Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

100 tys. euro kary za brak ochrony danych

0
Podziel się:

Trwa spór o nowelizację ustawy o ochronie danych osobowych.

100 tys. euro kary za brak ochrony danych
(PAP/ITAR TASS)

Firma, która nie wykona prawomocnej decyzji generalnego inspektora ochrony danych osobowych, już niedługo będzie musiała zapłacić karę od tysiąca do 100 tysięcy euro.

_ Gazeta Prawna _ przypomina, że obecnie obowiązujące przepisy nie dają możliwości nakładania kar finansowych na firmy za tego typu przewinienia.

W wywiadzie dla _ Gazety Prawnej _ Michał Serzycki, generalny inspektor ochrony danych osobowych, przedstawił zalety planowanej nowelizacji. W jej myśl, inspektor będzie mógł nałożyć grzywnę na firmę niestosującą się do jego decyzji. W przypadku gdy przedsiębiorca utrudnia bądź uniemożliwia przeprowadzenie kontroli, będzie można ukarać go do wysokości 300 procent miesięcznego wynagrodzenia.

Pierwsze czytanie ustawy odbyło się w Sejmie 9 lipca i wzbudziło sprzeciw wielu instytucji, które tłumaczą, że wejście w życie tych przepisów nałoży na firmy obowiązki nie do udźwignięcia.

Michał Skrzypecki poddaje te twierdzenie w wątpliwość, argumentując, że ich obowiązki wynikające z ustawy o ochronie danych osobowych są te same od dziesięciu lat. Teraz powstanie jedynie realna możliwość ich egzekwowania.

CZY po wprowadzeniu kar zwiększy się bezpieczeństwo danych w firmach?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM!

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)