Notowania

Przejdź na
eurobank
16.12.2016 13:23

Kredyt na PIT. Jak go uzyskać?

Początek kolejnego roku to czas rozliczeń podatkowych. Banki oferują klientom pożyczki gotówkowe udzielane na podstawie deklaracji PIT.

Podziel się
Dodaj komentarz

Początek kolejnego roku to czas rozliczeń podatkowych. Banki oferują klientom pożyczki gotówkowe udzielane na podstawie deklaracji PIT.

Wcześniej "Kredyt na PIT" był rekomendowany klientom jako specyficzny rodzaj pożyczki. Inne niż w standardowej ofercie kredytów gotówkowych były tutaj:

  • oprocentowanie,
  • marża,
  • prowizja
  • i okres kredytowania.

Obecnie większość banków zrezygnowała z tego rozróżnienia. Warunki pożyczki są identyczne, jak w przypadku klasycznych kredytów. Inny jest tryb dokumentowania i weryfikacji zdolności kredytowej klienta. Maksymalna kwota, o którą może ubiegać się kredytobiorca, a także maksymalny, możliwy okres spłaty pożyczki, nie różnią się zwykle od parametrów kredytów przyznawanych na podstawie dokumentów innych niż rozliczenie PIT.

Szybko i bez formalności

W przypadku kredytu na PIT podstawą do wydania decyzji kredytowej jest rozliczenie z Urzędem Skarbowym. O ile warunki pożyczki pozostają niezmienne, przyspieszeniu ulega sama procedura przyznania kredytu.

Mając dokument PIT od pracodawcy, możliwe jest złożenie wniosku natychmiast – bez dodatkowych zaświadczeń i dokumentów.

Uproszczony proces wnioskowania to jeden z głównych atutów pożyczki na PIT. Można dzięki temu zaoszczędzić kilka dni, które zwykle poświęcamy na zdobycie dodatkowych dokumentów, np. tych z zakładu pracy.

Jakie formularze PIT honorują banki?

Najpowszechniej akceptowanym formularzem jest PIT-11. Otrzymują go wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Większość banków uwzględnia ponadto formularze PIT-40 i PIT-40a. Za ich pomocą swoją zdolność kredytową mogą udowadniać emeryci lub renciści.

Przedstawiając w banku formularz, nie zostaniemy proszeni o dołączenie zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie i niezaleganie z podatkami; zaś w przypadku emerytów i rencistów dokumentacji potwierdzającej zasadność przyznanego świadczenia socjalnego.

Korzyści dla przedsiębiorców

Kredyt na PIT to produkt skierowany także do przedsiębiorców poszukujących możliwości szybkiego uzyskania środków finansowych z przeznaczeniem na rozwój firmy lub finansowanie jej bieżącej działalności.

Kredyt dla firmy, przyznawany w oparciu o roczne zeznanie podatkowe, ma wiele zalet, np.:

  • ograniczenie formalności,
  • krótki czas oczekiwania na decyzję banku,
  • możliwość wykorzystania pozyskanych środków finansowych na dowolny cel,
  • brak konieczności przygotowania biznesplanu.

W określonych przypadkach istnieje ponadto możliwość otrzymania kredytu na PIT bez poręczycieli i zabezpieczeń własnym majątkiem. Dla firm małych i jednoosobowych może to być łatwodostępny zastrzyk gotówki, który pozwoli na szybką realizację celów krótkoterminowych – bez wpływu na płynność finansową.

_ Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl _

Tagi: eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz