Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawy o PPE i o IKE od 1 września 2004 roku

0
Podziel się:

Od 1 września 2004 roku zaczną obowiązywać znowelizowane ustawy o: Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE) oraz ustawa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) - zdecydował we wtorek Sejm przyjmując poprawki Senatu do obu ustaw.

Posłowie poparli poprawkę do ustawy o PPE, która w zamyśle senatorów ma zwiększyć liczbę prowadzonych PPE. Według przepisu w zakładach zatrudniających więcej niż 500 osób do utworzenia PPE wystarczy, że przynajmniej jedna trzecia zatrudnionych będzie miała wymagany staż pracy w danym zakładzie - czyli trzy miesiące.

Pozostałe poprawki Senatu miały charakter redakcyjny.

PPE obecnie funkcjonują na podstawie ustawy z 1997 roku. Są organizowaną przez pracodawcę grupową formą oszczędzania na przyszłą dodatkową emeryturę. Nowa ustawa ma zastąpić obecną i uprościć zasady prowadzenia PPE.

Przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o IKE, według rządu, ma na celu wyrównanie szans podmiotów, które będą oferować indywidualne konta emerytalne, a muszą się do tego przygotować.

Ustawa o IKE zakłada, że konta emerytalne będą mogły być oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych, firmy ubezpieczeń na życie, banki i biura maklerskie.

Dochody z wpłat na IKE (odsetki, dochody kapitałowe) po rozpoczęciu korzystania z tej dodatkowej emerytury w ustawowym terminie, czyli po osiągnięciu wieku emerytalnego, będą wolne od podatku od dochodów kapitałowych. Aby skorzystać z tej ulgi, roczna składka nie będzie mogła przekroczyć półtorakrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast zyski z wpłat powyżej tego limitu będą opodatkowane.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)