Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego. Jest ostateczna wersja ustawy

0
Podziel się:

Premier kieruje pakiet ustaw do Sejmu. Już w czwartek głosowanie najważniejszej reformy Donalda Tuska.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Jest ostateczna wersja ustawy
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Rząd przyjął projekt reformy emerytalnej. Jest on zgodny z tym, co już było zapowiadane. Będziemy pracować do 67 roku życia, ale mundurowi popracują tylko 10 lat dłużej.

aktualizacja 15.58

Rząd przyjął ostateczny kształt projektów ustaw, których efektem będzie podwyższenie wieku emerytalnego i ograniczenie przywilejów służb mundurowych. Po posiedzeniu Rady Ministrów Donald Tusk mówił, że jeśli chodzi o emerytury mundurowe, to - zgodnie z propozycją szefa MSW - na emeryturę będą mogli przechodzić ci funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali 25 lat. Wcześniej na emeryturę mogli przejść ci, którzy przepracowali 15 lat.

Donald Tusk dodał, że zachowano system zaopatrzeniowy i wysokość emerytury danego funkcjonariusza będzie wynosić 75 procent wynagrodzenia z 10 wskazanych lat, a nie - jak obecnie - z ostatniej pensji.

Przewodniczący Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda uważa, że obliczanie wysokości świadczeń na podstawie 10 lat może być w przypadku służb mundurowych dyskryminujące, bo nie tylko od nich zależy wysokość ich zarobków.

- _ W służbie jest zupełnie inaczej niż na kontrakcie czy pracy. W służbie jest rozkaz przeniesienie z urzędu nawet z możliwości obniżenia uposażenie. Dlatego nasze argumenty będą zmierzać w kierunku, żeby to był zdecydowanie krótszy okres _- mówi Duda.

Donald Tusk zapowiedział, że ustawy natychmiast skieruje do Sejmu. Głosowane będą one prawdopodobnie 26 kwietnia. Zaraz po przegłosowaniu projektu rozpoczniemy akcję szerokiego informowania ludzi konsekwencjach tej zmiany - zapowiedział premier.

- _ Liczymy na zrozumienie wszystkich Polaków, nawet, jeśli nie będzie to akceptacja, że z punktu widzenia państwa podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat jest konieczne _ - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier wyjaśnił też, że w nowym systemie emerytalnym - o co wnioskowała strona społeczna w czasie konsultacji i koalicyjny PSL - będzie zapis o możliwości przechodzenia na wcześniejszą, częściową emeryturę.

- _ Podniesienie wieku emerytalnego kobiet jest odczuwane jako szczególnie trudne, dlatego przyjęliśmy zasadę, że te uprawnienie do tej tak zwanej emerytury częściowej będzie nabywały wcześniej _ - powiedział premier.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Tusk grozi katastrofą, a kobiety odpowiadają... Tak szef rządu przekonywał panie do późniejszego przechodzenia na emeryturę.
Wiek emerytalny mundurowych. Co gdy jest za niski? Likwidacja jednostki lub jej reorganizacja połączona ze zmniejszeniem obsady etatowej może być przyczyną pozwalającą na nabycie praw do emerytury, mimo nieosiągnięcia wymaganego wieku.
Zmiany w emeryturach zwiększą PKB. Prawda? W okresie najbliższych 10 lat produkt krajowy zyska jedynie 0,1 punktu procentowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)