Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Mama 4 plus wchodzi w życie. Od kiedy i jak dostać?

9
Podziel się:

Emerytura dla matek czworga i więcej dzieci weszła w życie 1 marca 2019 roku. Komu przysługuje? Ile można otrzymać i gdzie się zgłosić po świadczenie?

"Mama 4 plus" już działa. Jak dostać świadczenie?
"Mama 4 plus" już działa. Jak dostać świadczenie? (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

Emerytura dla matek z minimum czwórką dzieci to kwota 1100 zł brutto - czyli równa najniższej emeryturze. Warto podkreślić, że wnioski o świadczenia przyjmuje ZUS lub KRUS.

O świadczenia mogą się ubiegać kobiety po osiągnięciu wieku emerytalnego - czyli 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci, świadczenie przysługuje także ojcom - po ukończeniu 65 lat.

Osoby, chcące ubiegać się o przyznanie matczynej emerytury, powinny wypełnić wniosek udostępniony przez ZUS i oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej.

Głównym założeniem programu "Mama 4 plus" jest zachęcenie kobiet do rodzenia dzieci, ponieważ Polacy od wielu lat są starzejącym się społeczeństwem. Z tego powodu krajowa gospodarka rozwija się coraz wolniej.

Zobacz także: Zobacz też: Mama Plus. "Ważna wyrwa"

Przepisy ustawy - co podkreśla ZUS - jasno określiły, jakim minimalnym okresem wychowania dzieci powinna wykazać się osoba składająca wniosek. To może mieć szczególne znaczenie, gdy dzieci przez pewien czas przebywały u rodziny zastępczej.

W przypadku adoptowanych dzieci istotny jest również fakt, w jakim wieku dziecko zostało adoptowane (kilka czy kilkanaście lat).

Pracodawcy ZUS przy badaniu sytuacji finansowej wnioskodawcy, biorą pod uwagę jedynie dochód osoby, która ubiega się o świadczenie - wysoka emerytura współmałżonka nie pozbawia prawa do świadczenia

Matczyna emerytura uwzględnia również matki, które uczęszczają na studia. Dla ich potrzeb uczelnie mają dostosować organizację toku nauczania, a także umożliwić łatwy dostęp do urlopów dziekańskich. Program Mama 4 Plus ma zagwarantować szczególny system stypendialny dla młodych matek.

Matczyne emerytury będą przysługiwały od pierwszego dnia miesiąca, w którym prezes ZUS lub KRUS wyda decyzję o jego przyznaniu. Na wydanie decyzji ma 30 dni od momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Na temat
4 lata temu
A co z zakonnicami,teoretycznie nie mają dzieci a państwo zapewnia im emerytury.Tak wygląda w polsce sprawiedliwe przyznawanie emerytur.Wychowanie dwójki lub trojga dzieci jest dla kobiety zdecydowanie większym wyzwaniem.
xyz1954
5 lata temu
500+ to wielki niewypał. Te pieniądze były dla dzieci a co z tego wyszło , patologia ma za co balować. Czy aby nie zmienić te 500+ i w zamian tego dawać talony żywnościowe do wyznaczonych sklepów - pomijając papierosy i alkochol.
kol
5 lata temu
a co z facetami? on pracował na utrzymanie rodziny, też pomagał przy dzieciach i jemu się nic nie należy, to są te równe prawa
HANIEBNE DZIE...
5 lata temu
dzielenie matek pracujących i wychowujących dzieci i tych co czas mogły poświęcić dzieciom...absurdalne jest to, że nawet jak mąż Bóg wie ile zarabia 10, 20 tys czy więcej- to ta niepracująca wraz ma świadczenie! Żeennaadda!!!!!!!!!!!!!!
aga
5 lata temu
wiecie co, kiedys ludzi dawali sobie radę sami, musieli, a teraz we wszystkim pomoc, coraz mniej samodzielni, dajcie wszystko. teraz jest pochwała tych którzy jadą po najniższej linii oporu, najmniej się wysilić, najmniej narobić.