Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

"Mama 4 plus" już działa. Ponad 6 tys. wniosków już złożonych

328
Podziel się:

Emerytury dla matek, które wychowały minimum czworo dzieci, oficjalnie uruchomione. Program "Mama 4 plus" ledwo ruszył, a już jest ponad 6,2 tys. złożonych wniosków. Wiek niektórych pań zaskakuje.

Można już składać wnioski o matczyną emeryturę z programu "Mama 4 plus"
Można już składać wnioski o matczyną emeryturę z programu "Mama 4 plus" (PAP, Marcin Obara)

Wśród tysięcy wniosków znalazło się aż 16 dotyczących emerytur dla matek powyżej 90. roku życia - informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Program "Mama 4 plus" oficjalnie ruszył 1 marca 2019 r.

W systemie jest już 6,2 tys. wniosków o emerytury dla matek czworga i więcej dzieci.

Emerytura dla matek z przynajmniej czwórką dzieci to kwota 1100 zł brutto - czyli równa najniższej emeryturze. Jest to forma zhonorowania kobiet, które zajmując się domem i wychowaniem dzieci, nie wypracowały sobie prawa do minimalnej emerytury. Warto podkreślić, że wnioski o świadczenia przyjmuje ZUS lub KRUS.

Zobacz także: Zobacz też: Mama 4+ dyskryminuje ojców. "Biologia jest biologią"

Dla kogo "Mama 4 plus"?

O świadczenia mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom - po ukończeniu 65 lat.

Osoby chcące uzyskać matczyną emeryturę powinny wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS lub KRUS. Wypełnić trzeba też oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.

Co bardzo ważne, przy badaniu sytuacji finansowej wnioskodawcy pod uwagę brany jest jedynie dochód osoby ubiegającej się o świadczenie. Wysoka emerytura współmałżonka nie pozbawia prawa do świadczenia.

Głównym założeniem programu "Mama 4 plus" jest zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci, ponieważ Polacy od wielu lat są starzejącym się społeczeństwem. Z tego powodu krajowa gospodarka rozwija się coraz wolniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(328)
lola
4 lata temu
dzieci tych mam a na was kto pracuje te wlasnie dzieci
xxx
4 lata temu
A jaka jest forma uhonorowania matek 4 dzieci które pracowały, czy u nas honory tylko dla tych wygodnych
Mata Hari
4 lata temu
Patologia +. Emeryturę dostanie każda, która urodziła 4 dzieci. Nawet taka, która nigdy nie pracowała, piła a dzieciaki wychowała ulica i też piją, nie pracują i wszyscy żyją z zasiłków.
znowu głupota
4 lata temu
a co z matkami, które miały 5-ke i pracowały? A te co miały 3-kę? To jest ŻENADA!!! z naszej kasy a potem powie mi taka dziunia że mam emerytury 1000zł jak wszyscy!!!
jedynak
4 lata temu
6 tysiecy w skali kraju o to bedzie 1 orocent a ile odrzucicie
...
Następna strona