Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schetyna: Tusk spotka sie z Pawlakiem

0
Podziel się:

Wiceszef PO powiedział, że kolejne konsultacje Donalda Tuska ws. reformy emerytalnej rozpoczną się od spotkania z Waldemarem Pawlakiem.

Schetyna: Tusk spotka sie z Pawlakiem
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że kolejne konsultacje Donalda Tuska ws. reformy emerytalnej rozpoczną się od spotkania z Waldemarem Pawlakiem. Jeśli nie dojdzie do porozumienia nastąpią rozmowy z innymi partiami.

Na zdjęciu Grzegorz Schetyna i wicepremier Waldemar Pawlak

Schetyna, który był gościem Polsat News, powiedział też, że ewentualność przyspieszonych wyborów to - jego zdaniem - _ scenariusz najmniej prawdopodobny _.

_ - Nie ma takiego oczekiwania, Polacy nie czekają na nowe wybory, świadczyłoby to też o tym, że jesteśmy słabi jako klasa polityczna, że nie jesteśmy w stanie poskładać i zbudować takiej większości koalicyjnej, która może normalnie rządzić. Uważam, że jest to taki scenariusz political-fiction _ - powiedział.

Dziś zarząd krajowy PO upoważnił premiera do rozmów z klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej, jednocześnie PO zamierza nadal przekonywać PSL do podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

_ - Czy możliwa jest kontynuacja koalicji? W sposób naturalny jest najbardziej prawdopodobna _ - ocenił dziś wiceszef PO. _ - Chodzi o to, abyśmy czas ostatnich dni potraktowali jako wspólny sprawdzian i lekcję na przyszłość. Myślę, że i PSL, i PO tak na te ostatnie dni spojrzą _ - powiedział.

Schetyna zaznaczył, że PO czeka _ na zmianę, czy takie doprecyzowanie stanowiska przez PSL _. Jak dodał, zarząd PO upoważnił szefa partii, _ by porozmawiał z przedstawicielami innych klubów, czy są w stanie poprzeć reformę emerytalną i w jakim pakiecie zmian projektu - chodzi o to, by mieć możliwość wyboru, nie być skazanym na jedno rozwiązanie _.

Wiceszef PO zadeklarował, że jego partia chce większości z PSL. - _ Ale nie możemy być skazani na ten wariant, jeśli nie dojdzie do porozumienia, musimy mieć wiedzę, jakie są te ostateczne, brzegowe warunki Ruchu Palikota czy SLD w kwestii poparcia rządowych projektów _ - powiedział. _ - Musi być ostateczna wiedza, po to ta możliwość konsultacji _ - dodał.

Pytany, czy w pierwszej kolejności premier spotka się z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem, a następnie z Januszem Palikotem (Ruch Palikota) i Leszkiem Millerem (SLD), Schetyna odparł: _ dokładnie tak, tak powinno być _.

Dopytywany, kiedy dojdzie do spotkania z Pawlakiem odpowiedział, że jest to kwestia najbliższych dni. - _ Początek tych konsultacji na pewno powinien i odbędzie się z Waldemarem Pawlakiem _ - zaznaczył Schetyna. Jeśli nie doszłoby do porozumienia - dodał - to nastąpią kolejne rozmowy, potem zbierze się ponownie zarząd krajowy PO.

Wiceszef PO - jak powiedział - _ nie ma pewności _, że Janusz Palikot chciałby poprzeć reformę emerytalną. _ Mam dystans tutaj co do jego chęci poparcia koalicji i PO ws. emerytur, to jest wariant ostateczny. SLD zbiera podpisy pod referendum, to też jest trudna sytuacja _ - ocenił.

_ - Dlatego musimy bardzo dokładnie przepracować jeszcze te propozycje ws. emerytur z PSL, dopiero później zastanawiać się i podejmować rozmowy z innymi partnerami _ - powiedział Schetyna.

_ - Nie ma możliwości rozerwania tej koalicji na dzisiaj, nawet jeśli mielibyśmy różne zdania, inaczej głosowali w przypadku spraw emerytalnych - mam nadzieję, że tak nie będzie, ale jest to możliwe _ - ocenił wiceszef PO. Jego zdaniem jednak takie ważne głosowania, jak ws. reformy emerytalnej, powinny scalać koalicję.

PSL jak na razie nie godzi się na rządową propozycję podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Ludowcy chcą m.in. podwyższenia wieku emerytalnego o dwa lata do 2020 r. - dla kobiet do 62. roku życia, a mężczyzn do 67. oraz emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Szef klubu PO: Szukamy nowych partnerów Szef klubu Platformy jest zdeterminowany, by podwyższyć wiek emerytalny.
Tusk o Pawlaku: Krew się nie poleje, ale... Premier zapowiada, czyje propozycje do ustawy emerytalnej, jest gotów uwzględnić.
Pawlak, Palikot, Miller i Kaczyński. Zobacz, za ile poprą Tuska Ludowcy nadąsani, Ruch Palikota stawia warunki i pokazuje komu zabrać. SLD i PiS przedstawiają własne projekty. A może wcześniejsze wybory? Money.pl sprawdził możliwe scenariusze.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)