Notowania

eurobank
28.06.2012 12:53

Dlaczego warto płacić kartą kredytową?

Popularną kredytówka daje nam darmowy kredyt. By nic nie kosztował, musimy spełnić jednak pewne warunki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DomenicoGelermo/iStockphoto)

- _ Aktywne korzystanie z karty kredytowej sprawia, że jest ona bardzo tania, albo nawet darmowa. Wystarczy więc spełniać dwa warunki: spłacać całość zadłużenia w terminie i aktywnie korzystać z karty, by mieć dostęp do darmowego kredytu _ - mówi Jarosław Sadowski, analityk Expandera.

- _ Aby okres korzystania z nieoprocentowanego kredytu był możliwie najdłuższy, warto wykonać zakupy na samym początku cyklu rozliczeniowego. Jeżeli nasz cykl rozliczeniowy rozpoczyna się każdego 10. dnia miesiąca, to zakupy wykonane na przykład 11 marca będą spłacane dopiero z początkiem maja _- wyjaśnia Agnieszka Czerniawska ekspert eurobanku ds. kart płatniczych
Wygoda zakupów w sieciKarta kredytowa to również wygodny sposób na płatności w internecie. - _ W internecie coraz częściej można już płacić innymi kartami, ale wciąż jest wiele miejsc, gdzie honorowane są tylko i wyłącznie karty kredytowe. Tak jest np. w niektórych zagranicznych hotelach, czy w wypożyczalniach samochodów. Przy wyjazdach za granicę posiadanie takiej karty bardzo się więc przydaje _- dodaje ekspert Expandera.

-_ W e-sklepach można obecnie kupić większość dostępnych na rynku produktów, jak również towar dostępny poza granicami Polski. Często oferta internetowych sprzedawców jest korzystniejsza cenowo, a dostawa do domu, czy biura wygodniejsza od czekania w sklepowych kolejkach _– wylicza zalety zakupów w sieci Agnieszka Czerniawska.

_ Zarabiaj _ dzięki karcie

Znawcy tematyki bankowej podkreślają, że korzystanie z karty kredytowej może dać jej właścicielowi wymierne korzyści. - _ Aktywne korzystanie z limitu kredytowego pozwala na skorzystanie z licznych upustów lub zwrotów części poniesionych kartą wydatków. Stosowane są różne rodzaje premiowania użytkowników kart. Jednym z nich jest zwrot części wydanych środków wypłacany w postaci bonusu liczonego procentowo od kwoty zadłużenia w danym okresie rozliczeniowym lub od wyznaczonych przez bank rodzajów operacji (np. płatności na stacjach benzynowych). Dzięki temu właściciel karty może zaoszczędzić na zakupach do kilku procent wydanych środków _ - mówi Agnieszka Czerniawska.

Posiadanie karty umożliwia także skorzystanie z rabatów i upustów w sklepach i punktach usługowo-handlowych współpracujących z bankiem. - _ Rabat naliczany jest od ręki, dzięki czemu klient nie musi czekać na zakończenie okresu rozliczeniowego _ - podkreśla ekspertka eurobanku.

Kolejnym sposobem na _ zarabianie _ z kartą kredytową jest zbieranie punktów w ramach programów lojalnościowych. - _ Płacąc kartą w wyznaczonych przez partnerów banku punktach (np. sklepy, restauracje) użytkownik karty zbiera punkty, które może w terminie późniejszym wymienić na nagrody rzeczowe _- mówi Agnieszka Czerniawska z eurobanku.

Tanie raty w karcie zamiast kredytu

Coraz częściej karty kredytowe mogą być alternatywą dla kredytów gotówkowych. W ofercie banków pojawia się opcja rozłożenia długu na raty. - _ Programy ratalne w kartach są często tańsze niż kredyty gotówkowe. Oczywiście to obciąża limit w karcie. Ale wraz z kolejnymi, spłacanymi ratami, limit wraca do pierwotnego poziomu _ - mówi Michał Sadrak z Open Finance.

- _ To dobry sposób na wydatki na wyższą kwotę - banki wymagają tu, aby jednorazowa płatność nie była niższa niż kilkaset złotych. W niektórych bankach można połączyć kilka transakcji, aby przekroczyć próg minimalnej kwoty wymaganej do rozłożenia na raty. Za tę usługę bank może pobrać kilkuprocentową prowizję od wartości rozłożonej na raty transakcji. Pomimo tego jest to bardzo korzystna oferta o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) często niższej niż oferta kredytu gotówkowego, czy nawet ratalnego _ - wskazuje ekspertka eurobanku.

Agnieszka Czerniawska dodaje, że jest to również bardzo wygodna forma kredytowania, ponieważ nie wymaga każdorazowego ubiegania się o kredyt w przypadku zakupu towaru o wyższej wartości.

Kiedy nie warto płacić kartą?

Eksperci podkreślają, że nie najlepszym pomysłem jest korzystanie z kart kredytowych przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatów. Po pierwsze banki pobierają prowizję za tego typu operacje, a po drugie dla tego typu transakcji nie obowiązuje okres bezodsetkowy, co oznacza, że odsetki są naliczane od dnia wypłaty gotówki.

Jak najtaniej korzystać z karty?

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej Kluczowe opory: 1,3030; 1,3075; 1,3100-1,3115; 1,3144; 1,3168; 1,3195; 1,3226; 1,3260; 1,3290 Kluczowe wsparcia: 1,3000; 1,2980; 1,2940-65; 1,2915-25; 1,2900; 1,2875; 1,2850; 1,2812-1,2825; 1,2800; 1,2765-80; 1,2740

Tagi: eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz