Notowania

500+ na pierwsze dziecko i "trzynastka" dla emerytów. Są konkretne daty

500+ na pierwsze dziecko już od lipca ma trafić na konto beneficjentów. Wypłata "trzynastek" ma ruszyć w maju. Na przełomie kwietnia i maja ma też powstać konkretny projekt ustawy przywracającej lokalne połączenia autobusowe. Zerowy PIT dla młodych również ma wejść w życie jeszcze w tym roku podatkowym - zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki zdradził szczegóły dot. "Nowej Piątki" (Fot: Marcin Obara)

Po posiedzeniu Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki określił tzw. "mapę drogową" rządowych obietnic. "Nowa Piątka" PiS zakłada rozszerzenie programu 500+ o pierwsze dziecko, wypłatę "trzynastek" rencistom i emerytom, przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych, zerowy PIT dla młodych pracowników (do 26 r.ż.) oraz wyższy koszt uzyskania przychodów.

Ile będzie kosztować realizacja wszystkich pomysłów? Nawet 42 miliardy złotych rocznie. Jednak rząd zapewnia, że nowelizacja budżetu nie będzie potrzebna.

"Wiemy, gdzie są zakopane pieniądze"

Mateusz Morawiecki zapewnił, że są środki na realizację zapowiedzianych celów.
Redukcja szarej strefy, zapobieganie przemytowi, nielegalnemu wywozowi leków za granicę, zmniejszanie luki VAT.

- Cała Europe zazdrości nam uszczelniania luki w VAT. Do budżetu może trafić rocznie 4-6 mld zł.

Z czego jeszcze będą pochodziły dodatkowe środki budżetowe? Z uszczuplenia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wdrożenia e-składki i e-zwolnień do budżetu może trafić kolejne 2-3 mld zł rocznie.

- Spełniamy zapowiedzi naszych poprzedników, którzy zapewniali, że wdrożą e-zwolnienia i e-składki, ale nie zrobili tego – powiedział Morawiecki.

Zwiększenie efektywności administracji publicznej (dzięki wdrażaniu narzędzi Bigdata i blockchain) może wygenerować w budżecie 2-3 mld ruro rocznie.

- Wielkie korporacje powinny prowadzić podatki tam, gdzie prowadza biznes i będziemy z naszymi partnerami do tego dążyć – powiedział premier.

Ograniczenie luki CIT poprzez wprowadzenie regulacji ułatwiających administracji podatkowej rozpoznawanie fikcyjnych kosztów i transakcji to w wysokości 4-6 mld zł.

- Władza, która bardziej dba o posłuch u możnych tego świata niż o zwykłych obywateli, nie jest godna miana rządu, lecz "nierządem stoi". Każdy dobry rząd chce dbać o zwykłego człowieka, rodzinę, perspektywy. To też nasz cel. Chcę być premierem wszystkich Polaków – powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając konferencję prasową, w trakcie której ministrowie jego rządu przedstawią plany wprowadzenia kolejnych punktów "Nowej Piątki".

Zobacz też: Jak pozyskać klienta w internecie

500+ na pierwsze dziecko już od lipca ma trafić na konto beneficjentów. Wypłata "trzynastek" ma ruszyć w maju. Na przełomie kwietnia i maja ma też powstać konkretny projekt ustawy przywracającej lokalne połączenia autobusowe. Zerowy PIT dla młodych również ma wejść w życie jeszcze w tym roku podatkowym - to zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego.

- Obecny budżet jest gotowy, żeby sfinansować 5 programów, co warto podkreślać - prorozwojowych. Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach. To ok. 10 mld zł i za styczeń - w porównaniu do stycznia 2018 r. - wzrosły dochody podatkowe o 8 proc. - zapewniał wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk.

Wtórowała mu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, która zapewniła, że pieniądze na sfinansowanie zaprezentowanej "piątki" będą w budżecie.

- Często jesteśmy nazywani czarodziejami, ale nie jesteśmy żadnym Harrym Potterem, po prostu przywróciliśmy powagę instytucjom państwa - stwierdził we wtorek premier w Polskim Radiu. Jak dodał, najważniejszą rzeczą było przywrócenie sprawność instytucji podatkowych.

- Zwyciężamy z mafiami podatkowymi, z przestępcami fiskalnymi. Lepiej przeznaczać te środki dla emerytów, dla dzieci, dla młodzieży, dla osób pracujących niż na luksusowe samochodowy, wille, złote zegarki, pralnie, ale nie ubrań, a pralnie pieniędzy - powiedział szef rządu.

Koszt programu

Najwięcej pieniędzy z budżetu państwa rozejdzie się na program "500+" rozszerzony o pierwsze dziecko - 18,5 mld zł rocznie. Program "Emerytura+", czyli wypłaty tzw.trzynastek dla emerytów i rencistów to kolejne 9-10 mld zł rocznie.

Wyższe koszty uzyskania przychodu oraz niższy PIT to wpływy do budżetu obniżone o 7-10 mld zł rocznie. Zerowy PIT dla młodych pracowników (do 26 r.ż.) to uszczerbek 2-3 mld zł rocznie.

Odbudowa lokalnych połączeń autobusowych ma pochłaniać 800 mln zł rocznie.

To oznacza wydatki z budżetu państwa od 37,3 mld zł do 42,3 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2019

TakPoprzez gnojenie przedsiebiorcow chemy doganiac bogatrsze kraje :D Psychaitryk poziom zaawansowany :) 3,2,1 pisie trole go!

05-03-2019

GHJTen program "Polska Bezgotówkowa" należy natychmiast zlikwidować.

05-03-2019

anmarTo teraz złodziei nazywa się przedsiębiorcami?

Rozwiń komentarze (618)