Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Mama 4 plus" już działa. Ponad 6 tys. wniosków już złożonych

Emerytury dla matek, które wychowały minimum czworo dzieci, oficjalnie uruchomione. Program "Mama 4 plus" ledwo ruszył, a już jest ponad 6,2 tys. złożonych wniosków. Wiek niektórych pań zaskakuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Można już składać wnioski o matczyną emeryturę z programu "Mama 4 plus" (Fot: Marcin Obara)

Wśród tysięcy wniosków znalazło się aż 16 dotyczących emerytur dla matek powyżej 90. roku życia - informuje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Program "Mama 4 plus" oficjalnie ruszył 1 marca 2019 r.

W systemie jest już 6,2 tys. wniosków o emerytury dla matek czworga i więcej dzieci.

Emerytura dla matek z przynajmniej czwórką dzieci to kwota 1100 zł brutto - czyli równa najniższej emeryturze. Jest to forma zhonorowania kobiet, które zajmując się domem i wychowaniem dzieci, nie wypracowały sobie prawa do minimalnej emerytury. Warto podkreślić, że wnioski o świadczenia przyjmuje ZUS lub KRUS.

Zobacz też: Mama 4+ dyskryminuje ojców. "Biologia jest biologią"

Dla kogo "Mama 4 plus"?

O świadczenia mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom - po ukończeniu 65 lat.

Osoby chcące uzyskać matczyną emeryturę powinny wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS lub KRUS. Wypełnić trzeba też oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.

Co bardzo ważne, przy badaniu sytuacji finansowej wnioskodawcy pod uwagę brany jest jedynie dochód osoby ubiegającej się o świadczenie. Wysoka emerytura współmałżonka nie pozbawia prawa do świadczenia.

Głównym założeniem programu "Mama 4 plus" jest zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci, ponieważ Polacy od wielu lat są starzejącym się społeczeństwem. Z tego powodu krajowa gospodarka rozwija się coraz wolniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytura dla matek, elżbieta rafalska, mrpips, Mama 4 Plus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2019

Adolf KaczynskiKiedys komuna dawala medale i jakies gratyfikacje pieniezne za 3 synow w wojsku. Proponuje, aby rzadzacy rozwazyli emeryture dla rodzicow, ktorzy Maja … Czytaj całość

01-03-2019

JerzyA kto będzie pracował na te mamy, ich dzieci, emerytów i was, pani Rafalska czy jak ci tam? Sprowadzicie Ukraińców, Muzułmanów czy Afrikanos?

01-03-2019

kropekJak za Hitlera , wtedy dawali ordery teraz emeryturę.Ciemniaki niech pracują 40 lat za to samo

Rozwiń komentarze (328)