Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

O ile wzrosną emerytury i renty?

0
Podziel się:

Najbliższa podwyżka uwzględni nie tylko inflację i wzrost cen za 2007 rok, ale także za 2006 rok. Wskaźnik, który w marcu posłuży do waloryzacji świadczeń, będzie więc wyższy.

O ile wzrosną emerytury i renty?

Od marca 2008 r. zostanie przywrócona coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Podwyżka zostanie obliczona wg nowych, korzystniejszych zasad.

Jak podaje Gazeta Prawna, ustawa przesądzająca o nowym sposobie podwyższania świadczeń zostanie wkrótce podpisana przez prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE:

Wraca coroczna waloryzacja rent i emerytur
Wskutek nowelizacji świadczenia emerytalno-rentowe będą co roku waloryzowane, a pierwsza taka podwyżka czeka nas w marcu 2008 roku.

Jak wskazuje dziennik, najbliższa podwyżka uwzględni nie tylko inflację i wzrost cen za 2007 rok, ale także za 2006 rok.
Wskaźnik, który w marcu posłuży do waloryzacji świadczeń będzie więc wyższy, niż wynika to ze wzrostu cen i płac w jednym roku. Ministerstwo Finansów szacuje, że wyniesie on 105,6 proc.

Ponieważ waloryzacja następuje z urzędu, świadczeniobiorcy nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o podwyższenie emerytury albo renty, przypomina Gazeta Prawna.

Przyszłoroczna waloryzacja nastąpi w oparciu o dwa różne wskaźniki, czytamy dalej.
Pierwszy (szacowany na 5,6 proc.) będzie dotyczyć wszystkich świadczeń przyznanych *przed 1 marca 2007 r. *i obejmie zdecydowaną większość świadczeniobiorców.

Drugi wskaźnik będzie dotyczyć osób, którym świadczenia przyznano 1 marca 2007 r. lub później.
W tym przypadku wskaźnik waloryzacji uwzględni tylko wzrost cen i płac za 2007 rok. Będzie więc niższy i wyniesie około 3,4 proc. *(mig) *

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)