Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zdrowie
17.11.2008 07:55

Polacy najdłużej zdrowi w Europie Środkowej

50-letni mieszkaniec Polski ma przed sobą 29 lat życia, z czego 18,5 roku w dobrej kondycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

50-letni mieszkaniec Polski ma przed sobą 29 lat życia, z czego 18,5 roku w dobrej kondycji - czytamy w _ Rzeczpospolitej _, zamieszczającej wyniki raportu medycznego.

To efekt badań pod kierunkiem Carola Jaggera z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii. Finansuje je Komisja Europejska a publikuje najnowszy tygodnik _ Lancet _, najbardziej prestiżowe pismo medyczne świata.

Jak na Europę Wschodnią polskie wskaźniki są świetne - ocenia gazeta. Co prawda dłużej niż Polacy będą żyli Słoweńcy i Czesi, ale to jednak nasi rodacy najdłużej będą zdrowi. Najgorzej wypada Estonia: 50-letni mężczyzna z tego kraju będzie żył przeciętnie 23 lata. Ale może liczyć jedynie na dziewięć lat w zdrowiu.

ZOBACZ TAKŻE:

Polki wypadają w najnowszym raporcie lepiej od Polaków. Ich oczekiwana długość życia po osiągnięciu pięćdziesiątki, to jeszcze 31 lat, z czego 20 w zdrowiu. Dla panów ten współczynnik wynosi odpowiednio 24 i 17 lat.

Nasze zdrowie poprawiło się gwałtownie w latach 90-tych. _ Udało się poprawić opiekę kardiologiczną, dostęp do leków. Polacy przestali jeść tłuszcze zwierzęce. Nie piją już tyle mocnych alkoholi _ - komentuje prof. Stanisława Golinowska.

Tagi: zdrowie, emerytura, warunki życia, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz