Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kieszonkowe przelewem - dlaczego warto założyć konto dla dziecka

0
Podziel się:

Konto w banku może mieć już trzynastolatek. I choć nie oferuje ono takich samych możliwości, jak rachunek dla osób pełnoletnich, to jest dobrym wprowadzeniem w świat "dorosłych" finansów.

Kieszonkowe przelewem - dlaczego warto założyć konto dla dziecka

Oczywiście założenie konta i przelewanie kieszonkowego jest nieco bardziej skomplikowane niż dawanie dziecku gotówki. Ale doświadczenie pokazuje, że pieniądze z kieszeni szybko się rozchodzą. Posiadanie konta uczy oszczędności i przemyślanych wydatków.

Konta młodzieżowe znajdziemy w ofercie wielu banków. I choć instytucje finansowe niewiele na nich zarabiają - prowadzenie najczęściej jest darmowe - choć zdarza się, że bank uzależnia to od regularnego zasilania rachunku niewielkimi kwotami – lub wiąże się z niewielkimi opłatami, to z punktu widzenia banku jest to inwestycja w przyszłość. Bo liczy on na to, że zwiąże z sobą młodego klienta i ten pozostanie z nim także po wejściu w dorosłość.

| Dlaczego konta nie może mieć dziecko, które ma mniej niż 13 lat? To wymóg ustawowy. Trzynastolatek uzyskuje prawo do ograniczonego dysponowania majątkiem. Przy założeniu konta niezbędna jest obecność rodzica - musimy mieć dowód tożsamości, a dziecko legitymację szkolną lub paszport. Ale później właścicielem rachunku jest dziecko i to ono rozporządza środkami na nim zgromadzonymi. Rodzice mają udział jedynie w ustalaniu poziomów ewentualnych limitów - np. kwot wypłacanych z bankomatów, czy płatności w sklepach. |
| --- |

Konto młodzieżowe jest więc tańszą - opłaty za prowadzenie rachunku z reguły nie przekraczają 2 zł miesięcznie - ale też odchudzoną wersją tradycyjnego ROR-u. Czym się różni? Podstawowa różnica to brak możliwości zadłużania się. Dziecko nie może więc mieć debetu na koncie. Nastolatek nie może też liczyć na wydanie karty kredytowej. Także darmowe korzystanie z bankomatów z reguły ograniczone jest do macierzystej sieci banków. O znanej z reklam ofercie wszystkich bankomatów za darmo, także możemy zapomnieć.

| Środki zgromadzone na koncie młodzieżowym są zabezpieczone dokładnie tak samo, jak te na rachunkach osób pełnoletnich. Gdy jednak rodzic obawia się skutków ewentualnego zagubienia karty lub utraty danych dostępowych do konta, może ubezpieczyć dodaną do rachunku kartę od skutków nieuprawnionych transakcji. Bank przejmuje wtedy odpowiedzialność finansową za operacje dokonane kartą przed zgłoszeniem jej utraty. Oznacza to dodatkowe bezpieczeństwo środków dziecka w przypadku zagubienia lub kradzieży karty. Zdarza się, że taka dodatkowa ochrona jest bezpłatna. Tak jest np. w banku Pekao SA w przypadku karty Maestro Kieszonkowej. |
| --- |

Co poza możliwością wypłacania pieniędzy z bankomatów oferuje standardowe konto młodzieżowe? DZ punktu widzenia nastolatków, którzy często korzystają z portali aukcyjnych, cenna jest możliwość wykonywania przelewów internetowych.
By przyzwyczajać się do korzystania z plastikowych pieniędzy właściciel konta dostanie od banku kartę płatniczą. Korzystanie z niej nie zawsze jest bezpłatne. Także za wydanie karty niektóre banki każą sobie płacić. Zdecydowana większość kart wydawanych młodym klientom działa także za granicą.

W odróżnienia od własnego konta z karty płatniczej może korzystać też dziecko, które ma mniej niż 13 lat. Bank Zachodni WBK oferuje tzw. kartę przedpłaconą. To tzw. instrument pieniądze elektronicznego. Można ją zasilać - każda karta ma swój rachunek techniczny - środkami za pośrednictwem przelewu dokonanego w oddziale banku albo z rachunku bankowego. Maksymalna kwota, którą można zdeponować to 150 euro.

Bank oferuje kartę przedpłaconą w wersji zwykłej i zbliżeniowej. Ta ostatnia pozwala na dokonanie małych płatności - do 50 zł - w punktach obsługujących system PayPass bez konieczności podawania kodu PIN.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)