Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur mundurowych. Wkrótce decyzja rządu

0
Podziel się:

Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów przyjęcie
projektu zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych.

Reforma emerytur mundurowych. Wkrótce decyzja rządu
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Policjanci i żołnierze będą mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat - tak chce rząd. Obecnie uprawnienia emerytalne mundurowi nabywają bez względu na wiek po przepracowaniu 15 lat.

- _ Komitet Stały Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów przyjęcie projektu zmian ustawy emerytalnej służb mundurowych _- poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Rząd ma się zająć projektem w marcu lub w kwietniu.

Komitet Stały Rady Ministrów omawiał ten projekt już w połowie marca. Jednak rozstrzygnięcie o jego losach zostało przełożone ze względu na rozbieżności z oczekiwaniami Ministerstwa Finansów. Jak wyjaśnił wówczas szef MSW Jacek Cichocki, resort finansów wskazał, że rozwiązania emerytalne dla nowych funkcjonariuszy powinny być bardziej zbliżone do powszechnego systemu emerytalnego.

Jak poinformowała rzeczniczka MF Małgorzata Brzoza, resort zgłosił kilka uwag do tego projektu. Według najdalej idącej propozycji funkcjonariusze mundurowi mieliby być włączeni do powszechnego systemu emerytalnego - wysokość ich emerytur byłaby wyliczana z całego okresu służby.

Kolejny wariant przedstawiony przez Ministerstwo Finansów zakłada, że m.in. policjanci i żołnierze zawodowi będą nabywali uprawnienia emerytalne po 60. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 30 lat. Uwagi resortu finansów zostaną rozpatrzone podczas posiedzenia Rady Ministrów.

Rządowy projekt przygotowany przez MSW przewiduje, że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych (tzw. zaopatrzeniowy). To oznacza, że ta grupa zawodowa nie zostanie włączona do powszechnego systemu emerytalnego, czyli do ZUS.

Obecnie świadczenie to zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Po zmianach wysokość emerytury będzie zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat oraz dodatków i nagród rocznych. _ - Zastosowane rozwiązanie ma na celu zmianę w zakresie obliczania wysokości emerytury, uniemożliwiającą celowe podwyższanie wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku, mającego skutkować wzrostem świadczenia emerytalnego _ - napisano w uzasadnieniu projektu.

Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji.

Na początku lutego Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych opowiedziała się za odrzuceniem w całości rządowego projektu noweli ustawy emerytalnej. _ Projekt jest antymotywacyjny, powoduje dalszą destabilizację w służbach mundurowych, szkodząc bezpośrednio bezpieczeństwu państwa _ - napisano w stanowisku Federacji.

Według związkowców nie do przyjęcia w projekcie są m.in.: warunek równoczesnego osiągnięcia 25 lat służby i 55 lat życia dla uzyskania pierwszych uprawnień emerytalnych. W opinii Federacji powinno to być 25 lat służby i 50 lat życia, bądź 25 lat służby bez określania limitu wieku.

Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy bez względu na wiek mają funkcjonariusze policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, a także żołnierze.

Czytaj więcej o reformie emerytur mundurowych Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)