Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wymiana zniszczonych banknotów i monet. Gdzie i na jakich zasadach?

0
Podziel się

Nie każdy sprzedawca będzie chciał przyjąć od nas wyprane lub podarte banknoty. Uszkodzonymi monetami nie zapłacimy w automatach biletowych i parkomatach. Co zrobić, gdy posiadamy zniszczone pieniądze?

Wymiana zniszczonych banknotów i monet. Gdzie i na jakich zasadach?
bDZKJoCt

Na szczęście uszkodzenie banknotów lub monet nie oznacza konieczności pogodzenia się z ich stratą. Zgodnie z wydanym przez prezesa Narodowego Banku Polskiego Zarządzeniem nr 1/2003 z 15 stycznia 2003 roku, każdy bank działający na terenie naszego kraju ma obowiązek przyjęcia od nas zniszczonych banknotów i monet, i przesłania ich do NBP. Po ich weryfikacji przez Narodowy Bank Polski i przesłaniu informacji zwrotnej bank wymienia je klientowi.
BanknotyOgólną zasadą jest, że uszkodzone banknoty są wymieniane, jeżeli w jednym kawałku zachowało się co najmniej 45 procent *ich powierzchni i istnieje możliwość odczytania nominału.
Monety
Wymiana uszkodzonych monet* możliwa jest wtedy, gdy przynajmniej jeden ich element, czyli rdzeń lub pierścień zachował się w całości.

Wymiana jest bezpłatna. -_ Każda osoba przedstawiająca w banku banknoty lub monety do wymiany otrzymuje stosowne pokwitowanie, a same banknoty czy monety są dalej przekazywane do NBP _ – tłumaczy Agata Kasprzyk-Zagórska, ekspert eurobanku

NBP za wymianę nie pobiera żadnych opłat, ale nie zawsze otrzymamy zwrot pełnej kwoty. - _ NBP ocenia wartość przekazanych do wymiany banknotów lub monet i w zależności od stopnia uszkodzenia lub zniszczenia mogą być one wymienione w 100 lub w 50 procentach wartości nominalnej _– mówi ekspertka eurobanku.
Zwrot 100% wartości nominalnejBanknoty:
a) posiadające 100 % pierwotnej powierzchni, w tym również uszkodzone wskutek umieszczenia trwałego napisu, nadruku, rysunku lub innego znaku, a także zabrudzone, poplamione itp.;
b) przerwane na dwie części sklejone ze sobą lub niesklejone, jeżeli obie części pochodzą z tego samego banknotu, nie posiadają ubytków powierzchni w miejscu przerwania i łącznie stanowią 100 % pierwotnej powierzchni;
c) jeżeli zachowały ponad 75 % pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

bDZKJoCv

Monety:
a) jeżeli zachowały istotne elementy plastyczne, w tym również uszkodzone wskutek umieszczenia na nich trwałego napisu, rysunku lub innego znaku, a także rozłączone elementy (rdzeń i pierścień) monety tej samej nominalnej wartości.
Zwrot 50% wartości nominalnej:Banknoty:
a) jeżeli zachowały od 45 % do 75 % pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie.

Monety:
a) jeżeli zachował się przynajmniej jeden element (rdzeń lub pierścień) i jego istotne elementy plastyczne.

Bank, w którym dokonujemy wymiany, zawiadamia nas o decyzji NBP i wypłaca przekazaną przez bank centralny kwotę lub przekazuje decyzję o odmowie wymiany.

Wymiana zniszczonego euro

| Europejski Bank Centralny: Uszkodzone lub zniszczone banknoty euro (np. nadpalone, rozdarte lub zużyte w stopniu uniemożliwiającym rozpoznanie) spełniające pewne kryteria (np. fragment banknotu nie może być mniejszy niż 50% całości) są wymieniane na nowe przez krajowe banki centralne obszaru euro. Banknoty celowo zniszczone lub uszkodzone nie podlegają wymianie. Wymiana jest z reguły bezpłatna. Opłata przewidziana jest jedynie w przypadku banknotów przypadkowo uszkodzonych w urządzeniach zabezpieczających przed kradzieżą. |
| --- |

bDZKJoCB

dopiero po weryfikacji NBP i otrzymaniu informacji zwrotnej bank wymienia banknot, monetę Klientowi.

bDZKJoCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)