Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Polacy powinni oszczędzać tam, gdzie chcą"

0
Podziel się:

Minister pracy chce ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych. Jej zdaniem, w 20 lat po transformacji nie ma powodu, by zmuszać do nich obywateli.

"Polacy powinni oszczędzać tam, gdzie chcą"
(kprm.gov.pl)
bEDwbiaJ

Polacy powinni oszczędzać na emerytury tam gdzie chcą, powiedziała minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Poinformowała, że wystąpi z postulatem, by ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych.

_ - Będę zgłaszała taki postulat, który będzie mówił o tym, by ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych.(...) Jeśli Polacy chcą oszczędzać, to niech oszczędzają tę część sami, tam gdzie chcą, niekoniecznie w koncesjonowanym towarzystwie. Dość już tych koncesji, koncesjonowanego rynku _ - powiedziała Fedak na konferencji organizowanej przez OPZZ.

Dodała, że Polska jest 20 lat po transformacji, w związku z tym, jej zdaniem, nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego państwo miałoby zmuszać obywateli do uczestniczenia w tym rynku.

bEDwbiaL

_ - Niech on (obywatel ) wybierze sobie lokatę, obligacje, fundusze emerytalne (...) W gospodarce rynkowej nie ma nic lepszego niż indywidualna decyzja _ - dodała. Zaznaczyła, że rząd jeszcze nie rozpatrywał jej propozycji. Zdaniem Fedak proponowane przez nią rozwiązania mogą być też korzystne z punktu widzenia instytucji finansowych, np. banków.

Tymczasem standard życia emerytów z roku na rok spada. O ile jeszcze osiem lat temu ich świadczenie było na poziomie dwóch trzecich średniej pensji, teraz zbliża się do połowy tego, co zarabiają ludzie na etacie.

Źródło: obliczenia Money.pl.
Podstawa obliczeń na lata 2002-2009: raport ZUS _ Ważniejsze informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych 2009 _; na rok 2010: Wstępna informacja ZUS za 2010 rok - dane szacunkowe.
W obliczeniach uwzględniliśmy średnie płace bez składek ZUS.

bEDwbiaR

Bolączką całego systemu emerytalnego jest starzejące się - w Polsce jak i w całej Europie - społeczeństwo. - _ Demografii nie zmienimy. Emerytów będzie przybywać. Może się okazać, że państwo będzie miało kłopot, by wywiązać się ze swoich, dziś wirtualnych zobowiązań _ - mówił w rozmowie z Money.pl prof. Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

_

_źródło: Prognoza wpływów i wydatków funduszu emerytalnego do 2060 roku

bEDwbiaS

Jedynym pocieszeniem, jakie zdaje się nieść za sobą zapowiedź zmian w systemie emerytalnym jest to, że ma też powstać system dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego, ze składkami odpisywanymi od podstawy opodatkowania. Do II i III filara od 2017 roku będzie można przekazać dodatkowe 4 procent swojego wynagrodzenia. Początkowo - 2 procent, a następnie 3 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t74792.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;obiecuje;dziedziczenie;skladek,203,0,750539.html) Fedak obiecuje dziedziczenie składek Ministerstwo pracuje nad tym by powszechne dziedziczenie było zapewnione.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zapewnia;emerytury;beda;wyzsze,188,0,745916.html) Fedak zapewnia: Emerytury będą wyższe Nie będą się też tak mocno wahać - mówi minister pracy o planach zmniejszenia składki do OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t122700.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzy;sprzeczne;pomysly;na;ofe;jutro;wyrok,111,0,744815.html) Trzy sprzeczne pomysły na OFE. Jutro wyrok Doradcy premiera chcą obniżenia składek, Fedak i Rostowski ich zawieszenia, a Boni obligacji emerytalnych.
bEDwbibm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)