Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytura
11.04.2008 10:59

Pomostówki w Sejmie

Posłowie zajmują się nowelizacją ustawy regulującej zasady przechodzenie na wcześniejsze emerytury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Grzegorz Michałowski)

*W Sejmie trwa pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. *

Celem projektu jest stworzenie możliwości uzyskania emerytury na dotychczasowych zasadach przez osoby, które przed 1 stycznia 1999 roku były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Warunkiem jest, by osoby te urodziły się w latach 1949-1968.

Sprawozdawca projektu, szef OPZZ-u Jan Guz przypomniał, że podpisało się pod nim ponad 700 tysięcy obywateli. Dodał, że władze, mimo wielokrotnych zapowiedzi rozwiązania problemów emerytur pomostowych, nie zrobiły tego.

Jan Guz zaznaczył, że nie można zabierać prawa do wcześniejszych emerytur osobom, które podejmując pracę miały świadomość, iż będą miały uprawnienia do takiego świadczenia. Dodał, że problem emerytur pomostowych dotyczy najczęściej ludzi, którzy przepracowali kilkadziesiąt lat i nie mają poczucia stabilności zatrudnienia.

Rząd chce ograniczyć liczbę osób pobierających wcześniejsze emerytury. Według propozycji rządowych, prawo do wczesniejszego świadczenia powinny stracić osoby z blisko 100 stanowisk pracy - między innymi nauczyciele, kolejarze, pracownicy transportu dziennikarze, aktorzy.

Prawo do wcześniejszej emerytury zachowałyby tylko osoby pracujące w najtrudniejszych warunkach. Według wyliczeń rządowych ma to być zaledwie 140 tysięcy osób.

Tagi: emerytura, emerytury, wiadomości, porady, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz