Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Obietnice PiS. "Budżet to pomieści bez nowelizacji" - twierdzi rząd

98
Podziel się:

Budżet Polski jest gotowy, by sfinansować "piątkę Kaczyńskiego". - Budżet da radę zrealizować te prorozwojowe wydatki - zapewnia Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Koszt? Nawet 42 miliardy złotych rocznie.

Budżet udźwignie obietnice PiS bez nowelizacji ustawy - zapewniają przedstawiciele rządu Michał Dworczyk i Joanna Kopcińska
Budżet udźwignie obietnice PiS bez nowelizacji ustawy - zapewniają przedstawiciele rządu Michał Dworczyk i Joanna Kopcińska (KPRM, Krystian Maj)

500+ na pierwsze dziecko już od lipca trafi na konto beneficjentów. Do tego trzynasta emerytura - wypłacana od maja. Przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. Ponadto zerowy PIT dla młodych jeszcze w tym roku podatkowym. Wreszcie podwyższenie kosztów uzyskania przychodów.

To założenia tzw. "piątki Kaczyńskiego", która od 1 marca dostała oficjalne miano "Nowej Piątki".

- Obecny budżet jest gotowy, żeby sfinansować 5 programów, co warto podkreślać - prorozwojowych. Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach. To ok. 10 mld zł i za styczeń - w porównaniu do stycznia 2018 r. - wzrosły dochody podatkowe o 8 proc. - stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak dodała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska: "zapewniamy, że środki na sfinansowanie zaprezentowanej 'piątki' będą w budżecie, co podkreślał już premier Mateusz Morawiecki".

Zobacz także: Zobacz też: Obietnice PiS. Jaki będą miały wpływ na gospodarkę?

Istotny nacisk przedstawiciele rządu położyli też na program dotyczący przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych w gminach.

- Połączymy Polskę i umożliwimy tym, którzy teraz mają problemy z dojazdami, bezproblemowe podróżowanie zarówno do pracy, jak i do bliskich – podkreśliła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Jest bardzo wielu przewoźników zainteresowanych udziałem w tym programie – dodał szef KPRM Michał Dworczyk.

Koszt programu

Przedstawiciele rządu - Joanna Kopcińska i Michał Dworczyk - wyliczyli koszt realizacji poszczególnych założeń "Nowej Piątki".

Najwięcej pieniędzy z budżetu państwa rozejdzie się na program "500+" rozszerzony o pierwsze dziecko - 18,5 mld zł rocznie. Program "Emerytura+", czyli wypłaty tzw.trzynastek dla emerytów i rencistów to kolejne 9-10 mld zł rocznie.

Wyższe koszty uzyskania przychodu oraz niższy PIT to wpływy do budżetu obniżone o 7-10 mld zł rocznie. Zerowy PIT dla młodych pracowników (do 26 r.ż.) to uszczerbek 2-3 mld zł rocznie.

Odbudowa lokalnym połączeń autobusowych ma pochłaniać 800 mln zł rocznie.

To oznacza wydatki z budżetu państwa od 37,3 mld zł do 42,3 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(98)
Karelia
5 lata temu
Rząd Morawieckiego ograniczył lukę VAT, która od roku 2008 zaczęła rosnąć. Mimo stałego wzrostu gospodarczego relacja wpływów z VAT do PKB w latach 2008-2016 spadała. Uszczelnienie luki VAT spowodowało nagły wzrost relacji wpływów z VAT do PKB w 2017 r. (do 7,9 proc.) oraz w 2018 r. (do 8,3 proc.). Tym samym relacja ta przekroczyła wartość z 2007 r. – luka została uszczelniona.
lepa
5 lata temu
Ludzie, którzy do tej pory przyglądali się jak ich wysiłek koszą cwaniaki i znajomi królika, teraz coś otrzymają w zamian
Koral
5 lata temu
Konsekwentnie realizują swój plan i to przyniesie efekty. Zawsze jest lament kiedy wspiera się rodziny i nauczycieli a niszczy szwindle, vatowskie czy inne.
Frank
5 lata temu
ZUS 10% w górę (więc już tutaj jesteś do tyłu - mimo wzrostu dostajesz mniej do ręki), podatki w górę, nowe daniny, transport w górę, czynsze w górę, opłaty za media w górę, opłaty bankowe w górę, złoty w dół. 500+ obecnie to już tylko 300zł w wartości nabywczej, więc 40% w
Kacoe
5 lata temu
Kupowanie głosów za pieniądze podatników. To dopiero jest korupcyjne mistrzostwo świata..
...
Następna strona