Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego na specjalnym posiedzeniu rządu

0
Podziel się:

W tym tygodniu ministrowie zbiorą się dwa razy.

Podniesienie wieku emerytalnego na specjalnym posiedzeniu rządu
(Reporter)

[aktualizacja 12:07]

Projektem podnoszącym wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, a także projektem dotyczącym emerytur mundurowych rząd zajmie się w piątek 20 kwietnia - poinformował przed dzisiejszym posiedzeniem rady ministrów Tomasz Arabski.

Szef kancelarii premiera tłumaczył, że nietypowy termin jest podyktowany chęcią poświęcenia czasu tego dnia tylko dwóm kwestiom. Poza tym, chcą jak najszybciej przesłać projekt do parlamentu:

- _ Na ogół posiedzenia Rady Ministrów są we wtorki. W tym tygodniu Prezes Rady Ministrów przewiduje zwołanie też na piątek, na godziny przedpołudniowe. Będzie chciał aby rada przedyskutowała dwa projekty dotyczące zmian emerytalnych _ - powiedział Arabski

Bezpośrednio po tym posiedzeniu dokumenty mają trafić do parlamentu. Donald Tusk mówił wcześniej, że chce by już w maju reforma emerytalna została przyjęta.

_ _

Pytany, czy piątkowe posiedzenie Rady Ministrów ma oznaczać jakieś przyspieszenie, skoro przewidywano rozpatrzenie projektów w najbliższy wtorek, odparł, że wstępne plany przewidywały przedyskutowanie kwestii emerytur na obecnym posiedzeniu albo na kolejnym.

Arabski podkreślił, że piątek to dobry termin, by rzetelnie i spokojnie poświęcić się wyłącznie tym dwóm kwestiom. _ - W tym wypadku ze względu na wagę tych spraw należałoby je omówić osobno, mieć więcej czasu i też więcej czasu dać sobie oraz parlamentarzystom przekazując ten dokument w piątek _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m203574.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podwyzszenie;wieku;emerytalnego;nowa;wersja;projektu,84,0,1067092.html) *Nowa wersja emerytur. Wiek 67 lat tak, ale... * Związkowcy nie widzą potrzeby podwyższania wieku - pracodawcy mówią, że to konieczne.

Jego zdaniem właściwie wszystkie szczegóły dotyczące projektów emerytalnych są dopięte. _ - Natomiast dopóki Rada Ministrów nie przyjmie dokumentu, nie chciałbym mówić, jaki dokument przyjmie, bo wykraczałoby to poza moje kompetencje, ale te podstawowe parametry, które państwo znają, myślę, że będą utrzymane _ - podkreślił Arabski.

Dwa tygodnie temu premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili wspólnie założenia reformy emerytalnej. Co cztery miesiące - począwszy od 2013 r. - wiek emerytalny ma być podwyższany o miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040.

Zgodnie z projektem prawo do częściowej emerytury miałyby kobiety, które mają 62 lata i co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40-letni staż ubezpieczeniowy. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie nie byłoby podwyższane do kwoty najniższej emerytury, ale podlegałoby waloryzacji.

Pod koniec marca Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych. Głównym założeniem reformy jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat. Obecnie uprawnienia emerytalne nabywają bez względu na wiek po przepracowaniu 15 lat.

Rządowy projekt przygotowany przez MSW przewiduje, że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Obecnie świadczenie to zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Po zmianach wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD chce iść z nim w 1-majowym pochodzie. _ Będzie nam miło _ Leszek Miller śpiewający _ Mury _ Kaczmarskiego to tylko początek?
Chcą opóźnić reformę emerytur. Na razie o 30 dni Podczas spotkania rząd przedstawi partnerom społecznym nowy projekt ustawy wydłużającej do 67 lat wiek emerytalny kobiet i mężczyzn.
Wyższy wiek emerytalny. Co będzie z pracą? Zobacz, jak zmiany mogą wpłynąć na zatrudnienie w polskich firmach oraz ich konkurencyjność.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)