Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie banki kuszą technologicznymi nowinkami

0
Podziel się:

Wbrew pozorom polski sektor bankowy jest bardzo innowacyjny - podkreślają bankowcy i eksperci. Praktycznie wszystkie nowości z Zachodu pojawiają się u nas bardzo szybko.

Polskie banki kuszą technologicznymi nowinkami
(Nyul/Dreamstime)

- _ Gdy myślę o produktach bankowych, które funkcjonują za granicą, a u nas ich nie ma do głowy przychodzi mi jedynie odwrócona hipoteka _ - mówi Mateusz Ostrowski z Open Finance i dodaje, że polskie banki trzymają rękę na pulsie technologicznego postępu i są bardzo wyczulone na szybki transfer nowych technologii.

- _ To wynika między innymi z tego, że w sumie aż 70 procent udziałów w polskich bankach mają banki zagraniczne. Dość często Polska traktowana jest przez nie jako swoisty poligon doświadczalny, gdzie testuje się nowe rozwiązania _ - dodaje Michał Macierzyński, dyrektor Biura Innowacji w PKO BP.

Znawca rynku bankowego podaje przykład płatności zbliżeniowych. – _ Polskie banku wydały w sumie około 700 tysięcy kart umożliwiających regulowanie w ten sposób z reguły niewielkich transakcji. Ale dokonują nimi mnie więcej tyle samo operacji, co Brytyjczycy, którzy mają kilka milionów takich kart. To pokazuje, że choć odsetek klientów banków w całym społeczeństwie nie jest u nas aż tak wysoki, to klienci lubią nowości i błyskotki _- podkreśla.

Zdaniem ekspertów szybkie wdrażanie nowinek ułatwia nam to, że praktycznie wszystkie banki tworzyły nowe centralne systemy operacyjne w latach 90. lub w ostatniej dekadzie. - _ Taki system to serce banku i od jego nowoczesności zależy możliwość oferowania innowacyjnych produktów _ - podkreśla Macierzyński.

Ekspert przypomina, ze gdy wprowadzono bankowość internetową, zniknął u nas problem, który wciąż jeszcze znają klienci niektórych banków zagranicznych. - _ Tam duża część operacji wykonywana była w sposób tradycyjny. W efekcie inne było saldo rachunku w telefonie, placówce, bankomacie i internecie. U nas tego nie ma _ - opowiada dyrektor z PKO BP.

Dzięki nowoczesnym systemom w Polsce przelew z banku A do banku B i później z banku B do banku C realizowany jest już standardowo w ciągu jednego dnia. A w Wielkiej Brytanii wciąż może być on realizowany nawet przez sześć dni roboczych.

- _ W USA fuzje systemów informatycznych banków trwają czasami nawet kilka lat. W efekcie w zależności od tego klientem, którego z łączących się banków jesteśmy, pracownik w oddziale podchodzi od odpowiedniego komputera _- mówi ekspert z dziedziny bankowości i podkreśla, że tym co różni nasz system od bankowości za granicą jest to, że na dobrą sprawę w Polsce nie zaistniały czeki, które na Zachodzie, a szczególnie w USA są bardzo popularne.

- _ Gdy, ktoś wypisze mi czek, muszę iść do banku, by go zrealizować. Bank musi sprawdzić, czy czek ma pokrycie. A to trochę trwa _– mówi dyrektor z PKO BP. - _ Popularność czeków sprawia, że Amerykanie często nie wiedzą, ile tak naprawdę mają pieniędzy na koncie. By nie przekroczyć salda i nie płacić karnych opłat często korzystają z internetowych planerów finansowych _ - dodaje Macierzyński.

Mimo tego, że w Polsce bankowe innowacje pojawiają się bardzo szybko - np. fotokarty, na których można umieścić zdjęcie z wakacji, karty wycinane o dziwnych kształtach - są obszary, w których wiele można poprawić. W przypadku płatności zbliżeniowych i płatności mobilnych bolączką jest niewystarczająco rozwinięta infrastruktura.

- _ Także bankomaty w Polsce nie oferują tylu możliwości co zagraniczne maszyny, w których można m.in. zamówić bilety, rozmienić drobne, skorzystać z internetu czy też dokonać przelewu _- wylicza znawca rynku bankowego i wskazuje, że u nas dopiero jeden z banków spółdzielczych wprowadza bankomaty biometryczne, które rozpoznają klienta po wzorze naczyń krwionośnych w palcu.

Technologia wciąż idzie do przodu. Przyniesie kolejne nowinki?

Michał Macierzyński podkreśla, że większość innowacji w zagranicznych bankach wiąże się z rozwojem płatności mobilnych, które w Polsce na dobrą sprawę dopiero raczkują. Jedną z nowości, która być może pojawi się w naszym kraju jest testowana przez turecki Akbank nowa technologia umożliwiająca dokonywanie tzw. płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu komórkowego.

Co prawda możliwość płacenie komórką swoim klientom oferują u nas Bank Zachodni WBK i Inteligo. Ale np. w tym pierwszym oferta jest adresowana jedynie do abonentów sieci Plus, a aplikacja Visa PayWave jest instalowana na karcie SIM telefonu. W Inteligo oferta skierowana jest do abonentów Ery posiadających określony model telefonu.

Turecki bank - jako pierwszy w Europie - zaoferuje wyposażone w maleńkie anteny karty pamięci microSD umożliwiające dokonywanie płatności w systemie PayWave za pomocą telefonów BlackBerry. By zapłacić wystarczy zbliżyć telefon z włożoną kartą do czytnika do terminala płatności zbliżeniowych. Akbank zapowiada, że w przyszłości oferta zostanie rozszerzona i obejmie posiadaczy innych modeli telefonów.

W Polsce można obecnie zapłacić zbliżeniowo kartami z funkcjonalnością Visa payWave w kilku tysiącach miejsc, m.in. w placówkach należących do ogólnopolskich sieci, jak np. Empik, Coffee Heaven, McDonald's czy w sieci księgarni Matras oraz w sieci stacji benzynowych Shell.

W najbliższych miesiącach Visa zamierza testować karty microSD produkowane przez DeviceFidelity w kolejnych krajach. W grudniu amerykański U.S. Bank zamierza rozpocząć test kart, które będą współpracowały z iPhonem.

Z urządzeniem firmy Apple wiąże się kolejna techniczna nowinka rodem z USA. Dzięki aplikacji iPay POS właściciel iPhone może używać go jako terminala do dokonywania płatności kartą płatniczą. Uliczni handlarze, taksówkarze czy też przewodnicy wycieczek mogą bez problemu przyjmować płatności kartą.

Co prawda już od dwóch lat pojawiały się aplikacje umożliwiające płatności kartą za pośrednictwem iPhone'a. Ale miały one różne ograniczenia.

Twórcy nowego programu podkreślają, że W odróżnieniu od innych już istniejących, podobnych aplikacji iPay POS gwarantuje bezpieczeństwo transakcji, które są certyfikowane w systemie szyfrowania informacji PA-DSS i współpracuje ze zdecydowanie większą liczbą systemów obsługujących płatności.

Aplikacja jest bezpłatna. Można pobrać ją ze strony internetowej. Właściciel telefonu może dokokać 10 prawdziwych transakcji i dowolnej ilości transakcji demonstracyjnych, które pozwalają na zaznajomienie się z programem. Po dokonaniu 10 transakcji możemy dokupić kolejnych 10 transakcji za 99 centów lun za 29,99 dolarów aktywować iPay POS dla nieograniczonej liczby transakcji.

Zobacz, jak działa iPay POS:

Kolejną nowością na iPhone'a jest aplikacja obsługująca system płatności P2P PayPal. Umożliwia ona szybkie i tanie przesłanie pieniędzy za granicę.

Zobacz jak działa PayPal na iPhonie:

Czy te nowości pojawią się i u nas? To nie jest przesądzone. Bo choć banki testują wiele nowoczesnych rozwiązań, nie wszystkie trafiają do powszechnego obiegu. -_ Z innowacyjnością nie ma problemu, ale później trzeba te pomysły przekuć na biznes. Bo nie zawsze udaje się osiągnąć masę krytyczną, która pozwala z sukcesem wdrożyć nowe rozwiązania _ - podkreśla dyrektor z PKO BP.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)