Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

15 mln Polaków rozliczy PIT przez internet?

0
Podziel się:

Sejm zajął się ustawą, która ma usprawnić internetowe rozliczenia PIT.

15 mln Polaków rozliczy PIT przez internet?

Sejm zajmie się dziś ustawą, która ma usprawnić internetowe rozliczenia PIT. To pierwszy krok do rozliczeń bez kolejek w urzędzie - a dotyczy 15 mln Polaków.

Założenia nowelizacji niewiele obiecują - to zaledwie likwidacja obowiązkowych zawiadomień o chęci składania deklaracji drogą elektroniczną.

Innymi słowy: nie trzeba będzie już przychodzić do urzędu, by poinformować, że chcemy rozliczyć się zdalnie.

Ustawa, nad którą obradować będzie dziś Sejm, ma zlikwidować obowiązek składania druku ZAW-E1. To formularz, na którym do tej pory należało zgłaszać chęć internetowych kontaktów z urzędem.

Najważniejszy jednak problem w internetowych rozliczeniach to konieczność wykupienia e-podpisu - czyli wydania około 400 złotych na zainstalowanie tej bezpiecznej formy komunikacji.

Co ciekawe, mimo, że e-podpis wymagany był do tej pory przez wszystkie systemy administracji państwowej, instytucje takie, jak banki nie uznawały, by jego wykupienie było konieczne i opracowały inne metody zabezpieczeń. Jednak w administracji państwowej pozostało wymaganie podpisywania każdego dokumentu osobiście, bądź też e-podpisem.

Ze względu na koszty, dla większości podatników przepisy o e-administracji pozostałyby więc martwe.

W związku z tym, by umożliwić e-rozliczenia, ułatwienia wprowadzić ma minister finansów, publikując rozporządzenie określające, kto może skorzystać z rozliczeń bez stosowania e-podpisu.

Niestety, przywilej niesformalizowanych e-deklaracji obejmie wyłącznie osoby prywatne, składające PIT-37: właściciele firm (składający PIT-36)
nadal muszą wyłożyć 400 złotych na e-podpis i składać poświadczone nim deklaracje.

Rozporządzenie, które, jak dowiedział się Money.pl. w tej chwili jest w uzgodnieniach wewnątrzresortowych, ma ułatwić wszystkim, którzy rozliczają się na podstawie umowy o pracę, dzieło, zlecenie wysyłanie PIT przez internet.

Trudno przy tym wyjaśnić, skąd to zróżnicowanie: skoro składanie PIT bez e-podpisu możliwe jest dla podatników prywatnych, czemu miałoby być niemożliwe dla firm? Rzeczniczka Ministerstwa Finansów, Magdalena Kobos, wyjaśnia, że: _ - Rozporządzenie dotyczyć ma osób, które relatywnie rzadko kontaktują się z urzędem skarbowym. Najczęściej tylko raz w roku. Czyli wyłącznie dla składających PIT-37. _

Na pytanie, czemu zastosować go nie można równie dobrze dla firm odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Na drodze elektronicznych rozliczeń stanąć mogą także inne przeszkody:

- 15 mln podatników (potencjalnie), obsługiwanych przez nowy system, wdrażany w ciągu 2,5 miesiąca może przekroczyć możliwości ministerstwa;

- program do rozliczeń, opublikowany przez MF napisany jest wyłącznie pod system Windows. Jak brzmi oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej:

_ Administracja publiczna nie może wykluczać z komunikacji elektronicznej nikogo ze względu na stosowanie konkretnych produktów. Państwa Członkowskie zgodziły się, że przyszłe dokumenty elektroniczne powinny podlegać wymianie w całości na bazie otwartych standardów formatu dokumentu elektronicznego. _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)