Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak sprawdzić dewelopera?

0
Podziel się:

Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości, aby transakcja była bezpieczna. Od momentu wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej każda firma realizująca inwestycje mieszkaniowe musi przedstawić klientowi tzw. prospekt informacyjny. Jeżeli jakaś zawarta w nim informacja okaże się nieprawdziwa, lub zostanie zatajona, to można odstąpić od umowy z deweloperem w terminie 30 dni od jej zawarcia.

Jak sprawdzić dewelopera?

Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę przed zakupem nieruchomości, aby transakcja była bezpieczna. *
Od momentu wejście w życie tzw. ustawy deweloperskiej
każda firma realizująca inwestycje mieszkaniowe musi przedstawić klientowi tzw. **prospekt informacyjny
. Jeżeli jakaś zawarta w nim informacja okaże się nieprawdziwa, lub zostanie zatajona, to można odstąpić od umowy z deweloperem w terminie 30 dni od jej zawarcia.

Prospekt informacyjny zawiera między innymi:

  • dane dewelopera - adres, NIP, REGON, dane teleadresowe
  • informacje dotyczące inwestycji - pozwolenie na budowę, harmonogram realizacji, sposób finansowania, rodzaj rachunku powierniczego z nazwą banku itp.
  • dane dotyczące mieszkania - cena, standard wykończenia
  • dane dotyczące budynku - liczba kondygnacji, technologia wykonania, liczba lokali w budynku, liczba miejsc garażowych, dostępne media, dostęp do drogi publicznej, itp.
  • informacje dotyczące gruntu - numer Księgi Wieczystej, obciążenia hipoteczne, itp.
  • informacje o dotychczasowych inwestycjach zrealizowanych przez firmę - adres, data uzyskania pozwolenia na użytkowanie, itp.
  • informacje o prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera Źródłem cennych informacji mogą być przede wszystkim opis poprzednich inwestycji prowadzonych przez dewelopera oraz źródła finansowania obecnej. _ - Na tej podstawie możemy mieć obraz sytuacji finansowej dewelopera. Dzięki wiedzy o tym, ile środków na inwestycję pochodzi ze środków własnych, a ile z kredytu bankowego _– mówi Tomasz Maciejewski, ekspert DK Notus i dodaje, że wbrew pozorom niekoniecznie najlepiej wróżącą jest sytuacja, w której deweloper w ogóle nie korzysta z kredytu bankowego. _ - Kredyt to przede wszystkim gwarancja, że bank go udzielający prześwietlił sytuację finansową dewelopera, wierzy w jego przedsięwzięcie i nie boi się ryzykować swoich pieniędzy. A jeżeli bank się nie boi, to i my możemy być spokojniejsi _ - przekonuje ekspert.

Sprawdź to sam!

Korzystając zKrajowego Rejestru Sądowego możemy przekonać się jak wygląda sytuacja finansowa firmy. -_ Tam powinny się znaleźć roczne sprawozdania finansowe dewelopera. Najważniejsze jest to, że sprawozdania te są składane także do Urzędu Skarbowego i są podstawą rozliczenia roku obrachunkowego firm,y przez co zawierają prawie pełną informację o sytuacji finansowej firmy i są wiarygodne _- mówi Tomasz Maciejewski.

Wystarczy nam zorientowanie się, czy:

  • firma jest rentowna
  • nie jest w stanie upadłości
  • nie ciąży na niej komornik
  • nie wpłynęły do sądu żadne wnioski mogące podważać jej wiarygodność

Pytaj klientów

Dobrym źródłem informacji o deweloperze są też opinie osób, które już kupiły od niego mieszkania. By je uzyskać, wystarczy wybrać się na wybudowane przez firmę osiedla i porozmawiać z mieszkańcami lub po prostu zajrzeć na fora internetowe. _ - Możemy też sprawdzić, czy deweloper należy do jakichś branżowych stowarzyszeń, które najczęściej swoim członkom narzucają wyższe standardy, jakości i transparentności _ - podsumowuje Tomasz Maciejewski.

  • Ustawa deweloperska: Dz.U. 2011 Nr 232 poz. 1377 z dnia 16 września 2011 r.
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)