Notowania

Miller: Będzie reforma emerytur mundurowych

Szef MSWiA jeszcze w styczniu przedstawi jej założenia związkom zawodowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Jeszcze w styczniu związki zawodowe służb mundurowych dostaną od szefa MSWiA założenie do reformy ich emerytur. Jerzy Miller nie powiedział jednak, czy różnią się one od tych zaproponowanych przez jego poprzednika Grzegorza Schetynę.

_ - Kończymy prace w ministerstwie i uważam za swój obowiązek najpierw podzielić się efektami tej pracy z pracownikami policji i funkcjonariuszami _ - powiedział Miller. - _ To jeszcze będzie styczeń _ - dodał.

_ - Nie ograniczamy praw nabytych, bo tego wymaga nie tylko litera prawa, ale przede wszystkim stosunki wzajemne między pracodawcą i pracownikiem. Trzeba być wobec pracowników, od których się wiele wymaga, uczciwym. Jeżeli ktoś nabył pewne uprawnienia, nie należy tych uprawnień teraz poddawać w wątpliwość _ - powiedział Miller.

MSWiA przedstawiło założenia do reformy na początku 2009 roku. Ustalono wówczas, że obejmie ona dziewięć służb podległych temu resortowi - Policję, Straż Graniczną, Straż Pożarną, ABW, CBA, AW, SKW, SWW oraz BOR. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać od 2011 r.

Resort chciał, by po 20 latach pracy - a nie 15 jak dziś - funkcjonariusze dostawali 45 proc. podstawy wynagrodzenia, a emerytura była liczona ze średniego uposażenia z ostatniego roku służby wraz z dodatkami i nagrodami. Za każdy dodatkowy rok pracy policjant miał zyskać 3 proc. większą podstawę, od której byłaby liczona jego emerytura, maksymalnie do 85 proc. pensji po 34 latach pracy.

Według podawanych wówczas danych MSWiA, prawo do emerytur mundurowych miało ponad 130 tys. osób a średnia emerytura policyjna wynosiła ok. 3 tys. zł.

Założenia były przez wiele miesięcy konsultowane ze związkowcami, jednak projekt ostatecznie nie powstał. Strona rządowa nie doszła do kompromisu z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Związkowcy sprzeciwiali się odebraniu im praw nabytych.

Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby i wynosi 40 proc. ostatniej pensji. Za każdy dodatkowy rok dolicza się 2,6 proc. pensji. Maksymalna emerytura ta może wynieść 75 proc. po ponad 28 latach pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: reforma emerytur mundurowych, reforma, mundurowi, policja, założenia, miller, mswia, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, polityka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-02-2020

bosPrawo nie może działać wstecz? Dobre sobie ,a w moim i nie tylko zadziałało.Premier Suchocka obniżyła emerytuy wojskowe z datą wcześniejszą!

Rozwiń komentarze (1)