Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wraca coroczna waloryzację rent i emerytur

0
Podziel się:

"Przywrócenie corocznej waloryzacji rent i emerytur o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac - zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Wraca coroczna waloryzację rent i emerytur
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przywrócenie corocznej waloryzacji rent i emerytur o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu płac - zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Za nowelizacją głosowało 406 posłów, żaden nie był przeciwny, a jeden wstrzymał się od głosu.

Posłowie przyjęli także wniosek mniejszości złożony przez SLD, który zakłada likwidację tzw. starego portfela. Dla świadczeń przysługujących emerytom i rencistom urodzonym po 31 grudnia 1929 r. podwyższona zostanie kwota bazowa do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia przyjętego do ustalenia wysokości świadczenia w dniu jego przyznania - od 1 marca 2008 r.

Chodzi o osoby, które przeszły na emeryturę w latach 1993-1998 i otrzymały emerytury wyliczone na podstawie zaniżonej kwoty bazowej do 91 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

SLD zgłosił także wniosek mniejszości, w których postulował większe podwyżki dla emerytów; waloryzację o wskaźnik inflacji zwiększony o co najmniej 30 proc. wskaźnika wzrostu płac. Jednak takie rozwiązanie posłowie odrzucili.

| Uchwalona nowelizacja przywraca coroczną waloryzację rent i emerytur. Świadczenia będą waloryzowane o wskaźnik inflacji i co najmniej 20 proc. wzrostu płac. |
| --- |

Waloryzacja o wskaźnik wyższy niż 20 proc. realnego wzrostu płac będzie możliwa za zgodą Komisji Trójstronnej. Waloryzacja będzie dokonywana co roku, 1 marca. Nowela pozwala też, by waloryzacja z 1 marca 2008 r. objęła także rok 2007, w którym jeszcze nie obowiązywała.

_ Obecnie waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc. _Posłowie opozycji krytykowali rząd za to, że nowelizacja jest procedowana tuż przed planowanym samorozwiązaniem Sejmu, podczas gdy prace nad podobnym projektem został wcześniej przerwane.

Podczas głosowań marszałek Sejmu Ludwik Dorn zarządził przerwę, aby zdyscyplinować posłów, ponieważ poseł PiS Tadeusz Cymański zamiast zadawać pytanie, polemizował z posłami opozycji.

emerytury
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)