Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czym jest płatność online? Szybkie i wygodne płatności w internecie

0
Podziel się:

Przelew internetowy to bardzo popularna forma płatności za zakupy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Od jakiegoś czasu możemy skorzystać z szybszej i prostszej jego formy. To rozwiązanie to płatności online (zwane też płatnościami internetowymi, płatnościami elektronicznymi czy Pay-By-Link). Polacy pokochali zakupy w sieci. Według szacunków ekspertów firm SMB, Kelkoo i Forrester Research - prezentowanych w raporcie E-commerce portalu Interaktywnie.com - w tym roku na zakupy w sieci wydamy aż 26,1 mld zł.

Czym jest płatność online? Szybkie i wygodne płatności w internecie
(.shock/iStockphoto)

Przelew internetowy to bardzo popularna forma płatności za zakupy w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Od jakiegoś czasu możemy skorzystać z szybszej i prostszej jego formy. To rozwiązanie to płatności online (zwane też płatnościami internetowymi, płatnościami elektronicznymi czy Pay-By-Link).
Polacy pokochali zakupy w sieci. Według szacunków ekspertów firm SMB, Kelkoo i Forrester Research - prezentowanych w raporcie E-commerce portalu Interaktywnie.com - w tym roku na zakupy w sieci wydamy aż 26,1 mld zł. Nic więc dziwnego, że na tak dynamicznie rozwijającym się rynku pojawiają się nowe rozwiązania mające sprawić, że zakupy online staną się jeszcze prostsze, szybsze i bardziej wygodne. Jednym z nich są właśnie płatności online.

-_ Płatność online to nic innego jak kolejny rodzaj przelewu, coraz częściej oferowany klientom jako forma płatności w sklepach internetowych i serwisach aukcyjnych. Od zwykłego przelewu różni się tym, że dane przelewu zazwyczaj automatycznie są wypełnione, a sprzedawca od razu otrzymuje informację, że klient przelał środki, co znacznie przyspiesza realizację jego zamówienia. _– mówi Wojciech Mikołajczyk, ekspert eurobanku ds. bankowości elektronicznej.

Płacenie za pomocą płatności online jest równie szybkie i wygodne, jak płacenie kartą kredytową. Do tego płatnosć online w dużym stopniu eliminuje obawy, które Polacy mają wobec płatności dokonywanych kartami kredytowymi (ekspert eurobanku podkreśla, że są one nieuzasadnione). _ –Zaufanie w przypadku płatności online budzi mechanizm przekierowania na stronę banku w chwili dokonywania płatności. Dzięki temu dane umożliwiające dostęp do konta podawane są przez klienta w bezpiecznym i dobrze mu znanym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu czy operatora płatności, uważanym czasem przez klientów za mniej wiarygodny _ – tłumaczy Wojciech Mikołajczyk z eurobanku.
Jak to wygląda w praktyce? Tradycyjny przelew internetowy wykonujemy bezpośrednio z konta bankowego. W pierwszej kolejności musimy wejść na stronę logowania do systemu bankowego i wprowadzić wszystkie wymagane dane. Zwykle są to przynajmniej login i hasło. Następnie w zakładce dedykowanej przelewom wprowadzamy wszystkie dane konta sprzedającego lub sklepu internetowego wraz z kwotą jaką chcemy przelać. Na końcu akceptujemy transakcję, np. za pomocą kodu SMS. Płatności online skracają ten proces do kilku kroków.

Jakie są największe zalety płatności online

  • poczucie bezpieczeństwa - wszystkie dane podajemy bowiem w dobrze nam znanym i bezpiecznym środowisku bankowości internetowej.
  • szybkość w stosunku do zwykłego przelewu – właściciel sklepu czy sprzedawca niemal natychmiast po dokonaniu płatności dostaje informację, że płatność została dokonana.
  • wygoda - dane przelewu często podstawiają się automatycznie.

Z jakimi rodzajami przelewów możemy się spotkać?

  • *tradycyjny *– może być zlecony w placówce bankowej lub przez Internet. Rozliczany jest w tzw. sesjach elixir (3 sesje w ciągu dnia, tylko w dni robocze), co w praktyce dla klienta oznacza oczekiwanie na realizację przelewu w najbliższej możliwej sesji.
  • przelew online – dokonywany przez Internet. Cechą charakterystyczną jest to, że na stronę banku jesteśmy przekierowywani ze strony sklepu, automatycznie też podstawiają się wówczas dane do przelewu, a informacja o dokonaniu przelewu od razu jest przekazywana do sprzedawcy.
  • przelew ekspresowy – czas realizacji to kilka minut (przelew ten nie czeka na sesje elixir).
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)