Notowania

emerytury w polsce
18.01.2013 17:55

Wkrótce zacznie się przegląd systemu emerytalnego

Ludwik Kotecki powiedział, że ustawa dotycząca systemu emerytalnego przewiduje przeprowadzenie w 2013 roku jego obowiązkowego przeglądu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Rząd wkrótce zacznie przegląd systemu emerytalnego - poinformował dziś podczas konferencji poświęconej Otwartym Funduszom Emerytalnym główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki (na zdjęciu). Przegląd będzie dotyczył między innymi wypłat emerytur z OFE.

Kotecki powiedział, że ustawa dotycząca systemu emerytalnego przewiduje przeprowadzenie w 2013 roku jego obowiązkowego przeglądu.

_ - Ten przegląd rozpocznie się za chwilę. Będzie dotyczył opłat, systemu opłat, benchmarku, pewnie zabezpieczenia kapitałowego PTE (powszechnych towarzystw emerytalnych). To jest kwestia, która się pojawiła i jest dyskutowana, na ile aktywa, którymi OFE zarządzają, mają zabezpieczenie w postaci kapitałów własnych PTE. Tam jest taki system wyrównywania strat, ale wydaje się, że jest on nieadekwatny w tej chwili, to zabezpieczenie kapitałowe jest za niskie _ - powiedział Kotecki.

Dodał, że wyzwaniem stojącym przed rządem jest kwestia wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Kotecki zwrócił uwagę, że mimo iż reforma emerytalna została przeprowadzona w latach 90. XX wieku, to do dziś Parlament nie uchwalił rozwiązań dotyczących system wypłat świadczeń z drugiego filara emerytalnego (OFE). Tymczasem w systemie tym znajduje się ok. 240 mld zł. Według Koteckiego wypłaty z OFE będą elementem przeglądu systemu emerytalnego. _ - Do wypłat należy się bardzo starannie przygotować _ - podkreślił.

Według Koteckiego niewykluczone, że rząd powróci też do dyskusji nad koncepcją utworzenie bezpiecznych subfunduszy, która pojawiła się w 2011 r. podczas wprowadzania zmian dotyczących OFE. Chodzi o subfundusze, na które trafiałyby oszczędności emerytalne na kilka lat przed przejściem na emeryturę. Pieniądze byłyby inwestowane bezpiecznie, dzięki czemu zminimalizowane byłoby ryzyko, że tuż przed przejściem na emeryturę spadnie ich wartość np. w wyniku załamania na giełdzie, co skutkowałoby niższym świadczeniem.

_ - Był taki pomysł, żeby na ileś lat przed momentem przejścia na emeryturę, osiągnięciem wieku emerytalnego zacząć inwestować już tylko w bardzo bezpieczne instrumenty _ - dodał Kotecki.

Paweł Sawicki z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że z najnowszych danych UKNF wynika, iż w trzyletnim okresie od września 2009 r. do września 2012 r. średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 19,2 proc., a najlepsze OFE osiągnęło 21,3 proc. Wskazał, że aktywa funduszy wzrosły w tym czasie z ok. 168 mld zł do ponad 252 mld zł, czyli o 84 mld zł. Na kwotę tę złożył się przyrost składek w wysokości 51 mld zł i 39,8 mld zł, które OFE przez trzy lata zarobiły. W tym czasie prowizje pobrane przez fundusze wyniosły 2 mld zł, a opłaty za zarządzanie 2,8 mld zł.

Zgodnie z wprowadzonymi w maju 2011 r. zmianami w systemie emerytalnym składka przekazywana do OFE została zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. przekierowano na specjalne indywidualne subkonta w ZUS. W 2013 r. część składki trafiającej do OFE wzrośnie do 2,8 proc., w 2014 r. do poziomu 3,1 proc., w 2015 r. do 3,3 proc. Od 2017 r. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki.

Czytaj więcej w Money.pl
Szok. Co czwarty mieszkaniec jest emerytem Liczba emerytów na Białorusi wyniosła 1 stycznia 2013 r. ponad 2,5 mln, osiągając ponad 25 procent ludności.
Duża podwyżka. Emerytury w górę o 50 procent Konserwatywny rząd premiera Węgier Viktora Orbana zwiększył od 1 stycznia bieżącego roku o 50 procent emerytury dla ofiar Holokaustu.
Pozwolili na te zmiany w emeryturach Przepisy, które zawiesiły procentową waloryzację emerytur i rent są zgodne z konstytucją. Nie wszyscy sędziowie zgodzili się jednak z tą opinią.
Tagi: emerytury w polsce, zmiany w ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz