Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

OFE Nationale-Nederlanden zwiększy w 2002 r. zaangażowanie w akcje

0
Podziel się:

Od września 2001 roku, kiedy indeks WIG-20 zatrzymał się na najniższym w 2001 roku poziomie 1000 pkt., Fundusz rozpoczął zaangażowanie w akcje.

OFE ING Nationale-Nederlanden zamierza w 2002 roku zwiększyć zaangażowanie w akcje - powiedział na konferencji prasowej we wtorek Jarosław Jamka, dyrektor ds. inwestycji Funduszu ING Nationale-Nederlanden.

'Strategia zwiększenia udziału akcji w portfelu inwestycyjnym realizowana była już w IV kwartale 2001 roku. Zakładaliśmy, że 2002 rok będzie dobry dla akcji' - powiedział Jamka.

Od września 2001 roku, kiedy indeks WIG-20 zatrzymał się na najniższym w 2001 roku poziomie 1000 pkt., Fundusz rozpoczął zaangażowanie w akcje.

'Do końca ubiegłego roku kupiliśmy netto akcji za ponad 380 mln zł. Było to rezultatem realizacji strategii, że rok 2002 przyniesie wyższe stopy zwrotu z indeksów akcyjnych niż możliwe osiągnięcie na papierach dłużnych' - napisano w komentarzu.

Portfel Funduszu ING Nationale-Nederlanden składa się z czterech głównych kategorii aktywów. Na koniec 2001 roku obligacje skarbowe polskiego rządu stanowiły ponad 63 proc. portfela, akcje notowane na GPW około 32,9 proc, w tym akcje spółek zagranicznych 0,9 proc., natomiast obligacje przedsiębiorstw około 2,4 proc. funduszu.

Ustawa o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych zezwala na zaangażowanie w akcjach nawet do 60 proc. aktywów (wliczając akcje NFI i pośrednie inwestycje poprzez fundusze inwestycyjne)
. Na koniec grudnia 2001 roku akcje stanowiły średnio prawie 28 proc. portfeli wszystkich OFE.

Zdaniem Jamki jest kilka argumentów przemawiających za zwiększeniem akcji w portfelu Funduszu.

'Pierwszym argumentem jest prognozowane ożywienie gospodarcze w USA i trochę później w Europie Zachodniej, a także w Polsce. Założenie było takie, że nawet jeżeli do ożywienia gospodarczego miałoby dojść w IV kwartale 2002 roku, czy w I kwartale 2003 , to rynki mają prawo zdyskontować to nieco wcześniej' - powiedział Jamka.

Jego zdaniem jesteśmy coraz bliżej tego ożywienia.

'Dodatkowo kategoria naszego rynku, czyli traktowanie Polski jako rynku wschodzącego, dawała zawsze wyższą stopy zwrotu w porównaniu do rynków rozwiniętych. Większość banków inwestycyjnych zalecała takie posunięcie' - dodał.

Trzecim argumentem, według Jamki, jest przyszły akces do Unii Europejskiej.

'W zasadzie jesteśmy w +objęciach+ Unii, za dwa lata mamy szansę wstępu do Unii, za pięć lat do Unii Monetarnej, co ma niebagatelne oddziaływanie na cenę akcji' - powiedział Jamka.

Wszystko to wpłynie, zdaniem Jamki, na postrzeganie polskiego rynku jako bardziej bezpiecznego, z mniejszym ryzykiem, a to wyznacza wyższą wycenę akcji oraz wzrost cen akcji.

'W dłuższym terminie zamierzamy zwiększyć także udział akcji międzynarodowych z obecnego poziomu około 1 proc. Funduszu' - dodał Jamka.

Obecnie, zgodnie z ustawą o działalności funduszy emerytalnych, PTE mogą lokować do 5 proc. swoich aktywów na rynkach zagranicznych. Komisja Europejska uważa jednak, że ten limit należy zwiększyć do co najmniej 20 proc.

portfel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)