Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak najtaniej wypłacać z bankomatu za granicą?

0
Podziel się:

Korzystanie z bankomatów za granicą to wygoda, ale też możliwe koszty, z którymi trzeba się liczyć. Jak wypłacać, by nie przepłacać?

Jak najtaniej wypłacać z bankomatu za granicą?

Wypłacając gotówkę z zagranicznego bankomatu, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ponieść koszty:

  • prowizji za wypłatę (z reguły jest to około 3-4 proc. wartości transakcji, ale nie mniej niż 7-10 zł)
  • prowizji za przewalutowanie transakcji (opłata związana jest z przeliczeniem wypłacanej kwoty z waluty, w jakiej została wypłacona na walutę rozliczeniową karty lub walutę, w której prowadzony jest nasz rachunek, może wynosić od 1 do nawet 6 proc. przeliczanej kwoty) i/lub
  • prowizji wliczonej w kurs waluty (tzw. spread)

W sumie te wszystkie opłaty i koszty - zsumowane - mogą sprawić, że dodatkowy koszt wypłaty z bankomatu poza Polską może wynieść *od kilku do nawet ponad 10 procent *wypłacanej kwoty. Są jednak sposoby na to, by wypłacać taniej. Oto one:

Wypłacaj bez prowizji

Korzystaj z konta i powiązanej z nim karty, która umożliwia bezprowizyjne wypłaty z zagranicznych bankomatów. Takie rachunki można znaleźć w ofercie kilku banków. Są też banki, które umożliwiają bezprowizyjną wypłatę z bankomatów swoich banków „zagranicznych matek”.

Brak prowizji nie oznacza jednak, że wypłata jest całkowicie darmowa. Warto pamiętać o kursach walutowych i prowizji za przewalutowanie.

#

Wypłacaj większe kwoty

Lepiej wypłacić większą kwotę jednorazowo, niż kilka razy wypłacać małe kwoty (przy prowizji w wysokości 3 proc. dodatkowy koszt przy wypłacie waluty o wartości 1,000 zł wyniesie 30 zł, przy 5 wypłatach rzędu 200 zł, dodatkowy koszt może wynieść nawet 60 zł, a to dlatego, że minimalny poziom pobieranej prowizji może wynosić, w zależności od banku, od 7 do 10 zł).

#

Wybierz bankomat bez opłaty

Przy wypłacie z zagranicznego bankomatu może zdarzyć się, że właściciel lub operator maszyny pobierze od nas dodatkową opłatę - tzw. surcharge. Informacja o tym, że będzie ona pobrana powinna pojawić się na ekranie bankomatu. Warto więc zwracać uwagę na wyświetlane komunikaty i unikać automatycznego wciskania przycisku potwierdzającego wypłatę.

#

Unikaj podwójnego przewalutowania

Przed wypłatą zagranicą sprawdźmy, jaka jest waluta rozliczeniowa naszej karty. Korzystając z odpowiedniej karty, możemy uniknąć podwójnego przewalutowania. Jak to działa?

  1. Organizacja płatnicza przelicza najpierw kwotę wypłaty po swoim kursie na walutę rozliczeniową (np. euro).
  2. Bank przelicza tak wyliczoną kwotę na złote po swoim kursie.

Podwójne przewalutowanie to koszty, których można uniknąć, posiadając kartę, dla której walutą rozliczeniową jest złoty polski. Organizacja płatnicza przelicza wówczas kwotę transakcji z waluty, w której została ona dokonana bezpośrednio na złotówki po swoim kursie. A to oznacza brak podwójnego przewalutowania. To spora oszczędność.

#

Załóż rachunek walutowy

Jeżeli wypłacamy pieniądze w kraju, w którym walutą jest euro, dolar lub funt brytyjski, warto otworzyć rachunek walutowy z kartą, dla której jedna z tych walut będzie walutą rozliczeniową. Możliwość taką oferują banki i niektóre kantory internetowe.

#

Nie bój się DCC

Zdarza się, że przy wypłacie z zagranicznego bankomatu, mamy możliwość wyboru tego, czy chcemy zapłacić w walucie lokalnej czy w walucie naszego rachunku. To tzw. mechanizm DCC - Dynamic Currency Conversion. Jeżeli wybierzemy złote, przed potwierdzeniem wypłaty użytkownikowi karty powinna zostać zaprezentowana kwota transakcji w wybranej przez nas walucie i zastosowany kurs wymiany. W ten sposób od razu wiemy, jaka kwota obciąży nasz rachunek.

#

Poznaj bankowy regulamin

Przed wyjazdem zapoznaj się tabelą opłat i prowizji w swoim banku. Dzięki temu dodatkowy koszt nie będzie zaskoczeniem. A jeżeli uznasz, że jest zbyt wysoki, możesz poszukać jednej z wymienionych

| Uwaga na skimming! Skimming to kradzież danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Przestępca używa do tego specjalnego urządzenia, kopiując nasze dane np. w bankomacie, w sklepie, restauracji czy innym punkcie usługowym. Znając dane i PIN może stworzyć kopie naszej karty i wypłacać z niej pieniądze. *Jak się chronić przed skimmingiem? * Pomocne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa: * nie traćmy z oczu naszej karty - np. przy płaceniu w restauracji nie pozwalajmy kelnerowi oddalać się z naszą kartą, poprośmy o możliwość zapłaty przy użyciu terminala przy stoliku * zwracajmy uwagę na wygląd bankomatu - przed wypłatą pieniędzy sprawdźmy, czy bankomat nie wygląda nienaturalnie i nie ma żadnych podejrzanych elementów, np. nakładek wystających ponad powierzchnię blatu bankomatu * zasłaniajmy klawiaturę bankomatu dłonią przy wprowadzaniu kodu PIN |
| --- |

_ Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)