Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta kredytowa na świąteczne zakupy

0
Podziel się:

Święta to czas wytężonych wydatków. Zakup prezentów i przygotowanie kolacji wigilijnej stanowią dodatkowe obciążenie domowego budżetu - przekraczające niekiedy możliwości finansowe rodziny.

Karta kredytowa na świąteczne zakupy
(18percentgrey/Dreamstime)

Święta to czas wytężonych wydatków. Zakup prezentów i przygotowanie kolacji wigilijnej stanowią dodatkowe obciążenie domowego budżetu - przekraczające niekiedy możliwości finansowe rodziny. Przy użyciu karty kredytowej możemy tak zaplanować zakupy, aby nie ponosić całości ich kosztów w grudniu.

Zakupy zapłacone kartą kredytową to najlepszy sposób na przedświąteczne wydatki, jeśli chcemy zapewnić sobie płatność „odroczoną w czasie”. Przy użyciu karty kredytowej możliwe jest kupienie prezentów na krótkoterminowy kredyt, bez ponoszenia kosztu odsetek. Karty kredytowe umożliwiają skorzystanie z nieoprocentowanego kredytu przez nawet 50 – 60 dni, w zależności od oferty banku. Aby okres korzystania z nieoprocentowanego kredytu był możliwie najdłuższy, warto wykonać zakupy na samym początku cyklu rozliczeniowego – przy założeniu, że nasz cykl rozliczeniowy rozpoczyna się każdego 10-tego dnia miesiąca, zakupy wykonane np. 11 grudnia będą spłacane dopiero z początkiem lutego. Warunkiem bezodsetkowego kredytu jest spłacenie całości zadłużenia za zamknięty cykl rozliczeniowy. Należy jednak pamiętać, że brak oprocentowania dotyczy tylko płatności bezgotówkowych, a od każdej transakcji gotówkowej zawsze naliczane są odsetki.

Szczególnie wygodne jest płacenie kartą kredytową, dla której bank umożliwia rozłożenie transakcji na niskooprocentowane raty. To dobry sposób na jednorazowe wydatki o wyżej wartości - banki wymagają tu, aby jednorazowa płatność nie była niższa niż kilkaset złotych. W niektórych bankach można połączyć kilka transakcji, aby przekroczyć próg minimalnej kwoty wymaganej do „rozratowienia”. Za rozłożenie transakcji na raty banki mogą pobrać kilkuprocentową prowizję od wartości rozłożonej na raty transakcji. Mimo to jest to bardzo korzystna oferta o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO) często niższej niż oferta kredytu gotówkowego, czy nawet ratalnego. No i przede wszystkim nie wymaga ubiegania się o kredyt, co zazwyczaj wiąże się z formalnościami, na które przed świętami brakuje czasu.
.
Karta kredytowa pozwala również na wygodny zakup prezentów przez internet - bez wychodzenia z domu. W e-sklepach można obecnie kupić większość dostępnych na rynku produktów, jak również towar dostępny poza granicami Polski. Często oferta internetowych sprzedawców jest korzystniejsza cenowo, a dostawa do domu, czy biura wygodniejsza od czekania w sklepowych kolejkach. Płacąc kartą kredytową za zakupy on-line należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najlepiej jest korzystać z komputerów zabezpieczonych programami antywirusowymi i unikać przeprowadzania transakcji przy pomocy ogólnodostępnych komputerów, np. w kafejkach internetowych. Należy również upewnić się, czy e-sklep jest wiarygodny. Jeśli jego strona internetowa nie posiada certyfikatu autentyczności, to najlepiej jest sprawdzić, czy dana firma istnieje. Dodatkowo należy zachować ostrożność podczas realizowania transakcji w systemie bankowości elektronicznej. Istotne jest, aby przed wpisaniem danych karty do formularza, sprawdzić
czy transmisja danych przebiega za pomocą zapewniającego bezpieczeństwo protokołu SSL. Jeżeli sklep internetowy nie wzbudza zaufania, to lepiej zrezygnować z zakupów, ponieważ dane dotyczące karty mogą nie być odpowiednio chronione.

W natłoku świątecznych zakupów warto pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa transakcji kartą kredytową. Niestety, ten czas i nasza nieuwaga często wykorzystywane są przez kieszonkowców. Należy zachować szczególną ostrożność i dbać o to, aby nasza karta nie stała się łatwym łupem dla złodzieja. Najważniejszą zasadą bezpieczeństwa naszej karty kredytowej jest zachowanie numeru PIN wyłącznie do naszej wiadomości – to oznacza, że absolutnie nie może być on przechowywany na karcie lub w jej pobliżu (np. w portfelu razem z kartą). Przy wpisywaniu numeru PIN na PIN-padzie należy zasłonić np. ręką wystukiwane cyfry. Karty i numeu PIN oczywiście nie można udostępniać osobom trzecim, nawet członkom rodziny.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Eurobank
KOMENTARZE
(0)