Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak porównać koszt kredytu w kilku bankach?

0
Podziel się:

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, kierujemy się do banku, a zazwyczaj do kilku banków, aby porównać oferty i wybrać tą najkorzystniejszą. Do porównania kosztów kilku ofert możemy wykorzystać tzw. RRSO – czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Jak porównać koszt kredytu w kilku bankach?

Gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, kierujemy się do banku, a zazwyczaj do kilku banków, aby porównać oferty i wybrać tą najkorzystniejszą. Obok oczywistych aspektów, jak wysokość oprocentowania czy długość okresu spłaty, kluczowym czynnikiem decydującym o atrakcyjności kredytu jest jego koszt. Do porównania kosztów kilku ofert możemy wykorzystać tzw. RRSO – czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania.

Ubiegając się o kredyt, warto zapoznać się z ofertami kilku banków i porównać je pod kątem atrakcyjności poszczególnych parametrów. W zależności od tego, o jakiej wysokości środki się ubiegamy, a także w nawiązaniu do naszej zdolności kredytowej - możemy liczyć na oferty sprofilowane pod kątem naszych możliwości finansowych. Dedykowane produkty oceńmy pod kątem oprocentowania, prowizji, ale dopytajmy również o inne, dodatkowe opłaty np. związane z ubezpieczeniem.

Niezależnie od rodzaju kredytu, czy to gotówkowy czy hipoteczny, zwróćmy szczególną uwagę na RRSO - stopę, która określa koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, uwzględniający wszystkie obowiązkowe opłaty i odsetki. Jest on określony w procentach w skali roku. Oczywiście nie musimy samodzielnie podejmować się wyliczenia RRSO (sam wzór matematyczny jest bardzo skomplikowany), ponieważ każdy bank prezentuje informację dotyczącą wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania wraz z informacjami o produkcie m.in. na stronie internetowej. Pamiętajmy jednak, że w zależności od parametrów kredytu (liczby rat i wysokości) RRSO będzie się różnić, dlatego zawsze pytajmy o ten wskaźnik dla konkretnej oferty kredytowej. Do informowania klientów o wysokości RRSO banki zobowiązuje ustawa o kredycie konsumenckim.

Zawsze pytajmy o RRSO – dzięki tej informacji będziemy mogli zweryfikować, który kredyt realnie jest najtańszy. Najniższe RRSO oznacza, że prezentowana oferta kredytowa jest najkorzystniejsza kosztowo, jednak w zależności od długości spłaty całkowity koszt kredytu będzie się zmieniał. Dlaczego? Ponieważ RRSO określa całkowity koszt pożyczki w stosunku rocznym. Dlatego zdecydujmy, co jest dla nas najważniejsze – szybkość otrzymania zastrzyku gotówki, długość spłaty czy to, jaką miesięczną ratę udźwignie nasz domowy budżet. Czasem warto rozłożyć spłatę na dłuższy okres, dzięki temu miesięczna rata będzie niższa - niestety wiąże się to z większym całkowitym kosztem kredytu. Rozkładając spłatę zadłużenia na więcej miesięcy, wolniej spłacamy kapitał.

Dobór odpowiedniego sposobu spłaty zadłużenia, zależy od naszych możliwości finansowych. Dlatego tak ważne jest, aby decydując się na kredyt, dokładnie zapoznać się z różnymi konkurencyjnymi ofertami i wartością RRSO – dzięki któremu w prosty sposób porównamy całkowite koszty poszczególnych ofert kredytowych.

_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)