Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Franczyza bankowa. Ile to kosztuje?

0
Podziel się:

Banki kuszą przedsiębiorczych możliwością prowadzenia biznesu. Oferują pomoc i znaną markę. Czy na tym da się zarobić?

Franczyza bankowa. Ile to kosztuje?

O tym, ile trzeba zainwestować, by móc prowadzić franczyzowy oddział bankowy i na czym zarabia osoba prowadząca taką działalność, rozmawiamy z Tomaszem Pawłowskim, zastępca dyrektora sprzedaży ds. franczyzy w eurobanku.

Z jakimi kosztami wiąże się otwarcie bankowej placówki franczyzowej?

Koszt placówki bankowej zależy od systemu franczyzowego i od banku, który go prowadzi. Do najtańszych na rynku należą systemy z wymaganą inwestycją na poziomie do 30 tysięcy złotych.

Najdroższe systemy bankowe wymagają aktualnie inwestycji na poziomie ok. 80 tysięcy złotych. W przeszłości było to nawet 200 tysięcy złotych. W praktyce całkowita kwota inwestycji zależy od wielu czynników – wielkości lokalu, skali niezbędnego remontu, czy liczby instalowanych stanowisk obsługi klienta.

Na jaką pomoc ze strony banku może liczyć osoba, która chce prowadzić franczyzę, a o co musi zatroszczyć się sama, gdy otwiera placówkę i później, gdy ją prowadzi?

Każdy z partnerów może liczyć na mocne wsparcie banku. Począwszy od zaangażowania finansowego banku w otwarcie placówki np. w postaci sfinansowania wybranych elementów wyposażenia. Dodatkowo partner może otrzymać bezpłatne szkolenia startowe i uzupełniające, zarówno teoretyczne jak i praktyczne, a także wsparcie wyspecjalizowanej komórki centrali czy oraz struktur terenowych.

Na czym zarabia osoba prowadzą franczyzę?

Ideą systemów franczyzowych jest to, aby obie strony tej relacji dzieliły się wypracowanymi zyskami. W placówkach bankowych partnerzy zarabiają najczęściej na: sprzedaży produktów kredytowych, oszczędnościowych, rozliczeniowych, inwestycyjnych a także na obsłudze posprzedażowej klientów. Niektóre banki uwzględniają również w swoich systemach prowizyjnych wyniki jakościowe placówek, które premiują finansowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku, z którym chcemy się związać jako franczyzobiorca?

Każdy z przedsiębiorców oczekuje od banku - franczyzodawcy czegoś innego. Dla jednego priorytetem jest znana marka, dla innego atrakcyjna oferta dla określonego segmentu klientów. Inny uważa, że najważniejsza jest uniwersalna oferta w niskiej cenie, aby przyciągnąć wielu klientów.

Na pewno podstawowym elementem analizowanym przy wyborze banku powinien być okres, od jakiego dany bank prowadzi sieć franczyzową, ponieważ decyduje to o doświadczeniu banku we współpracy z franczyzobiorcami.

Istotna jest też wielkość sieci franczyzowej, jak również relacja liczby placówek własnych do liczby placówek franczyzowych.

Warto także wziąć pod uwagę znajomość marki danego banku, gdyż ma ma wpływ na jego rozpoznawalność i popularność wśród klientów, co przełoży się na ilość klientów franczyzobiorcy, a tym samym na jego zyski.

Równie istotne są standardy współpracy z franczyzobiorcami oferowane przez bank, a także zakres wsparcia oferowanego franczyzobiorcom.

A czym z punktu widzenia klienta różni się franczyzowa placówka od oddziału własnego banku? Czy tu i tu załatwimy dokładnie to samo?

W większości przypadków placówki franczyzowe nie różnią się od placówek własnych danego banku. Oferują dla klienta te same możliwości, produkty, funkcjonalności - w zamian za identyczne opłaty. Jednocześnie placówki franczyzowe pracują w oparciu o wszelkie standardy i procedury bankowe, gwarantując klientom wysoki poziom bezpieczeństwa dla ich środków i profesjonalną obsługę.
rozmawiał Piotr Kowalski

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)