Notowania

reforma emerytalna
06.03.2009 14:05

Schetyna odkrywa karty w sprawie emerytur dla mundurowych

Funkcjonariusze służący ponad 15 lat skorzystają z obecnych zasad.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Zgodnie z projektem reformy, funkcjonariusze służący 15 lat i więcej będą korzystali z zasad systemu funkcjonującego dotychczas, czyli będą mogli przejść na emeryturę po 15 latach służby i dostaną 40 procent podstawy wynagrodzenia.

Natomiast ci, którzy rozpoczną służbę po 1 stycznia 2010 roku, zgodnie z projektem, który przedstawił szef MSWiAGrzegorz Schetyna, będą korzystali z nowych przepisów, które wydłużają służbę do 25 lat. Po tym okresie pracy funkcjonariusze będą otrzymywać emerytury w wysokości 66 procent uposażenia. Za każdy następny miesiąc pracy naliczane będzie 1,9 procent wynagrodzenia, co po 35 latach pracy da 85-procentową emeryturę.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Emerytalny kompromis. Schetyna odpuści mundurowym? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/emerytalny;kompromis;schetyna;odpusci;mundurowym,227,0,430307.html )
* [ Schetyna: Mundurowi protestują z niewiedzy ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/schetyna;mundurowi;protestuja;z;niewiedzy,192,0,428736.html )

Propozycja MSWiA zakłada, że emerytura będzie wyliczana na podstawie średniej płacy z ostatnich trzech latach. Nie można będzie łączyć emerytury z otrzymywaną rentą.

Szef MSWiA wyjaśnił, że funkcjonariusze, którzy nie pracują w służbach mundurowych 15 lat, będą mieli do wyboru jeden z wariantów przejścia na emeryturę. Będą mogli wybrać stare zasady lub zdecydować się na przejście na emeryturę według nowych przepisów.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: reforma emerytalna, grzegorz schetyna, emerytury, wiadomości, porady, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz