Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytura przed czterdziestką? W wojsku i policji

Emerytura przed czterdziestką? W wojsku i policji

Fot. PAP/Lech Muszyński

Co trzeci żołnierz, który odszedł w ubiegłym roku na emeryturę, nie skończył 40 lat. W policji - co piąty funkcjonariusz.

Tak wynika z danych przygotowanych specjalnie dla Gazety Prawnej przez resorty spraw wewnętrznych i obrony narodowej.

Bardzo niewielu jest też policjantów i wojskowych - dodaje dziennik - którzy odchodzą na emeryturę, służąc dłużej niż 25 lat. Większość - wśród policjantów - 75 procent, a żołnierzy niemal połowa - robi to wcześniej. Na przykład co szósty wojskowy odchodzący na emeryturę w ubiegłym roku zrobił to po 15 latach służby.

Te dane są niepokojące - zauważa Gazeta Prawna - zwłaszcza w kontekście braków kadrowych w policji i zapotrzebowania na żołnierzy związanego z profesjonalizacją armii.

Eksperci wskazują, że winne są temu między innymi przepisy emerytalne, które umożliwiają odejście na emeryturę po 15 latach i nie ograniczają praktycznie wysokości świadczeń, jeśli emerytowany żołnierz czy policjant dorabia.

Specjaliści wskazują też, że obecna polityka jest bezsensowna, bo armia czy policja ponoszą często wysokie nakłady na wyszkolenie służących tam osób, a te odchodzą później ze służby.

 

emerytury, wojsko, policja, mswia, pomostówki, mundurwki, słuzby
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
ŻOŁNIERZ
212.112.122.* 2012-04-06 14:46
Miałem jechać na lato albo na zimę. Zawsze jest jakieś wyjście.
na zawsze mundurowy
95.40.129.* 2011-05-27 12:18
Szanowni Państwo
Wszytko pięknie i ładnie ale przeważnie mają najwięcej do powiedzenia ci co najmniej o mundurowych wiedzą a wręcz wiedzą b.dużo - z bajek biesiadnych
JEDEN Z ASPEKTÓW: .... jak to jest SUPER ...., że poświęcasz się służbie w całości. Wszystko na jedną szalę - rodzina musi dostosować się do Ciebie bo zabierasz swój ekwipunek i jedziesz gdzie Cię skierują - bliscy z Tobą albo ich odwiedzasz jak masz czas. Wszystko tak, bo tak ma być godziłem się na to. A od chwili włożenia munduru NIE PRACY tyko służby kilkanaście lat No właśnie przed czterdziestką! Cięcia etatów a ostatnie 10 lat w ramach modernizacji przenoszony jesteś 7 razy
ciągłe życie na pudłach, żona pracę - znajdzie! Jeszcze jednej pracy nie podjęła a już musi szukać następnej w nowym miejscu. Dzieciaki to ROBOTY wyjmujesz im baterie przewozisz wkładasz nowe i wgrywasz nowy system - NOWA szkoła i NOWI koledzy, koleżanki, miejsce - nawet semestru nie ukończyły w tej samej szkole o poprzednim miejscu muszą zapomnieć, a co z tego, że znowu stres będą miały i cały szereg uciążliwości, trzeba burzyć życie swoich bliskich i tych najmłodszych. A to później echem się odbija i czkawką. Albo weź rozwód ... No i nowe miejsce a tu też modernizacja - znowu cię dotknie ty też jesteś nowy więc cię przeniesiemy, tym razem przyjmujesz? czy dasz już spokój sobie i swoim bliskim z przeniesieniem i rezygnujesz ze służby bo niebawem 50 lat w czubie Chałupa w tych kilku pudłach, mebli nie zabierzesz bo od samego przenoszenia się porozklejały.... a ty gdzie masz się osiedlić!!!? północ południe wschód czy zachód - nad Bugiem Odrą Nysą
Tak jak przedmówcy TO NIE JEST PRACA. a jak ktoś nie ma zbytnio pojęcia o przeznaczeniu zadaniach obowiązkach i życiu w społeczności mundurowej nie powinien nawet tego czytać!
No i właśnie czy po osiągnięciu 15, 20 czy 25 latach służby powinienem zdjąć mundur?
Pozdrawiam mundurowych
ŻOŁNIERZ
94.240.38.* 2011-01-20 14:57
Ale Panie i Panowie jeśli uważacie że taka piękna i słodka jest służba w wojsku to zapraszam zdać egzaminy sprawnościowe i w kamasze. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie abyś też miał wcześniejszą emerytur przejechał się ze 2 razy do Iraku bądź Afganistanu i tam narobił w portki.Jak baby biadolić tylko potraficie aha i tam na misji też dostaniesz bonus procent tylko czy zamienisz swoja robótke na ganianie po poligonach i własne podwórko na malownicze krajobrazy np. Afganistanu bo zapewniam Cie że nikt nie bedzie pytał o Twoja zgodę jak Twoja JW bedzie tam jechała. Pozdrawiam maminsynków w ciepłych kapciach.
Zobacz więcej komentarzy (66)