Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karty płatnicze - z chipem czy bez?

0
Podziel się:

Coraz więcej użytkowników kart płatniczych posiada karty wyposażone w mikroprocesor zwany potocznie chipem.

Karty płatnicze - z chipem czy bez?

Coraz więcej użytkowników kart płatniczych posiada karty wyposażone w mikroprocesor zwany potocznie chipem. Wkrótce staną się one standardem w ofertach polskich banków, uważane są bowiem za przyszłość usług finansowych - ze względu na większe możliwości mikroprocesora w porównaniu do paska magnetycznego oraz na zdecydowanie większe bezpieczeństwo w używaniu takich kart.

O sukcesie kart chipowych świadczą statystyki - w Polsce na koniec roku 2009 wydano już ponad 8 mln kart w nowym standardzie, co stanowi 24% wszystkich kart płatniczych (wg Narodowego Banku Polskiego). Wraz ze zwiększeniem liczby użytkowników kart z chipem dynamicznie rośnie też liczba punktów handlowych, w których możemy zapłacić za zakupy kartą poprzez terminale przystosowane do obsługi mikroprocesorów.

Czym jest karta z chipem?

Karta chipowa posiada wbudowany mikroprocesor (wklejony w plastik karty), czyli niewielki układ elektroniczny, przechowujący dane karty oraz spis dostępnych usług z nią powiązanych. Dokonanie płatności wykorzystujących chip w karcie odbywa się zwykle po potwierdzeniu numerem PIN wprowadzonym przez użytkownika. Wszystkie obecnie dostępne na rynku karty chipowe są zgodne ze standardem EMV, który zapewnia kompatybilność mikroprocesorów i terminali niezależnie od wydawcy karty oraz miejsca, w którym jest ona używana. Termin EMV pochodzi od nazw organizacji płatniczych: Europay, Mastercard i Visa, które opracowały ten standard dla kart chipowych.

Niemalże wszystkie karty chipowe są wydawane w Polsce w postaci tzw. kart hybrydowych. Posiadają one zarówno chip jak i pasek magnetyczny dzięki czemu możemy nimi zapłacić w terminalu przystosowanym do obsługi kart z chipem jak również w terminalu przyjmującym tylko karty z paskiem magnetycznym. W przypadku terminali akceptujących zarówno pasek, jak i chip płatność jest zawsze realizowana przy użyciu chipa - każda próba skorzystania z paska magnetycznego w takim terminalu zakończy się komunikatem o konieczności skorzystania z mikroprocesora.

Wykonując transakcję za pomocą karty chipowej w przystosowanych do tego terminalach, należy włożyć kartę do specjalnego czytnika, który znajduje się w samym terminalu lub jest zintegrowany z klawiaturą służącą do wprowadzenia numeru PIN (tzw. PIN-pad). Kartę można wyciągnąć dopiero po potwierdzeniu kwoty transakcji, wprowadzeniu numeru PIN i otrzymaniu komunikatu o zakończeniu transakcji. Karta pozostaje więc w czytniku przez cały czas przeprowadzania transakcji. Natomiast wykorzystanie tradycyjnych kart z paskiem ogranicza się jedynie do przeciągnięcia karty przez specjalny czytnik (wykonuje to zwykle pracownik punktu handlowego) i potwierdzenia transakcji, często poprzez podpis użytkownika.

Na czym polega przewaga kart chipowych nad tradycyjnymi z paskiem magnetycznym?

*Krótszy czas realizacji płatności. *Mikroprocesor w karcie chipowej jest elementem ,,aktywnym" i to on tak naprawdę decyduje o sposobie autoryzacji oraz finalnym statusie płatności, w przeciwieństwie do kart z paskiem, dla których pozostaje to w gestii terminala POS. W pewnych okolicznościach podczas płatności bezgotówkowych kartami chipowymi (częściej niż w przypadku kart z paskiem magnetycznym) nie następuje połączenie z system informatycznym banku wydawcy karty, przez co skraca się czas dokonywania takiej transakcji.

*Większe bezpieczeństwo. *Karta z chipem zapewnia nam znacznie większe bezpieczeństwo w porównaniu do kart z paskiem magnetycznym, ponieważ obecnie praktycznie nie ma możliwości skopiowania zawartości mikroprocesora i wykonania klonu naszej karty w celu dokonania transakcji oszukańczych (tzw. skimming). Dodatkową cechą kart chipowych, która ma duży wpływ na wzrost bezpieczeństwa jest potwierdzanie niemal każdej płatności poufnym kodem PIN.

Dodatkowe funkcjonalności. Technologia mikroprocesorowa w kartach stworzyła podstawy do udostępniania dodatkowych usług związanych nie tylko z realizowaniem płatności. Przykładem może być wykorzystanie jednej karty do obsługi wielu rachunków, w tym również kredytowych. Dzięki tej usłudze możemy zdecydować, czy dokonując transakcji w bankomacie lub punkcie handlowym chcemy skorzystać ze środków zgromadzonych na koncie osobistym czy na rachunku kredytowym. W niedalekiej przyszłości mikroprocesor w karcie oprócz spełnienia funkcji płatniczych może zastąpić legitymację szkolną, bilet miesięczny komunikacji miejskiej, czy kartę programu lojalnościowego.

Zainteresowanym informacjami o standardzie EMV polecam serwis www.emvco.com

_ _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Eurobank
KOMENTARZE
(0)