Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wpłatomat - co to jest i jakie daje korzyści?

0
Podziel się:

Zdecydowanie mniej powszechne niż bankomaty urządzenia, mają funkcje, które dla wielu klientów banków mogą okazać się bardzo przydatne.

Wpłatomat - co to jest i jakie daje korzyści?
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

- _ Podstawowa funkcjonalność wpłatomatu to, jak wskazuje sama nazwa, wpłata pieniędzy na rachunek klienta. Kluczowe jest to, że są one księgowane niemal online. Z reguły najpóźniej po kilkudziesięciu minutach zdeponowane środki są już na naszym koncie. To rozwiązanie bardzo wygodne nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także na przykład dla przedsiębiorców, którzy mogą wpłacić dzienny utarg na konto, bez konieczności czekania w kolejce w oddziale - _mówi Michał Sadrak z Open Finance.

Jak to działa? Do wpłaty używamy karty płatniczej. - _ Po włożeniu jej do czytnika wpłatomat rozpoznaje powiązany z nią rachunek i księguje banknoty wsunięte przez posiadacza karty do odpowiedniej szczeliny _- mówi Danuta Opalińska, ekspert eurobanku. Wpłatomat nie przyjmie od nas bilonu

Wysokość kwoty, którą możemy zasilić konto jest dowolna. -_ Może się jednak zdarzyć, że wpłatomat ogranicza liczbę banknotów przy jednorazowej wpłacie do pięćdziesięciu. W takiej sytuacji banknotami 10-złotowymi możemy np. wpłacić maksymalnie 500 zł. Przy wyższych nominałach kwoty są odpowiednio wyższ _e - mówi Sadrak.

Oczywiście nie ma obowiązku dokonywania wpłaty banknotami o takim samym nominale. Nie ma znaczenia też to, w jakiej kolejności będziemy wkładać banknoty do urządzenia. Urządzenie samo sprawdzi każdy banknot i przeliczy ilość banknotów o takich samych nominałach. Odpowiedni raport po chwili pojawi się na ekranie urządzenia. Jeżeli wszystko się zgadza, po dokonaniu wpłaty potwierdzamy ją.

Co - poza możliwością dokonywania wpłat na konto – oferują jeszcze wpłatomaty? - _ Spłaty rat kredytów i kart kredytowych, sprawdzenie salda i dostępnych środków konta oraz powiązanych z nim produktów, np.: rachunku oszczędnościowego, lokaty czy kredytu oraz możliwość założenia lokaty - _wylicza ekspertka eurobanku.

Przykazania użytkownika wpłatomatu [ ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-120%20month&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=zarobki&w=460&h=250&cm=0 ) ](http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/wynagrodzenie/)

Dlaczego wpłatomaty są dużo mniej powszechne niż bankomaty? Nie każdy klient czuje potrzebę, by z nich korzystać. A dla banków ich instalacja i obsługa wiąże się z kosztem większym niż w przypadku bankomató_ w. - W efekcie oszczędność, którą dla banku jest fakt, że dzięki wpłatomatowi w placówce można na przykład zredukować koszty przez zmniejszenie zatrudnienia lub zaangażować pracowników w sprzedaż innych produktów i efektywniejszą pracę niż przyjmowanie wpłat, nie zawsze są takie oczywiste _ - tłumaczy analityk Open Finanse.

Między innymi dlatego grupa banków, które w ogóle nie mają takich maszyn wciąż jest spora. - Najbardziej aktywne w rozwoju sieci wpłato matów są: ING Bank Śląski i banki z grupy BRE. Swoje urządzenia mają też euro bank i Lukas Bank.

- _ Co prawda PKO BP chwali się, że ma najwięcej takich urządzeń, ale ten bank ma tak naprawdę wrzutnie czy też skrzynki depozytowe, w których klient deponuje gotówkę w kopercie. Taka maszyna jest opróżniana przez pracowników banku i dopiero wtedy wpłaty są księgowane. A wpłatomat księguje je praktycznie od razu. To zasadnicza różnica _ - wskazuje Sadrak.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)