnych latach. Dlatego emeryci i renciści już zacierają ręce.

Program "Emerytura+" to kolejne 9-10 mld zł jednorazowego obciążania budżetu lub rocznego (przy założeniu, że będzie kontynuowany w następnych latach).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Nowa Piątka, nowa piątka pis, Emerytura+, trzynastki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2019

PrzemysławNareszcie ktoś o tym pomyślał! Dodatkowa emerytura dla ludzi starszych to szansa na godną starość, kupno leków, jedzenia.

07-03-2019

teejayŻadna łaska. To i tak mało."Kiełbacha wyborcza"

06-03-2019

eme.Wreszcie PiS pomyślał o emerytach , którym niestety nie przelewa się, zwłaszcza tym co na rękę otrzymują 980zł. Ciekawe, czy przy najbliższych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (125)