Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kluzik-Rostkowska atakuje Fedak za grzechy

0
Podziel się:

Szefowa PJN wylicza najpoważniejsze błędy minister pracy z PSL.

Kluzik-Rostkowska atakuje Fedak za grzechy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szefowa PJN Joanna Kluzik-Rostkowska wezwała minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak do publicznej debaty. Zdaniem PJN Fedak, jako szefowa resortu, popełniła pięć grzechów, z których najnowszy dotyczy _ dewastacji systemu emerytalnego _.

_ - Mój zarzut jest taki, że weszła pani do ministerstwa bez wizji tego, co należy zrobić zarówno w obszarze rynku pracy, jak i polityki społecznej, a po czterech latach opuści to ministerstwo również bez wizji. Wzywam panią minister do poważnej debaty _ - zwróciła się szefowa klubu PJN do minister Fedak.

Kluzik-Rostkowska - która w rządzie PiS była wiceministrem, a potem ministrem pracy - oświadczyła, że do _ grzechów _ obecnej mister należą: zaniechanie Programu 50+, mającego pomóc znaleźć pracę ludziom po 50. roku życia, _ dewastacja _ Funduszu Rezerwy Demograficznej, a także zabranie 4 mld zł z Funduszu Pracy, mającego przeciwdziałać bezrobociu.

Kolejne _ grzechy _ Fedak to - jak mówiła Kluzik-Rostkowska - _ walka z pracującymi emerytami _, którzy - jeśli chcą nadal pracować - muszą zwalniać się z pracy i ponownie się zatrudniaćoraz _ grzech najświeższy, choć nie wiadomo, czy ostatni _, czyli _ dewastacja systemu emerytalnego _.

Wczoraj rząd zdecydował, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS. Zdaniem komentatorów, rządowa propozycja to zwycięstwo koncepcji Fedak.

_ - Myślę, że ma pani poczucie, że pani zwyciężyła, że przekonała pani rząd do swojej wizji. Myślę, że to jest zwycięstwo pyrrusowe, za które wszyscy będziemy płacić bardzo wysoką cenę. Nie tędy droga, zamiast dewastować system emerytalny, prosimy o pakiet ustaw, które realnie będą reformowały polskie finanse _ - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.

Wiceszef klubu PJN Paweł Poncyljusz powiedział z kolei, że jego ugrupowanie dołącza się _ do tych, którzy będą chcieli przygotować pozew zbiorowy przeciwko tym zmianom w ustawie, które rząd ma zamiar z PO przeprowadzić _.

Przygotowanie akcji społecznej _ polegającej na zorganizowaniu pozwu zbiorowego obywateli przeciw rządowi o utracone korzyści wynikające z proponowanej zmiany w systemie emerytalnym _ zapowiedział były wiceprezes NBP Krzysztof Rybiński.

_ - To dość oryginalny pomysł, żeby pozywać rząd za to, że walczy o godne emerytury dla przyszłych i obecnych emerytów i o ratowanie finansów publicznych, bo o to chodzi w proponowanej przez rząd reformie. Jak ktoś nie ma żadnych argumentów, to szuka takich właśnie propagandowych pomysłów _ - powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, odnosząc się do zapowiedzi Rybińskiego.

PJN skrytykował też zapowiedziane tempo prac nad rządowym projektem. Premier Donald Tusk chciałby, aby projekt zmian w systemie OFE wszedł w życie 1 maja.

_ - Nikt z nas nie wyraził zgody na to, żeby w tak nagłym trybie, tak poważne zmiany dokonywać odnośnie naszych przyszłych emerytur, naszych - wszystkich Polaków _ - powiedział Poncyljusz.

_ - To jest niepoważne traktowanie parlamentu albo też uznawanie, że zbrojne ramię PO, które jest skoncentrowane w parlamencie przeprowadzi wszystko, co tylko rząd wygeneruje, że tu już nie potrzeba żadnej dyskusji, debaty, analiz, tylko trzeba uderzyć czołem i przyznać, że Donald Tusk ma świętą rację razem z panem ministrem Rostowskim _ - podkreślił poseł PJN.

Prezes PSL Waldemar Pawlak komentując doniesienia o zarzutach PJN powiedział w środę w Poznaniu, że _ mówienie o grzechach minister Fedak to przesada _. Jego zdaniem Joanna Kluzik-Rostkowska zazdrości osiągnięć, które ma minister Fedak.

_ - Minister Fedak jest czasami ostra i kontrowersyjna, ale nie "grzeszna". Myślę, że pani Kluzik-Rostkowska ma jakiś kompleks wobec minister Fedak. Jej się nie udało wielu rzeczy zrobić i jak patrzy na panią minister Fedak to ją zazdrość zżera. To są ludzkie uczucia, które nie uprawniają do tego, aby zaraz mówić o grzechach - powiedział Pawlak . _

Pawlak przypomniał, że dzięki Fedak udało się uregulować sprawę tzw. emerytur pomostowych, a dzięki zmianom w finansowaniu OFE, dojdzie do odmrożenia Funduszu Pracy, który pozwoli na lepszą walkę z bezrobociem.

Fedak oświadczyła, że _ chętnie zapozna się z programem społecznym nowego ugrupowania, o ile taki program powstanie _. _ Debata nad zmianami w systemie emerytalnym zapoczątkowana z mojej inicjatywy trwa już dwa lata. Nikt nie zabrania nikomu konstruktywnego udziału w dyskusji _ - napisała minister.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t130686.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/doniesienia;o;rozpadzie;pjn;przedwczesne;szefowa;dementuje,189,0,789181.html) Doniesienia o rozpadzie PJN przedwczesne. Szefowa dementuje Joanna Kluzik-Rostkowska wystąpiła u boku Kamińskiego i Bielana. Pochwalili się prorodzinnym programem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t128435.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sytuacja;gospodarcza;wymyka;sie;spod;kontroli;rzadu,184,0,749752.html) Sytuacja gospodarcza wymyka się spod kontroli rządu Przedstawiciele PJN apelują o rozpoczęcie debaty o stanie polskiej gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t127403.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/laczenie;emerytury;z;praca;-;pjn;jest;za,228,0,744932.html) Łączenie emerytury z pracą - PJN jest za Klub PJN złoży projekt nowelizacji umożliwiający emerytom zatrudnienie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)