Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

E-przelewy - błyskawiczne płatności internetowe

0
Podziel się:

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych oraz wygoda dokonywania zakupów tą drogą powodują, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnych form płatności, na rzecz transakcji przeprowadzanych w sieci.

E-przelewy - błyskawiczne płatności internetowe
(Nyul/Dreamstime)

Dynamiczny rozwój sklepów internetowych oraz wygoda dokonywania zakupów tą drogą powodują, że wiele osób rezygnuje z tradycyjnych form płatności, na rzecz transakcji przeprowadzanych w sieci. E-sklepy przyciągają klientów nie tylko niższymi cenami, ale też szerszym asortymentem produktów, niż ten dostępny w tradycyjnych punktach sprzedaży. Wyniki badania Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego wskazują, że w 2009 r. Polacy wydali 13,43 miliarda złotych na zakupy on-line, czyli o 22% więcej niż w poprzednim roku. Coraz bardziej popularne stają się w związku z tym w Polsce płatności on-line, które pozwalają wykonywać transakcje bez wychodzenia z domu i z wpływem na konto odbiorcy w bardzo krótkim czasie.

Nie wychodząc z domu można zrobić zakupy spożywcze, zamówić książki, ubrania, sprzęt RTV i AGD, kupić samochód, a nawet psa. Wyszukiwarki internetowe pozwalają w bardzo krótkim czasie zapoznać się z ofertą kilkudziesięciu sklepów, porównać ceny i jakość produktów oraz wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym wymaganiom. Co więcej, drogą internetową można zdobyć wiele rzeczy niedostępnych na polskim rynku – zyskujemy dostęp do zagranicznych marek oraz sklepów, które w ofercie on-line posiadają szeroki asortyment artykułów.

Rodzaje płatności internetowych

Za zakupy w sieci można zapłacić na wiele różnych sposobów. Niektórzy dokonują transakcji tradycyjną drogą - płacąc gotówką przy odbiorze towaru. Rozwiązanie to jest przeważnie droższe od płatności on-line, jednak daje kupującemu ten komfort psychiczny, że może zapłacić za towar dopiero po jego dostarczeniu. Z drugiej strony, coraz więcej osób realizuje płatności przez internet - są mniej kosztowne, dużo wygodniejsze i umożliwiają szybsze dostarczenie zamówionego produktu. Różnorodność sieciowych systemów transakcyjnych pozwala na wybór dogodnej metody płatności, np. kartą płatniczą, przelewem, e-przelewem, czy poprzez serwisy PayPal lub PayByNet.

E-przelewy

Jedną z najbardziej popularnych form płatności są e-przelewy. Przekazywanie pieniędzy tą drogą jest równie szybkie i wygodne jak w przypadku płatności kartą. Polacy preferują formę e-przelewu, który uważany jest za bezpieczny, w przeciwieństwie do transakcji kartą, mających niezasłużenie gorszą opinię. Zaufanie w przypadku e-przelewu budzi mechanizm przekierowania na stronę banku w chwili dokonywania płatności. Dzięki niemu dane dostępu do konta podawane są w bezpiecznym środowisku bankowości internetowej, a nie w systemie płatniczym sklepu, uważanym za mniej wiarygodny. Dodatkową zaletą dla kupującego jest również brak dodatkowych kosztów za wykonanie transakcji. Jednak powinniśmy pamiętać, że płacąc e-przelewem korzystamy z ograniczonej kwoty pieniędzy zgromadzonych na naszym koncie, a w przypadku karty kredytowej zyskujemy możliwość skorzystania z krótkoterminowego darmowego kredytu.

Jak to działa

Transakcje wykonywane e-przelewami są nie tylko bezpieczne, ale też wygodne. Wybierając tą formę płatności na stronie internetowej sklepu, proszeni jesteśmy o wskazanie banku, za pośrednictwem którego chcemy zrealizować transakcję. W rezultacie zostajemy przekierowani na stronę systemu bankowości elektronicznej, gdzie logujemy się na swoje osobiste konto i automatycznie przenoszeni jesteśmy do formularza przelewu. Najczęściej wszystkie jego pola są już wypełnione danymi odbiorcy przelewu, niezbędnymi do realizacji płatności. Do naszych zadań należy jedynie sprawdzenie zgodności danych i potwierdzenie transakcji. W zależności od typu zabezpieczeń stosowanych w danym banku, do autoryzacji przelewu może być wymagane podanie dodatkowego hasła, wygenerowanego przez token lub przesłanego SMS-em. Po zakończeniu transakcji następuje automatyczne wylogowanie z systemu bankowości internetowej i powrót na stronę sklepu. Przekazywane przez nas środki trafiają od razu na konto odbiorcy, co znacznie przyspiesza czas
realizacji naszego zamówienia.

Należy jednak pamiętać, że warunkiem korzystania z e-przelewów jest posiadanie konta z dostępem internetowym w banku, który obsługuje ten rodzaj płatności. Na szczęście system ten jest obecnie oferowany przez większość banków działających na polskim rynku. Również sklep musi udostępniać możliwość zapłaty za zamówienie za pośrednictwem e-przelewów. Dodatkowym ograniczeniem tej formy płatności jest brak możliwości wykonywania zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.

Perspektywy

Liczba transakcji internetowych będzie nadal rosła wraz z dalszym rozwojem Internetu i zwiększającą się liczbą usług dostępnych za pomocą sieci. Czynnikiem, który znacznie przyspieszyłby wzrost liczby wykonywanych e-płatności, byłby rozwój państwowej administracji elektronicznej. Według badania Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego w 2010 roku wartość płatności dokonanych za pośrednictwem sieci wyniesie 15,5 mld zł, co oznacza wzrost o ok. 17-18% w porównaniu z tym rokiem.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Eurobank
KOMENTARZE
(0)