Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Produkty strukturyzowane - ile można na nich zarobić?

0
Podziel się:

Gdy oprocentowanie lokat rzadko przekracza 3,5 proc. w skali roku, produkty strukturyzowane stają się interesującą alternatywą dla osób szukających większych i bezpiecznych zysków. Produkty strukturyzowane łączą szansę na zysk większy niż np. na bankowej lokacie z ochroną powierzonego kapitału.

Produkty strukturyzowane - ile można na nich zarobić?

Gdy oprocentowanie lokat rzadko przekracza 3,5 proc. w skali roku, produkty strukturyzowane stają się interesującą alternatywą dla osób szukających większych i bezpiecznych zysków.
Produkty strukturyzowane łączą szansę na zysk większy niż np. na bankowej lokacie z ochroną powierzonego kapitału. Występują w kilku różnych formach:

  • lokat strukturyzowanych,
  • polis ubezpieczeniowych,
  • certyfikatów depozytowych,
  • obligacji,
  • bankowych papierów wartościowych. Inwestycja z gwarancją kapitałuIch cechą charakterystyczną jest to, że składają się z co najmniej dwóch elementów. Powierzone przez klientów środki są dzielone. Pierwsza część - z reguły jest to większość kapitału - inwestowana jest w instrument przynoszący stały i pewny dochód (np. obligacje, lokaty). To właśnie dzięki temu struktury - jak się je popularnie określa - najczęściej kuszą gwarancją ochrony kapitału. Jeśli klient nie wycofa wpłaconych pieniędzy przed końcem okresu inwestycji, otrzyma zwrot zainwestowanych środków. Trzeba jednak pamiętać, że ochronie podlega kapitał w kwocie nominalnej - a więc nie uwzględniającej inflacji - a od chronionej kwoty odjąć musimy ewentualne prowizje oraz opłaty za nabycie produktu i zarządzanie nim.

Są i produkty, które oferują gwarancję zwrotu kapitału na poziomie wyższym niż 100 procent, ale zdarzają się również oferty z niepełną ochroną kapitału, np. na poziomie 80 czy 90 procent. -_ Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zainwestowaniu w dany produkt, inwestor powinien sprawdzić, czy w przypadku niekorzystnych wyników, będzie mógł liczyć na zwrot 100 procent zainwestowanego kapitału _ - podkreśla Jacek Stachowiak, ekspert eurobanku ds. produktów ubezpieczeniowych i inwestycyjnych.

_ - Czasami jednak instytucje finansowe oferują, do wyboru przez inwestora, dwie wersje tego samego produktu. Pierwsza gwarantuje 100 procent wpłaconego kapitału, ale daje niższą partycypację w wypracowanych przez instrument bazowy zyskach. Druga daje możliwość osiągnięcia wyższych zysków dzięki większej partycypacji, ale na koniec inwestycji gwarantuje tylko część np. 80 procent wpłaconych środków _ - dodaje Konrad Pluciński, ekspert MarketMoney.pl.

Szansę na wypracowanie ponadprzeciętnych zysków daje druga część środków, która inwestowana jest w jeden lub kilka instrumentów finansowych. Inwestor zawiera swoisty zakład z "rynkiem" o to, jak w przyszłości zachowają się dane instrumenty bazowe. Mogą nimi być:

  • kursy akcji lub koszyków akcji,
  • wartości wybranych indeksów giełdowych,
  • ceny surowców,
  • kursy walut,
  • ceny nieruchomości,
  • ceny towarów rolnych,
  • stopy procentowe itp.

Ile można zarobić? W ubiegłym roku średni zysk ze struktury wyniósł zaledwie 1,44 proc. Ale były i produkty, które zarobiły ponad 20 proc. w skali roku.

Oczywiście taka inwestycja obarczona jest ryzykiem tego, że zysków nie uda się osiągnąć. _ - Produkty strukturyzowane są instrumentami, w których nie jest znany końcowy zysk dla klienta. Jest on uzależniony od zmian określonego wskaźnika rynkowego „wbudowanego” w dany produkt. _ – wyjaśnia Jacek Stachowiak, ekspert eurobanku. Dlatego inwestor, zanim zdecyduje się na dany produkt, powinien dokładnie przeanalizować:

  • zasady ochrony kapitału (lub jej braku),
  • warunki uzyskania premii (czy wypłata nastąpi wyłącznie w przypadku wzrostu notowań, czy możliwe jest osiągnięcie zysku również w przypadku spadków) - maksymalną wysokość premii,
  • oraz uwarunkowania specyficzne dla danego instrumentu bazowego. Jeżeli produkt opiera się na notowaniach akcji spółek, należy przeanalizować, jak te notowania kształtowały się w przeszłości, w jakiej kondycji finansowej są spółki, itd. Od tych czynników będzie przecież zależał zysk klienta.
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)