Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie ma powrotu z OFE do ZUS

0
Podziel się:

Po 1 stycznia 2007 roku osoby uprawnione do wcześniejszych emerytur powinny wystąpić z II filaru. Do tej pory nie ma projektu ustawy regulującej powrót.

Nie ma powrotu z OFE do ZUS
(PAP/Salome Kegler)

Po 1 stycznia 2007 roku osoby uprawnione do wcześniejszych emerytur powinny wystąpić z II filaru. Do tej pory nie ma jednak projektu ustawy regulującej powrót do ZUS.

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Autorzy projektu dzisiaj zwrócą się do marszałka Sejmu o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu o pierwsze czytanie tego poselskiego projektu. Uchwalenie ustawy umożliwi powrót do ZUS tym członkom OFE, którzy w 2007 roku nabędą prawo do wcześniejszych emerytur.

- Brak takiego projektu ustawy spowodował, że zostaliśmy zmuszeni do wyręczenia rządu - wyjaśnia poseł Władysław Stępień, przewodniczący parlamentarnego zespołu posłów związkowych.

Poseł Stępień zwraca uwagę, że jeśli ustawa ta nie zostanie przyjęta, to po nowym roku górnicy, hutnicy, nauczyciele, piloci i dziennikarze nie będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury.

- Brak ustawy pozwalającej na wystąpienie z OFE spowoduje, że kilkanaście tysięcy osób będzie musiało pracować pięć lat dłużej tylko dlatego, że rząd nie przygotował na czas ustawy - wyjaśnia Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.
* Nauczyciele na emeryturę*

Posłowie przyznają prawo do wystąpienia z OFE osobom urodzonym po 1948 roku oraz tym, które uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury górniczej lub z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach i charakterze. Wiele z tych osób przystąpiło do otwartych funduszy emerytalnych w 1999 roku. Byli bowiem przekonani, że reforma emerytalna raz na zawsze odebrała im prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

- Nauczyciele zostając członkami otwartych funduszy emerytalnych nie mogli przewidzieć, że ustawodawca zmieni zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zdaniem związkowców, ta grupa zawodowa znajduje się w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż te osoby do końca maja tego roku muszą podjąć decyzję, czy składać wypowiedzenie w pracy czy nie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca uwagę, że w szkołach na miejsce odchodzącego pedagoga dyrektor musi przyjąć nowego pracownika. Uczniowie nie mogą bowiem zostać bez opieki.

*Ustawa górnicza *
Możliwość przechodzenia na wcześniejsze emerytury na starych zasadach do końca 2007 roku wprowadziła ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy Karta Nauczyciela (Dz.U. nr 167, poz. 1397).

- Nowelizacja ustawy emerytalnej została przyjęta przez Sejm, gdyż nie mogliśmy się doczekać na rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych - mówi Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Jednak w czasie prac nad projektem ustawy nie zauważono luki prawnej. Powoduje ona, że wykonanie przepisów tej ustawy jest praktycznie niemożliwe.

- Po raz kolejny pośpiech przy uchwalaniu prawa spowodował, że z tego powodu będą cierpieć ubezpieczeni - mówi Rajmund Moric, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej.
* OFE czekają na ustawę*

Od kwietnia 2005 do końca 2006 roku obowiązuje porozumienie zawarte przez powszechne towarzystwa emerytalne zrzeszone w Izbie Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Zgodnie z nim, OFE mają jednolitą procedurę unieważniania umów członkowskich. Jest ona stosowana wówczas, kiedy przynależność do funduszu jest jedyną przeszkodą do otrzymania wcześniejszej emerytury.

- W takim przypadku możemy przyjąć domniemanie, że ubezpieczony pracujący w szczególnych warunkach lub charakterze popełnił błąd i przystąpił do OFE z winy akwizytora - wyjaśnia Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Obecnie firmy zarządzające środkami zgromadzonymi w II filarze nie zgadzają się na przedłużenie tego porozumienia.

- Rząd musi naprawić błąd prawny, który wkradł się do ustawy o emeryturach górniczych - dodaje Ewa Lewicka.

Towarzystwa emerytalne czekają więc na ustawę, której tempo uchwalenia zależy wyłącznie od rządu i Sejmu.

Z datą wsteczną

- Zapomnieliśmy o tym problemie - przyznaje Dominik Kolorz, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.

Górnicy mają poważne wątpliwości, czy w tym roku uda się posłom uchwalić ustawę umożliwiającą wystąpienie z OFE tym osobom, które w 2007 roku spełnią warunki uprawniające do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.
- W takiej sytuacji będę wnioskować o przyjęcie ustawy z datą wsteczną. Chodzi o to, że jeśli ustawa zostanie przyjęta na przykład w marcu, powinna ona obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. - mówi Rajmund Moric.

- Trybunał Konstytucyjny zezwala na takie rozwiązania, jeśli są one korzystne dla uprawnionych - dodaje Moric.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)