Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna odkrywa karty w sprawie emerytur dla mundurowych

0
Podziel się:

Funkcjonariusze służący ponad 15 lat skorzystają z obecnych zasad.

Schetyna odkrywa karty w sprawie emerytur dla mundurowych
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEJyJZyt

Zgodnie z projektem reformy, funkcjonariusze służący 15 lat i więcej będą korzystali z zasad systemu funkcjonującego dotychczas, czyli będą mogli przejść na emeryturę po 15 latach służby i dostaną 40 procent podstawy wynagrodzenia.

Natomiast ci, którzy rozpoczną służbę po 1 stycznia 2010 roku, zgodnie z projektem, który przedstawił szef MSWiAGrzegorz Schetyna, będą korzystali z nowych przepisów, które wydłużają służbę do 25 lat. Po tym okresie pracy funkcjonariusze będą otrzymywać emerytury w wysokości 66 procent uposażenia. Za każdy następny miesiąc pracy naliczane będzie 1,9 procent wynagrodzenia, co po 35 latach pracy da 85-procentową emeryturę.

bEJyJZyv

Propozycja MSWiA zakłada, że emerytura będzie wyliczana na podstawie średniej płacy z ostatnich trzech latach. Nie można będzie łączyć emerytury z otrzymywaną rentą.

Szef MSWiA wyjaśnił, że funkcjonariusze, którzy nie pracują w służbach mundurowych 15 lat, będą mieli do wyboru jeden z wariantów przejścia na emeryturę. Będą mogli wybrać stare zasady lub zdecydować się na przejście na emeryturę według nowych przepisów.

bEJyJZyW
KOMENTARZE
(0)