Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

100 zmian dla firm. Do połowy roku rząd ma przyjąć wszystkie ustawy

10
Podziel się:

Cały pakiet 100 zmian dla firm, który ułatwi życie polskim przedsiębiorcom, powinien być przyjęty przez rząd do połowy roku - zapowiada wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

100 zmian dla firm. Do połowy roku rząd ma przyjąć wszystkie ustawy
(EAST NEWS)

Na pakiet składa się siedem ustaw i rozporządzenie, z czego jedna ustawa już obowiązuje, a rozporządzenie, które zostało podpisane w styczniu tego roku, wejdzie w życie 1 kwietnia.

- Chciałbym, żeby rządowe prace legislacyjne nad całym pakietem zakończyły się jeszcze w tym półroczu. Chcielibyśmy również, żeby jak najszybciej zostały przyjęte przez parlament projekty, które trafiły już do Sejmu. Liczymy na to, że cały proces legislacyjny związany z Pakietem 100 zmian zakończy się w drugiej połowie roku - zadeklarował Mariusz Haładyj.

Wchodząca w skład "Pakietu 100 zmian dla firm" tzw. ustawa deregulacyjna weszła w życie 1 stycznia. Opublikowane w Dzienniku Ustaw zostało już także rozporządzenie zmniejszające obciążenia BHP w sektorze budowlanym, które wchodzi w życie 1 kwietnia. - Dla sektora budowlanego oszczędności z tytułu tego rozporządzenia są bardzo wymierne - zaznaczył.

Projekty trzech kolejnych ustaw z pakietu - jak dodał - są już w Sejmie i w ubiegłym tygodniu przeszły przez pierwsze czytanie. Chodzi o nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), pakiet wierzycielski oraz głębokie zmiany w funkcjonowaniu Głównego Urzędu Miar.

- Pracujemy intensywnie nad projektem ustawy dotyczącej elektronizacji akt pracowniczych i skrócenia okresu ich przechowywania. Duży udział w tych pracach ma Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Projekt będzie wkrótce przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów - poinformował Haładyj.

Dodał, że w najbliższych tygodniach do konsultacji i uzgodnień zostaną skierowane regulacje ułatwiające sukcesję firm rodzinnych oraz wprowadzające nową formę działalności - prostą spółkę akcyjną jako trzeci rodzaj spółki kapitałowej. Według niego wprowadzenia prostej spółki akcyjnej "oczekują szczególnie środowiska start-upowe". Projekty te przeszły już proces konsultacji w formie założeń.

- W przypadku KPA wyodrębniamy trzy cele. Po pierwsze, przyspieszenie postępowań. Drugi to zmiana podejścia administracji do załatwiania spraw. Chodzi o to, by w większym stopniu były one załatwiane w oparciu o konsens i partnerskie podejście. Wprowadzamy mechanizmy dialogu między administracją a stroną postępowania oraz między stronami. Pozwoli to zmniejszyć zaskarżalność decyzji i skuteczniej realizować zawarte w KPA zasady przekonywania i pogłębienia zaufania do organów państwa - tłumaczył.

Trzeci obszar, do którego odnoszą się zmiany w KPA, to - jak mówił Mariusz Haładyj - kary administracyjne. Chodzi o takie zasady nakładania kar administracyjnych, aby kara była adekwatna do naruszenia przepisów i okoliczności konkretnej sprawy.

- Nie mniej ważne jest wprowadzenie możliwości odstępowania od nakładania kar oraz terminów przedawnienia deliktów administracyjnych - tłumaczył. Z kolei pakiet wierzycielski - jak mówił wiceszef MR - ma m.in. zapobiegać powstawaniu zatorów płatniczych. - To problem, z którym boryka się bardzo wielu przedsiębiorców - powiedział.

- Jeśli chodzi o pakiet wierzycielski, to również dotyczy on trzech ważnych obszarów - wskazał. - Są to ocena wiarygodności płatniczej kontrahenta przed zawarciem umowy, szybsze dochodzenie roszczenia przed sądem, gdy dług już powstanie i - w mniejszym zakresie - efektywne zabezpieczenie i egzekucja. Skupiliśmy się na etapie przed zawarciem kontraktu między przedsiębiorcami i na stworzeniu instrumentów prawnych - prostych i możliwie tanich - umożliwiających sprawdzenie wiarygodności potencjalnego kontrahenta przez przedsiębiorcę. Przeciwdziałanie powstawaniu zatorów płatniczych może być działaniem skuteczniejszym niż szukanie rozwiązań, gdy trudne do odzyskania długi już powstaną. Zgodnie ze starą maksymą: lepiej zapobiegać niż leczyć - wskazał.

Jak opisywał, pakiet wierzycielski zwiększa zakres danych, którymi dysponują biura informacji gospodarczej i tym samym daje większe możliwości pozyskania takich informacji przez przedsiębiorców. Biura będą też musiały wymieniać się między sobą danymi, więc raporty dla przedsiębiorców będą pełniejsze.

Ma też powstać Rejestr Należności Publicznoprawnych. Rejestr ten będzie prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, zaś biura informacji gospodarczej będą miały do niego ułatwiony dostęp. - Dodatkową korzyścią z utworzenia Rejestru będzie zmobilizowanie podatników do regulowania zaległych, prawomocnych należności podatkowych - wskazał.

Z punktu widzenia Ministerstwa Rozwoju - jak powiedział - istotne jest ponadto to, że informacja, czy potencjalny kontrahent płaci podatki, jest bardzo ważna dla oceny jego wiarygodności płatniczej. Postulat dostępu do takich danych formułowali sami przedsiębiorcy. - Wskazywali, że gdyby wiedzieli o zaleganiu z podatkami przez firmę, która chce z nimi zawrzeć umowę na przedłużony termin płatności, to byłoby dla nich jasne, że szansa uzyskania zapłaty od takiej firmy jest minimalna - relacjonował. - Praktyka pokazuje, że zazwyczaj najpierw regulowane są bowiem należności publicznoprawne, a dopiero potem prywatne długi - dodał.

Jeśli chodzi o nowelizację prawa o miarach, to - jak powiedział Mariusz Haładyj - zyskała ona dobre noty w środowisku przemysłowym. Według wiceszefa MR duże zainteresowanie towarzyszy też propozycji dotyczącej sukcesji firm rodzinnych.

Sonia Sobczyk, Magdalena Jarco

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
KRE
6 lat temu
W sprawie nowelizacji KPA i milczacej zgody organu wypowiedział się NEGATYWNIE SAM SZEF AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO SZANOWNY PAN PROFESOR DOKTOR HABILITOWANY PIOTR POGONOWSKI - MOŻNA POWIEDZIEC BOHATER NARODOWY. Patrz google legislacja KPA.
ooooo
6 lat temu
jak to mówił Ś.p. Adrzej Lepper wy ludziom nie pomagajcie poprostu przestancie ich okradać ... a ludzie sami sobie poradzą... Pomoc firmom już sie boję jestem ciekaw ile z nich się zamnknie i kto będzie płacił na wszelkie 500 i inne plusy
rotus
6 lat temu
aż strach pomyśleć jaki będzie kosmiczny bałagan jak te nieudacznictwo opublikuje te wszystkie ustawy.
zenek
6 lat temu
jak połowa działalności się zamknie i pójdzie na kuronia to kto wam będzie płacił zus
kwa
6 lat temu
Pakiet 100 zmian, tama trzech przełomów, banda czworga, brakuje tylko czerwonej książeczki.