Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury pomostowe - dziś decyzja prezydenta

0
Podziel się:

Jeżeli Lech Kaczyński zawetuje ustawę o emeryturach pomostowych, od nowego roku nikt nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Emerytury pomostowe - dziś decyzja prezydenta
(PAP/EPA)

aktualizacja: 15:00

*PrezydentLech Kaczyńskizapowiedział na godzinę 18.00 konferencję prasową na temat emerytur pomostowych *

Prawdopodobnie ogłosi na niej swoją decyzję w sprawie ustawy o pomostówkach - choć Kancelaria Prezydenta nie potwierdza oficjalnie tej informacji.

Lech Kaczyński przyjął przedstawicieli central związkowych. W rozmowach uczestniczyli przewodniczący: Solidarności Janusz Śniadek, OPZZ - Jan Guz i Forum Związków Zawodowych - Wiesław Siewierski. Wcześniej Lech Kaczyński na pytanie, czy w ten sposób przygotowuje grunt pod zawetowanie ustawy, odpowiedział wymijająco.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

Jeżeli Lech Kaczyński zawetuje dzisiaj ustawę o emeryturach pomostowych, od nowego roku nikt nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę.

Przed spotkaniem z prezydentem szef Forum Związków Zawodowych Wiesław Siewierski podkreślał, że ustawa o pomostówkach jest niesprawiedliwa, dlatego prezydent nie powinien jej podpisywać:

POSŁUCHAJ WIESŁAWA SIEWIERSKIEGO:

Przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek podkreślał, że ustawa jest niezgodna z Konstytucją. Przypomniał, że na pomostówki mogłyby przechodzic tylko osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku:

POSŁUCHAJ JANUSZA ŚNIADKA:

Szef OPZZ Jan Guz mówił, że ustawa została przygotowana niestarannie co sprawi, że jest krzywdząca dla wielu osób:

POSŁUCHAJ JANA GUZKA:

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że decyzja w sprawie pomostówek będzie ważnym testem dla prezydenta i opozycji.
Dziś upływa termin podjęcia przez prezydenta decyzji w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych. Ustawa ogranicza liczbę uprawnionych do wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej z ponad miliona do około 260 tysięcy osób.

Zbigniew Chlebowski wierzy, że prezydent podejmie odpowiedzialną decyzję i nie zawetuje ustawy o emeryturach pomostowych.

POSŁUCHAJ ZBIGNIEWA CHLEBOWSKIEGO:

Zbigniew Chlebowski podkreślił, że Lech Kaczyński musi uwzględnić nie tylko stanowisko związkowców, ale także kwestie społeczne i ekonomiczne. Dlatego w imieniu koalicji zaapelował do prezydenta o podpisanie ustawy o świadczeniach pomostowych.

Poseł PO powiedział, że w przypadku zastrzeżeń wobec zgodności ustawy z Konstytucją, prezydent powinien ją podpisać w całości i skierować konkretne artykuły do Trybunału Konstytucyjnego.
Według polityka Platformy, wprowadzenie w życie ustawy o pomostówkach jest szczególnie ważne w obliczu kryzysu gospodarczego. Chlebowski podkreślił, że nie wcześniejsze emerytury dla młodych pracowników, a jak najdłuższa aktywność przyczynia do rozwoju polskiej gospodarki. Poseł PO przypomniał, że Polacy należą do najmniej aktywnych zawodowo narodowości w Europie.

W przypadku zawetowania ustawy przez prezydenta, koalicja liczy na wsparcie klubu Lewicy. Zbigniew Chlebowski przypomniał, że wynegocjowano- w porozumieniu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego- specjalny projekt świadczeń dla pracowników oświaty. Dodał, że Platforma Obywatelska ma nadzieję na spełnienie obietnic danych przez Klub Lewicy.

Ustawa o pomostówkach ogranicza liczbę uprawnionych do wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej z ponad miliona do około 260 tysięcy osób. Przedstawiciele związków zawodowych maja nadzieję, że prezydent ustawę zawetuje. Twierdzą, że jest w niej bardzo wiele błędów. Ich zdaniem kryteria medyczne przy ustalaniu szkodliwych prac nie były brane pod uwagę rzetelnie i uczciwie. Poza tym, zdaniem związkowców, wygaszanie świadczeń jest niezgodne z Konstytucją.

ZOBACZ TAKŻE:

W opinii przewodniczącego _ Solidarności _ wejście w życie rządowej ustawy sprawi, że Polska będzie kuriozum w całej Europie jako kraj pozbawiający uprawnień do wcześniejszej emerytury osoby pracujące w szczególnych zawodach.

W ocenie Janusza Śniadka rząd, zamiast redukować ponad miarę liczbę osób uprawnionych do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powinien raczej ograniczyć samozatrudnienie, które jest ucieczką od płatności składek. Lider _ Solidarności _ sugeruje, że oszczędności w budżecie można poszukać na przykład racjonalizując KRUS.

Innego zdania są eksperci gospodarczy. Uważają, że nie ma żadnych powodów, by prezydent ustawy nie podpisał. Dodają, iż jej zawetowanie grozi zapaścią finansów publicznych w przyszłości. Zdaniem ekonomistów ważnym argumentem przemawiającym za podpisaniem ustawy jest również fakt, że w przypadku weta nikt nie będzie mógł w przyszłym roku przejść na wcześniejszą emeryturę, gdyż stare przepisy przestaną obowiązywać a nowych jeszcze nie będzie.

| Jeśli nowe przepisy nie wejdą w życie 1 stycznia 2009 r., to obecne wygasną i nikt od nowego roku nie będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę - mówią przedstawiciele rządu. Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, dająca takie prawo, wygasa bowiem z końcem 2008 roku. Emerytury pomostowe mają objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraci ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze, część kolejarzy i nauczycieli. Ustawa o emeryturach pomostowych ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Prezydent kilka tygodni temu złożył w Sejmie ustawę przedłużającą o rok dotychczasowe rozwiązania, ale została ona odrzucona w pierwszym czytaniu. |
| --- |

czy prezydent dobrze zrobi wetując

ustawę o emeryturach pomostowych?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

emerytury
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)