Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obietnice PiS. "Budżet to pomieści bez nowelizacji" - twierdzi rząd

Budżet Polski jest gotowy, by sfinansować "piątkę Kaczyńskiego". - Budżet da radę zrealizować te prorozwojowe wydatki - zapewnia Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Koszt? Nawet 42 miliardy złotych rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Budżet udźwignie obietnice PiS bez nowelizacji ustawy - zapewniają przedstawiciele rządu Michał Dworczyk i Joanna Kopcińska (Fot: Krystian Maj)

500+ na pierwsze dziecko już od lipca trafi na konto beneficjentów. Do tego trzynasta emerytura - wypłacana od maja. Przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych. Ponadto zerowy PIT dla młodych jeszcze w tym roku podatkowym. Wreszcie podwyższenie kosztów uzyskania przychodów.

To założenia tzw. "piątki Kaczyńskiego", która od 1 marca dostała oficjalne miano "Nowej Piątki".

- Obecny budżet jest gotowy, żeby sfinansować 5 programów, co warto podkreślać - prorozwojowych. Deficyt budżetowy trzymamy w ryzach. To ok. 10 mld zł i za styczeń - w porównaniu do stycznia 2018 r. - wzrosły dochody podatkowe o 8 proc. - stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak dodała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska: "zapewniamy, że środki na sfinansowanie zaprezentowanej 'piątki' będą w budżecie, co podkreślał już premier Mateusz Morawiecki".

Zobacz też: Obietnice PiS. Jaki będą miały wpływ na gospodarkę?

Istotny nacisk przedstawiciele rządu położyli też na program dotyczący przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych w gminach.

- Połączymy Polskę i umożliwimy tym, którzy teraz mają problemy z dojazdami, bezproblemowe podróżowanie zarówno do pracy, jak i do bliskich – podkreśliła rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Jest bardzo wielu przewoźników zainteresowanych udziałem w tym programie – dodał szef KPRM Michał Dworczyk.

Koszt programu

Przedstawiciele rządu - Joanna Kopcińska i Michał Dworczyk - wyliczyli koszt realizacji poszczególnych założeń "Nowej Piątki".

Najwięcej pieniędzy z budżetu państwa rozejdzie się na program "500+" rozszerzony o pierwsze dziecko - 18,5 mld zł rocznie. Program "Emerytura+", czyli wypłaty tzw.trzynastek dla emerytów i rencistów to kolejne 9-10 mld zł rocznie.

Wyższe koszty uzyskania przychodu oraz niższy PIT to wpływy do budżetu obniżone o 7-10 mld zł rocznie. Zerowy PIT dla młodych pracowników (do 26 r.ż.) to uszczerbek 2-3 mld zł rocznie.

Odbudowa lokalnym połączeń autobusowych ma pochłaniać 800 mln zł rocznie.

To oznacza wydatki z budżetu państwa od 37,3 mld zł do 42,3 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2019

szczepanSzacunek dla Prawa i Sprawiedliwości za wszystko co robią dla Polski i Polaków.

01-03-2019

gośćNo to wszyscy przestajemy pracować bo i po co skoro nas stać.

01-03-2019

O2kza naszą kasę

Rozwiń komentarze (98)