Notowania

system emerytalny
24.10.2011 07:46

Emeryci szykują pozew zbiorowy

Inicjatywę podjął Marian Strudziński z Radomia - urzędnik, który nie miał możliwości zwolnienia się z pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

Emeryci chcą złożyć do sądu cywilnego proces zbiorowy przeciwko ZUS w związku ze zmianami przepisów, które wchodzą w życie od nowego roku.

Przechodząc na emeryturę mieli prawo do pracy bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Od nowego roku będą musieli wybrać: albo zwolnią się z pracy, albo będą pobierać emeryturę - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Inicjatywę podjął Marian Strudziński z Radomia - urzędnik, który nie miał możliwości zwolnienia się z pracy. O ile z pracownikami pracodawcy mogą ponownie podpisać umowy, o tyle w przypadku urzędników jest to prawie niemożliwe - musieliby przejść procedurę konkursową od nowa. Dlatego Strudziński domaga się odszkodowania. Jego zdaniem, ZUS wprowadził go w błąd, wydając decyzję o przyznaniu emerytury, która nie jest już wypłacana.

Prawnicy podkreślają, że zmiana zasad wypłaty emerytury narusza prawa nabyte, łamie prawo własności o zasadę równości obywateli w życiu społecznym. Przepisy dyskryminują też urzędników, którzy nie mogli się zwolnić z pracy na jeden dzień, by zachować prawo do pracy i otrzymywać świadczenia z ZUS. Eksperci zwracają jednak uwagę, że osoby, które zdecydują się na złożenie pozwu zbiorowego, będą mieć prawo do odszkodowania jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna przepisy będące podstawą do zawieszenia wypłaty emerytury za niezgodne z ustawą zasadniczą.

Czytaj więcej o emeryturach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t154586.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/bezrobocie;wsrod;mlodych;prezydent;walczy;o;seniorow,241,0,937713.html) Młodzi bez pracy? Prezydent: Inni mają gorzej Bezrobocie osób młodych jest w tej chwili dość wysokie, ale jednocześnie ono krótkotrwałe - uważa minister Irena Wóycicka z kancelarii prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t20711.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/aktywa;ofe;maleja;trzeci;miesiac;z;rzedu,74,0,925258.html) Giełda leci w dół, a razem z nią nasze emerytury Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły we wrześniu do poziomu 222,1 mld zł - podały w raporcie Analizy Online. Wrzesień to trzeci miesiąc z rzędu, w którym wartość aktywów OFE zmniejszyła się.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;bronilismy;systemu;emerytalnego,66,0,923458.html) Wicepremier Pawlak pokazał nowy licznik Zdaniem wicepremiera po zmniejszeniu składki do OFE jest on teraz stabilniejszy i bezpieczniejszy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;bede;walczyc;o;logiczny;system;emerytalny,211,0,923091.html) Szykują sie kolejne zmiany w emeryturach Minister pracy i polityk społecznej chce wprowadzić system emerytalny obowiązujący w Danii.
Tagi: system emerytalny, emerytury, pozew zbiorowy, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz