Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Wielkie zmiany w emeryturach? Wyliczyli, ile można zyskać

112
Podziel się:

Sejm rozpoczyna pracę nad obywatelskim projektem renty wdowiej, który ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku - zapewniali nas politycy koalicji rządzącej. "Fakt" wyliczył, że emerytury dla owdowiałych seniorów mogą wzrosnąć od tysiąca do 1,7 tys. zł.

Wielkie zmiany w emeryturach? Wyliczyli, ile można zyskać
Rząd chce wprowadzić rentę wdowią. Politycy zapewniali, że wejdzie w życie w 2024 r. (Adobe Stock, Damian Hetman)

- Nie rezygnujemy z projektu i jest determinacja całej koalicji, żeby wprowadzić rentę wdowią. Kluby mogą mieć też swoje uwagi i korekty, ale nie ma zagrożenia, żeby to świadczenie nie weszło w życie w przyszłym roku (w 2024 r. - przyp. red). Chyba że dziura budżetowa wyniesie 300 mld zł i pozabudżetowe zobowiązania będą kolosalne. Nie przewiduję tego, ale po byłych rządzących można spodziewać się wszystkiego. Koszt obecnego projektu wdowiej renty to ponad 10 mld zł rocznie - zapowiedział w grudniu ubiegłego roku w rozmowie z money.pl Tomasz Trela z Lewicy.

Renta wdowia była jednym z najważniejszych postulatów Lewicy w kampanii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Pod projektem obywatelskim, którym zajmie się Sejm, zebrano 200 tys. podpisów.

Renta wdowia - zasady

Obecnie, gdy senior straci współmałżonka, może skorzystać z renty rodzinnej w kwocie 85 proc. lub zachować swoje świadczenie emerytalne. Lewica chce połączyć oba rozwiązania. Obywatele sami wybiorą, czy chcą pozostać przy 100 proc. swojego świadczenia i dołożyć do niego rentę rodzinną po zmarłym małżonku. W pierwszym roku otrzymaliby dodatkowe środki w wysokości 15 proc. renty rodzinnej, w drugim 20 proc. a w trzecim 50 proc.

Jak wyliczył "Fakt" przy emeryturze własnej w wysokości 1780,97 zł, emeryturze małżonka wynoszącej 2500 zł oraz rencie rodzinnej (2150 zł) renta wdowia przy 50 proc. wypłacie wynosiłaby 1062,50 zł.

W przypadku emerytury własnej na poziomie 2500 zł, emerytury współmałżonka (4000 zł) i renty rodzinnej w wysokości 3400 zł renta wdowia wyniosłaby 1700 zł.

Natomiast, gdy emerytury własne małżonka oraz współmałżonka wynoszą po 2500 zł, a senior nie pobiera renty rodzinnej, to renta wdowia wyniesie 1062,50 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Olaf
4 godz. temu
Te wdowie emerytury to eksterminacja Samotnych obywateli .Kiedyś już ktoś to przerabiał Tylko wtedy to się nazywało eksterminacja poprzez pracę i trudne warunki bytowe. Podobieństwo uderzające po co więc te tęczowe flagi i piękne mowy o równości.
Arkadiusz.
4 godz. temu
Ale w Polsce ludzi samotnych. żyjacych z jednej. emerytury jest również spora grupa i jakoś nikt nie rozpatruje ich niedostatku. i potrzeb. A jeżeli już ktoś się odezwie to tylko po to by im ublizać Jeżeli wdowia emerytura to -jeszcze zwrot -kapitału każdej osoby która zmarła Przed przed wiekiem emerytalnym i zwrot kapitału osób samotnych które zmarły przed długością prognozowanej Długości życia. Lub ina forma pomocy dla osób samotnych Po co takie Sortowanie ludzi Honorowanie Wdów i wdowców A niby co samotny to pies -którego można kopnąć . Bo to pies? nie człowiek.
polak
7 godz. temu
Do trzeciego roku wdowa/wdowiec może już nie dożyć..
Brbibo
1 tyg. temu
Dla mnie to ma sens jak nikt nie straci do ustawy poprzedniej. W demokracji w aspekcie finansów jedynym regulatorem jest tylko podatek. Dlatego zasady powinny być jednakowe a nie kosztem mniejszości która wypracowała sobie wyzszey emerytury. Limity i inne manipulacje w tym zakresie to komuna. Na to jest socjal na wypadek trudności bytowej. A tak to część społeczeństwa jest krzywdzona i płaci karę za swoje starania emerytalne. Czysty PRL i tyle.
i tyle
3 tyg. temu
Skoro wszyscy płacą takie same procentowo składki emerytalno-rentowe, to wszyscy bez wyjątku powinni mieć zapewniony bonus na wypadek samotnej starości, a nie tylko wyróżniona grupa. Ktoś napisał, że samotni mają niższe koszty życia, ponieważ mają mniejsze mieszkania, więc koszt ich utrzymania jest mniejszy. A ja się pytam, czy samotny rodzic mieszkał razem z dziećmi w schowku na szczotki ? Otóż nie, bo tyrał za dwoje, żeby dzieciom zapewnić odpowiednie warunki życia i też na stare lata chciałby móc utrzymać swoje miejsce do życia, tak jak wdowa, czy wdowiec. Samotni też często umierają przed czasem i jeżeli składki emerytalno-rentowe mają być dziedziczne, to powinni mieć prawo wskazać osoby uprawnione do tych składek, np. swoje dzieci, którym wcześniej trudno było wiele dać. Nie jesteśmy przeciw wsparciu wdów czy wdowców, ale nie zgadzamy się na bycie jedynie dawcami kapitału dla tej grupy osób, bo sami też zasługujemy na godną starość.
...
Następna strona